Wargi ust

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wargi ust (łac. labia oris) to jeden z głównych elementów twarzy, rzucający się w oczy podczas poznania nowej osoby. Od dawna pełne i jędrne wargi są symbolem atrakcyjności u obu płci, dlatego zabiegi powiększające je cieszą się niemalejącą popularnością również w dzisiejszych czasach. Struktury te pełnią jednak także funkcjonalną rolę.

Wargi ust

 

Wargi ust – budowa

Wargi ust to dwie struktury anatomiczne znajdujące się pomiędzy nosem a bródką. Wyróżniamy wargę górną oraz wargę dolną, przy czym obie mogą mieć inną szerokość czy grubość. Idealna symetria obu warg zdarza się bardzo rzadko. Wargi łączą się swoimi końcami w miejscach nazywanych kącikami ust (przy infekcjach, braku higieny lub spadku odporności to właśnie tutaj najczęściej tworzą się charakterystyczne zajady).

Skóra czerwieni wargowej wyróżnia się specyficzną budową w porównaniu z innymi obszarami ciała. Stanowi przejście pomiędzy częścią skórną a częścią śluzową wargi. Jest nieowłosiona, natomiast w pobliżu kątów ust zawiera gruczoły łojowe. W skórze warg brakuje zewnętrznej warstwy ochronnej, nazywanej warstwą rogową. Właśnie dlatego wargi nie ulegają tak intensywnemu złuszczaniu, jak ma to miejsce w przypadku naskórka. Podskórna tkanka tłuszczowa warg jest raczej cienka i nie zawiera w sobie gruczołów ślinowych, co wymusza konieczność nieustannego zwilżania ich śliną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciekawostką jest, że naskórek warg jest tak cienki i delikatny, że prześwitują przez niego zlokalizowane pod nim niewielkie naczynia krwionośne. Właśnie dzięki temu wargi mają charakterystyczny, czerwony lub różowy kolor i dlatego też nawet ich niewielkie uszkodzenie (np. pęknięcie) skutkuje intensywnym krwawieniem. Wargi są bardzo dobrze unaczynione.

Dość charakterystycznym elementem w budowie wargi górnej jest tzw. łuk Kupidyna, czyli zagłębienie na środku, dzięki któremu warga górna w swojej centralnej części przybiera kształt serduszka. Wyrazistość łuku Kupidyna może być różna, niektóre osoby nie mają go w ogóle. Tuż nad nim znajduje się często zagłębienie w skórze o ukierunkowaniu pionowym, tworzące rynienkę. Rynienka ta łączy się z podstawą nosa. Zarówno rynienka, jak i łuk Kupidyna są uznawane za przejaw atrakcyjności, w szczególności u kobiet.

Wargi ust – funkcje

Wargi ust pełnią istotną funkcję podczas spożywania pokarmów, ponieważ umożliwiają ściąganie go ze sztućców, np. z łyżki. U małych dzieci to właśnie one (wspólnie z językiem) warunkują prawidłowy odruch ssania podczas karmienia piersią. Sprawiają też, że jama ustna jest zamknięta, co ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczania tego odcinka przed patogenami z zewnątrz, które powszechnie znajdują się w powietrzu. Dzięki temu, że wargi szczelnie zamykają wrota ust, spada ryzyko przesuszania jamy ustnej, co korzystnie wpływa zarówno na błony śluzowe, jak i uzębienie i gardło.

Dodatkowo wargi ust biorą udział w prawidłowej, wyraźnej wymowie. Wypowiadanie wielu głosek w języku polskim wymaga dociśnięcia lub napięcia warg. Są to m.in.: „b”, „m”, „p”. Są dobrze unerwione czuciowo, mogą więc przesyłać sygnały z zewnątrz do ośrodkowego układu nerwowego. Na końcu warto wspomnieć, że usta są u obu płci strefą erogenną i mogą stać się źródłem przyjemności seksualnej.

Unerwienie wargi ust

Wargi ust są bardzo dobrze unerwione zarówno czuciowo, jak i ruchowo. Za unerwienie wargi górnej odpowiadają głównie gałęzie wargowe górne nerwów podoczodołowych, z kolei za unerwienie wargi dolnej gałęzie wargowe dolne nerwów bródkowych. Unerwienie czuciowe ust jest silne dzięki aktywności nerwu trójdzielnego.

Unaczynienie wargi ust

Tętnice obu warg pochodzą od tętnicy twarzowej i są to: tętnica wargowa górna i tętnica wargowa dolna. Żyły: żyła wargowa górna i żyła wargowa dolna (uchodzą do żył twarzowej).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *