Niskie libido

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niskie libido to poważny problem sfery emocjonalnej i partnerskiej, coraz częściej pojawiający się u młodych osób. Należy do grona dysfunkcji seksualnych. Pojawia się bez względu na płeć czy stan zdrowia, w ostatnich latach obserwuje się nagły wzrost liczby dysfunkcji seksualnych u młodych, zupełnie zdrowych osób. Libido oznacza inaczej popęd płciowy i chęć do podjęcia aktywności seksualnej. Analogicznie – niskie libido odnosi się do braku podniecenia seksualnego.

Niskie libido

Czym są dysfunkcje seksualne?

Terminem dysfunkcji seksualnych zwie się wszystkie zaburzenia przebiegu reakcji seksualnych zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu współżycia. Ogólnie rzecz ujmując, są to zaburzenia związane z fizjologią reakcji seksualnych. Mogą dotyczyć jednej lub kilku faz odpowiedzi seksualnej, czyli odczuwania pożądania, podniecenia, orgazmu i odprężenia. Etiologia dysfunkcji seksualnych jest zwykle wieloczynnikowa, wiąże się z przyczynami biologicznymi, psychologicznymi oraz społeczno-kulturowymi.

Z czego wynika niskie libido?

Do najczęstszych przyczyn niskiego libido bez względu na płeć, zaliczamy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zaburzenia hormonalne – zwykle wynikają z chorób tarczycy, ale mogą wiązać się z upośledzeniem funkcji któregokolwiek narządu wewnątrzwydzielniczego;
  • przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza obniżających ciśnienie tętnicze krwi, antydepresantów i sterydów;
  • sięganie po używki – zwłaszcza nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
  • nadmierny stres w codziennym życiu, przewlekłe zmęczenie, wypalenie zawodowe;
  • problemy w związku;
  • choroby – zarówno przewlekłe (autoimmunologiczne, cukrzyca, miażdżyca, depresja), jak i chwilowe (przeziębienie, grypa, awitaminoza);
  • nieodpowiednia dieta, nie dostarczająca wystarczającej ilości witamin i minerałów;
  • brak aktywności fizycznej lub jej znaczny nadmiar.

Zwykle problem niskiego libido wynika z połączenia kilku czynników, wśród których podstawę stanowi psychika takiej osoby.

Domowe sposoby na niskie libido

Na samym początku warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, ponieważ to właśnie on najczęściej prowadzi do wszelkich zaburzeń seksualnych, w tym do niskiego libido. Warto zwolnić, unikać sytuacji stresowych lub nauczyć się radzić sobie z nimi (metody relaksacji, psychoterapia). Bardzo ważny jest odpoczynek, jak również należy znaleźć chwilę tylko dla samego siebie i swoich prywatnych potrzeb. W każdy dzień powinna być wpleciona aktywność fizyczna, a podstawę stanowić zdrowa, zbilansowana dieta. To co jemy ma ogromne znaczenie dla libido. Warto spożywać m.in. czekoladę, migdały, banany, owoce morza, szparagi czy truskawki, znane jako naturalne afrodyzjaki. Mężczyznom poleca się wprowadzenie do diety selera, który zawiera w składzie sporą ilość androsteronu (męskiego hormonu płciowego), a także suplementację takich produktów jak m.in. koenzym Q10.

Kolejnym sposobem na poprawę libido jest rezygnacja z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów. O ile lampka czerwonego wina do obiadu zawierającego afrodyzjaki może zdziałać wiele, o tyle nadużywanie alkoholu zadziała wręcz przeciwnie – będzie przyczyną kolejnych dysfunkcji seksualnych. Udowodniono, że dla utrzymania wysokiego libido ogromne znaczenie mają hormony, zwłaszcza endorfiny i adrenalina. Dlatego poleca się wspólne, ekscytujące spędzanie wolnego czasu. Znacznie lepszym wyborem od siedzenia przed telewizorem w domu będzie wyjście na koncert, zdecydowanie się na sporty ekstremalne czy udanie się do filharmonii. Chodzi głównie o ponowne rozpalenie namiętności i przełamanie nudy w związku, co powoduje wyrzut wspomnianych hormonów.

Ostatecznie, przy niskim libido, należy postawić na grę wstępną i dużą ilość uwagi jeszcze przed rozpoczęciem właściwej fazy stosunku seksualnego. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna potrzebują czułości, bliskości i zainteresowania. Można zacząć od przeżycia czegoś ekscytującego, następnie przejść do kolacji, a później poświęcić pewną ilość czasu na pieszczoty.

Kiedy udać się do lekarza?

Gdy mimo zdrowego stylu życia, unikania stresu i dbania o atmosferę w związku niskie libido wciąż utrzymuje się na minimalnym poziomie, najlepiej jest udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi i moczu pod kątem hormonów. Celem jest wykluczenie przewlekłych chorób, które mogą wpływać na pobudzenie seksualne. Jeśli badana także wyjdą poprawnie, kolejnym krokiem jest wizyta u seksuologa lub partnerskie wizyty u psychoterapeuty (zwłaszcza, gdy w związku pojawiły się lub pojawiały wcześniej pewne problemy czy nieporozumienia). Często zdarza się sytuacja niskiego libido po porodzie – może dotyczyć zarówno mężczyzny, jak i kobiety. W tym wypadku, gdy sytuacja nie unormuje się sama, ponownie rekomenduje się wspólną wizytę u psychoterapeuty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Psychiatria, 1/2018.
  2. Davis S., Moreau M., Kroll R., Testosteron w terapii kobiet z niskim libido w okresie pomenopauzalnym, które nie przyjmują estrogenów, Gerontologia Polska, 3/2008.
  3. Holka-Pokorska J., Jarema M., Wichniak A., Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych?, Psychiatria Polska, 4/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *