Mięsień skroniowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień skroniowy (łac. musculus temporalis) to parzysty mięsień żucia, będący jednocześnie w tej grupie najsilniejszy. Z łatwością można wyczuć go pod palcami, zwłaszcza przy mocnym zaciskaniu zębów czy podczas żucia kęsów pokarmowych. Wszystkie mięśnie żucia pochodzą ze wspólnej mięśniówki I łuku skrzelowego i posiadają identyczne unerwienie.

Mięsień skroniowy

Mięsień skroniowy – budowa

Mięsień skroniowy lokalizuje się w dole skroniowym i posiada charakterystyczny kształt wachlarza, obejmując swoją powierzchnią cały dół skroniowy. W jego przebiegu wyróżniamy liczne przyczepy początkowe oraz przyczep końcowy. Omawiany mięsień rozpoczyna się na:

  • ścianie przyśrodkowej dołu skroniowego, biegnąc tym samym aż do grzebienia podskroniowego;
  • kresie skroniowej dolnej;
  • powierzchni wewnętrznej powięzi skroniowej;
  • łuku jarzmowym (stąd włókna mięśniowe odchodzą w niewielkich ilościach).

Także przebieg włókien mięśniowych jest różny, dzięki czemu możliwe jest żucie z wykorzystaniem ruchów żuchwą na wiele stron. Część włókien biegnie pionowo, zaś te znajdujące się w tylnej części mięśnia – niemal całkowicie poziomo. Wszystkie włókna mięśniowe ostatecznie zbiegają się ze sobą i przechodzą w silne ścięgno.

Przyczepem końcowym mięśnia skroniowego jest właśnie wspomniane ścięgno, które przyczepia się do wyrostka dziobiastego żuchwy. Jego pasma obejmują ten wyrostek obustronnie, dzięki czemu bardzo trudno o uszkodzenie przyczepu końcowego mięśnia skroniowego. Mięsień skroniowy dzięki swojemu przebiegowi i bardzo dużej ilości włókien mięśniowych rozchodzących się w różnych kierunkach jest strukturą niezwykle silną oraz wytrzymałą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mięsień skroniowy – funkcje

Główną rolą mięśnia skroniowego jest:

  • cofanie żuchwy wysuniętej ku przodowi (działanie to jest antagonistyczne w stosunku do działania mięśnia skrzydłowego bocznego);
  • podnoszenie żuchwy i obracanie jej delikatnie w kierunku zewnętrznym;
  • zaciskanie zębów.

Działanie mięśnia skroniowego jest największe w momencie zamykania się szczęki i żuchwy, a więc np. w momencie odgryzania kęsa pokarmowego czy rozcierania go. Ciekawostką jest, że nawet w sytuacji bardzo silnego zaciśnięcia zębów włókna mięśniowe mięśnia skroniowego nie są jeszcze maksymalnie skrócone. Mają możliwość dalszego kurczenia się, choć ze względu na warunki zgryzowe nie jesteśmy w stanie tego dokonać.

Chcąc odnaleźć mięsień skroniowy w obrębie twarzy wystarczy podczas spożywania posiłku przyłożyć opuszki palców do okolicy skroniowej. Z całą pewnością bez problemu wyczujemy napinanie się mięśni tej okolicy. Będzie za to odpowiadał właśnie mięsień skroniowy.

Mięsień skroniowy – unerwienie

Unerwienie mięśnia skroniowego pochodzi od nerwów skroniowych głębokich, które z kolei odchodzą od gałęzi nerwu trójdzielnego.

Mięsień skroniowy – unaczynienie

Za unaczynienie mięśnia skroniowego odpowiadają tętnice skroniowe głębokie, gałęzie tętnicy szczękowej, a także tętnica skroniowa środkowa. Ta ostatnia stanowi ważne odgałęzienie tętnicy skroniowej powierzchownej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *