Peeling cukrowy stanowi doskonałą, domową pielęgnację skóry. Jest bardzo prosty w wykonaniu, a do jego przygotowywania można wybrać swoje ulubione produkty.
Czym jest peeling ?
Peeling to produkt kosmetyczny posiadający właściwości złuszczające. Jego najważniejszą cechą jest posiadanie drobinek ścierających. To właśnie dzięki nim usuwane są martwe komórki naskórka.
Peeling cukrowy – właściwości
Peeling cukrowy jest świetnym rodzajem kosmetyku domowego. Warto jednak pamiętać, że należy do rodzaju gruboziarnistych peelingów. Dlatego przeznaczony jest na okolice ciała takie jak nogi, stopy, ręce, pośladki czy plecy. Skóra twarzy jest zdecydowanie za delikatna i wymaga łagodniejszych kosmetyków. W innym przypadku mogłoby dojść do dużego podrażnienia naskórka.
Peeling cukrowy bardzo dokładnie złuszcza wierzchnią warstwę skóry, pozostawiając ją jedwabiście gładką. Zapewnia więc wysoki komfort poczucia miękkiej i odświeżonej skóry. Tego rodzaju kosmetyk pomaga również w problemach tj. wrastające włoski, skutecznie je niwelując.
Peeling cukrowy wykonywany regularnie, co najmniej raz w tygodniu, zwiększa elastyczność, jędrność skóry oraz wyrównuje jej koloryt. Ponadto poprawia krążenie przyspieszając procesy metaboliczne organizmu. Dzięki takiemu działaniu redukowany jest również cellulit. Warto dodać, że chcąc w znaczny sposób poprawić kondycję skóry peelingi należy wykonywać stale i regularnie przynajmniej w początkowej fazie.
Główny składnik peelingu, czyli cukier wykazuje właściwości antybakteryjne, zwłaszcza brązowy. Z kolei jego pozostałe składniki jak np. oliwa z oliwek stanowi źródło witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że spowalnia ona procesy starzenia się skóry oraz działa regenerująco. Zastosowanie miodu spowoduje, że skóra zostanie w bardzo dobry sposób odżywiona, a olejki eteryczne działają orzeźwiająco i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.
Peeling cukrowy – jak często stosować?
Peeling cukrowy warto stosować co najmniej raz w tygodniu. Wówczas efekty widoczne są w szybszym tempie. Warto też pamiętać o regularności jego stosowania.
Jak wykonać peeling cukrowy?
W domowym peelingu cukrowym najlepiej wykorzystać gruby, brązowy cukier, oliwę z oliwek oraz miód. Dodatkowo w ramach aromatycznych przyjemności można dodać kilka kropel soku z cytryny lub pomarańczy. Wzbogaci to peeling w inne składniki odżywcze oraz przyjemne dla naszych zmysłów olejki eteryczne.
Peeling cukrowy z miodem
Składniki
- pół szklanki cukru brązowego;
- 1 łyżeczka miodu;
- kilka kropel soku z cytryny;
- 4 łyżeczki oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki umieścić w niewielkiej, szklanej misce, a następnie dokładnie wymieszać. Peeling należy nanieść na lekko zwilżoną skórę, a następnie wykonać nim delikatny masaż okrężnymi ruchami.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
9 Responses
Lubię peelingi, ale najczęściej kupuję te gotowe ☺️
Brzmi świetnie, chyba się skuszę:)
Domowe peelingi to świetna alternatywa dla tych kupowanych w sklepie. Odkąd zaczęłam przygotowywać własne peelingi z cukru i/lub z kawy, nie kupuję już gotowych peelingów do ciała:)
Peeling mój ulubiony zabieg na ciało i twarz 🙂
Uwielbiam peeling cukrowy! Spisuje się u mnie o wiele lepiej, niż solny czy drogeryjny 🙂
Chyba wypróbuję taki peeling na sobie. Z powodu ciąży wszystko mnie uczula, ale trzeba dbać o siebie cały czas, więc takie naturalne sposoby są dla mnie ratunkiem. 🙂
Koniecznie muszę spróbować. Dotychczas kupowałam tylko te drogeryjna peelingi. 🙂 pozdrawiam
Uwielbiam peelingi, ale do tej pory zawsze używałam kupnych. Teraz wypróbuję Twój przepis. Dzięki i pozdrawiam serdecznie
Nie lubię peelingu nigdy nie mam na niego czasu