Wargi ust (łac. labia oris) to jeden z głównych elementów twarzy, rzucający się w oczy podczas poznania nowej osoby. Od dawna pełne i jędrne wargi są symbolem atrakcyjności u obu płci, dlatego zabiegi powiększające je cieszą się niemalejącą popularnością również w dzisiejszych czasach. Struktury te pełnią jednak także funkcjonalną rolę.
Wargi ust – budowa
Wargi ust to dwie struktury anatomiczne znajdujące się pomiędzy nosem a bródką. Wyróżniamy wargę górną oraz wargę dolną, przy czym obie mogą mieć inną szerokość czy grubość. Idealna symetria obu warg zdarza się bardzo rzadko. Wargi łączą się swoimi końcami w miejscach nazywanych kącikami ust (przy infekcjach, braku higieny lub spadku odporności to właśnie tutaj najczęściej tworzą się charakterystyczne zajady).
Skóra czerwieni wargowej wyróżnia się specyficzną budową w porównaniu z innymi obszarami ciała. Stanowi przejście pomiędzy częścią skórną a częścią śluzową wargi. Jest nieowłosiona, natomiast w pobliżu kątów ust zawiera gruczoły łojowe. W skórze warg brakuje zewnętrznej warstwy ochronnej, nazywanej warstwą rogową. Właśnie dlatego wargi nie ulegają tak intensywnemu złuszczaniu, jak ma to miejsce w przypadku naskórka. Podskórna tkanka tłuszczowa warg jest raczej cienka i nie zawiera w sobie gruczołów ślinowych, co wymusza konieczność nieustannego zwilżania ich śliną.
Ciekawostką jest, że naskórek warg jest tak cienki i delikatny, że prześwitują przez niego zlokalizowane pod nim niewielkie naczynia krwionośne. Właśnie dzięki temu wargi mają charakterystyczny, czerwony lub różowy kolor i dlatego też nawet ich niewielkie uszkodzenie (np. pęknięcie) skutkuje intensywnym krwawieniem. Wargi są bardzo dobrze unaczynione.
Dość charakterystycznym elementem w budowie wargi górnej jest tzw. łuk Kupidyna, czyli zagłębienie na środku, dzięki któremu warga górna w swojej centralnej części przybiera kształt serduszka. Wyrazistość łuku Kupidyna może być różna, niektóre osoby nie mają go w ogóle. Tuż nad nim znajduje się często zagłębienie w skórze o ukierunkowaniu pionowym, tworzące rynienkę. Rynienka ta łączy się z podstawą nosa. Zarówno rynienka, jak i łuk Kupidyna są uznawane za przejaw atrakcyjności, w szczególności u kobiet.
Wargi ust – funkcje
Wargi ust pełnią istotną funkcję podczas spożywania pokarmów, ponieważ umożliwiają ściąganie go ze sztućców, np. z łyżki. U małych dzieci to właśnie one (wspólnie z językiem) warunkują prawidłowy odruch ssania podczas karmienia piersią. Sprawiają też, że jama ustna jest zamknięta, co ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczania tego odcinka przed patogenami z zewnątrz, które powszechnie znajdują się w powietrzu. Dzięki temu, że wargi szczelnie zamykają wrota ust, spada ryzyko przesuszania jamy ustnej, co korzystnie wpływa zarówno na błony śluzowe, jak i uzębienie i gardło.
Dodatkowo wargi ust biorą udział w prawidłowej, wyraźnej wymowie. Wypowiadanie wielu głosek w języku polskim wymaga dociśnięcia lub napięcia warg. Są to m.in.: „b”, „m”, „p”. Są dobrze unerwione czuciowo, mogą więc przesyłać sygnały z zewnątrz do ośrodkowego układu nerwowego. Na końcu warto wspomnieć, że usta są u obu płci strefą erogenną i mogą stać się źródłem przyjemności seksualnej.
Unerwienie wargi ust
Wargi ust są bardzo dobrze unerwione zarówno czuciowo, jak i ruchowo. Za unerwienie wargi górnej odpowiadają głównie gałęzie wargowe górne nerwów podoczodołowych, z kolei za unerwienie wargi dolnej gałęzie wargowe dolne nerwów bródkowych. Unerwienie czuciowe ust jest silne dzięki aktywności nerwu trójdzielnego.
Unaczynienie wargi ust
Tętnice obu warg pochodzą od tętnicy twarzowej i są to: tętnica wargowa górna i tętnica wargowa dolna. Żyły: żyła wargowa górna i żyła wargowa dolna (uchodzą do żył twarzowej).
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.