Mięsień skroniowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10

Mięsień skroniowy (łac. musculus temporalis) to parzysty mięsień żucia, będący jednocześnie w tej grupie najsilniejszy. Z łatwością można wyczuć go pod palcami, zwłaszcza przy mocnym zaciskaniu zębów czy podczas żucia kęsów pokarmowych. Wszystkie mięśnie żucia pochodzą ze wspólnej mięśniówki I łuku skrzelowego i posiadają identyczne unerwienie.

Mięsień skroniowy

Mięsień skroniowy – budowa

Mięsień skroniowy lokalizuje się w dole skroniowym i posiada charakterystyczny kształt wachlarza, obejmując swoją powierzchnią cały dół skroniowy. W jego przebiegu wyróżniamy liczne przyczepy początkowe oraz przyczep końcowy. Omawiany mięsień rozpoczyna się na:

  • ścianie przyśrodkowej dołu skroniowego, biegnąc tym samym aż do grzebienia podskroniowego;
  • kresie skroniowej dolnej;
  • powierzchni wewnętrznej powięzi skroniowej;
  • łuku jarzmowym (stąd włókna mięśniowe odchodzą w niewielkich ilościach).

Także przebieg włókien mięśniowych jest różny, dzięki czemu możliwe jest żucie z wykorzystaniem ruchów żuchwą na wiele stron. Część włókien biegnie pionowo, zaś te znajdujące się w tylnej części mięśnia – niemal całkowicie poziomo. Wszystkie włókna mięśniowe ostatecznie zbiegają się ze sobą i przechodzą w silne ścięgno.

Przyczepem końcowym mięśnia skroniowego jest właśnie wspomniane ścięgno, które przyczepia się do wyrostka dziobiastego żuchwy. Jego pasma obejmują ten wyrostek obustronnie, dzięki czemu bardzo trudno o uszkodzenie przyczepu końcowego mięśnia skroniowego. Mięsień skroniowy dzięki swojemu przebiegowi i bardzo dużej ilości włókien mięśniowych rozchodzących się w różnych kierunkach jest strukturą niezwykle silną oraz wytrzymałą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień skroniowy – funkcje

Główną rolą mięśnia skroniowego jest:

  • cofanie żuchwy wysuniętej ku przodowi (działanie to jest antagonistyczne w stosunku do działania mięśnia skrzydłowego bocznego);
  • podnoszenie żuchwy i obracanie jej delikatnie w kierunku zewnętrznym;
  • zaciskanie zębów.

Działanie mięśnia skroniowego jest największe w momencie zamykania się szczęki i żuchwy, a więc np. w momencie odgryzania kęsa pokarmowego czy rozcierania go. Ciekawostką jest, że nawet w sytuacji bardzo silnego zaciśnięcia zębów włókna mięśniowe mięśnia skroniowego nie są jeszcze maksymalnie skrócone. Mają możliwość dalszego kurczenia się, choć ze względu na warunki zgryzowe nie jesteśmy w stanie tego dokonać.

Chcąc odnaleźć mięsień skroniowy w obrębie twarzy wystarczy podczas spożywania posiłku przyłożyć opuszki palców do okolicy skroniowej. Z całą pewnością bez problemu wyczujemy napinanie się mięśni tej okolicy. Będzie za to odpowiadał właśnie mięsień skroniowy.

Mięsień skroniowy – unerwienie

Unerwienie mięśnia skroniowego pochodzi od nerwów skroniowych głębokich, które z kolei odchodzą od gałęzi nerwu trójdzielnego.

Mięsień skroniowy – unaczynienie

Za unaczynienie mięśnia skroniowego odpowiadają tętnice skroniowe głębokie, gałęzie tętnicy szczękowej, a także tętnica skroniowa środkowa. Ta ostatnia stanowi ważne odgałęzienie tętnicy skroniowej powierzchownej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *