Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy (łac. musculus pterygoideus medialis) zaliczany jest do grona mięśni żucia, ponieważ jego aktywność obserwuje się głównie podczas spożywania pokarmów. Znajduje się on w obrębie twarzy, obustronnie w okolicy policzków. Budowę określić można jako grubą, czworoboczną.

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy – przebieg

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy posiada następujące przyczepy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp): dół skrzydłowy kości klinowej, wyrostek piramidowy kości podniebiennej, wyrostek podniebienny szczęki;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia przyśrodkowa kąta żuchwy na guzowatości skrzydłowej.

Ścięgno początkowe jest stosunkowo krótkie, aczkolwiek bardzo wytrzymałe. Włókna biegną od przyczepu początkowego równolegle w kierunku dolnym, tylnym i nieco bocznie. Gałąź żuchwy oddziela omawiany mięsień od mięśnia żwacza, który pełni taką samą funkcję. Natomiast wzdłuż tylnego brzegu dolnej części omawianego mięśnia pasmo ścięgniste łączy go z mięśniem żwaczem, dzięki czemu tworzą one wytrzymałą i stabilną pętlę mięśniową lokalizującą się wokół gałęzi żuchwy.

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy – czynność

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy odpowiada przede wszystkim za unoszenie żuchwy i obracanie jej na zewnątrz. Uczestniczy więc np. podczas odgryzania kęsów pokarmowych, podczas żucia pokarmów oraz w trakcie mówienia. W swoich ruchach współdziała z mięśniem żwaczem oraz mięśniem skroniowym, będąc ich synergistą. Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy leży najgłębiej spośród nich wszystkich (najbardziej powierzchownie znaleźć można mięsień żwacz, który z łatwością wyczuwa się palcami pod skórą np. podczas mocnego zaciskania szczęk lub żucia gumy).

Unerwienie mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy unerwiony jest przez nerw skrzydłowy przyśrodkowy, który z kolei odchodzi od trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego.

Unaczynienie mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego

Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy jest bardzo dobrze unaczyniony, dlatego po zranieniu lub przecięciu intensywnie krwawi. Za unaczynienie odpowiadają gałęzie tętnicy szczękowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Gorzechowski K., Rehabilitacja stomatologiczna, Wydawnictwo Kargo, Białystok 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *