Mięsień szeroki szyi (łac. platysma) leży w okolicy przedniej i bocznej szyi, tuż pod skórą. Pod nim znajduje się mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Tworzy czworoboczną, szeroką, ale jednocześnie niezwykle cienką warstwę mięśniową, rozciągniętą między górną częścią klatki piersiowej a dolną częścią twarzy. Mięsień ten jest stosunkowo słabo ukrwiony.
Mięsień szeroki szyi – budowa
Swój początek mięsień szeroki szyi ma w tkance podskórnej w okolicy podobojczykowej, a dokładniej – na wysokości II lub III żebra. Z tego miejsca włókna kierują się przeważnie równolegle ku górze i przyśrodkowo. Część z nich kończy się na powięzi przyuszniczej i żwaczowej twarzy, część biegnie do kąta ust i łączy się z włóknami mięśnia obniżacza wargi dolnej i mięśnia obniżacza kąta ust, a jeszcze inna część przyczepia się do żuchwy powyżej guzka bródkowego.
Przednie brzegi obu stron mięśnia szerokiego szyi zazwyczaj stykają się ze sobą w okolicy bródki lub krzyżują na dowolnej wysokości. W miejscu, w którym krzyżuje się on z mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym, nerwy czuciowe splotu szyjnego występują spod niego i owijają się dokoła.
Ciekawostką jest, że mięsień szeroki szyi niekiedy może wcale nie występować lub występować jedynie w połowie. Inną sytuacją jest też nadmierne jego rozwinięcie. Niekiedy pojawiają się dodatkowe wiązki łączące mięsień szeroki szyi z brzuścem mięśnia dwubrzuścowego. Dzieje się tak, ponieważ oba mięśnie rozwijają się z mięśniówki drugiego łuku skrzelowego.
Mięsień szeroki szyi – unerwienie
Mięsień szeroki szyi unerwiany jest przez gałąź nerwu twarzowego. Zespala się on z nerwem poprzecznym szyi, o charakterze czuciowym i wychodzącym ze splotu szyjnego.
Mięsień szeroki szyi – unaczynienie
Za unaczynienie tego mięśnia odpowiada tętnica twarzowa oraz gałęzie tętnicy podobojczykowej. Są to zwłaszcza: tętnica szyjna wstępująca oraz tętnica poprzeczna szyi.
Mięsień szeroki szyi – funkcje
Omawiany mięsień odpowiada głównie za pociąganie kątów ust ku dołowi i do boku. Nadaje tym samym twarzy wygląd strachu, wściekłości lub przerażenia. Jednocześnie podczas jego aktywacji skóra szyi układa się w wysokie, podłużne fałdy. W późnej starości mięsień szeroki szyi tworzy wysokie fałdy podłużne. Bezpośrednio pod mięśniem szerokim szyi przebiega żyła szyjna zewnętrzna – aktywacja tego mięśnia pozwala na delikatne uniesienie skóry i tkanki podskórnej, zmniejszając ucisk na tę żyłę.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.