Zalety karmienia piersią

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zalety karmienia piersią są ogromne, taka forma odżywiania się dziecka gwarantuje najlepsze warunki do jego dalszego rozwoju. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia piersią, warto przynajmniej przez pierwsze miesiące życia niemowlęcia zdecydować się na nie. Nie chodzi jedynie o wyjątkowy skład naturalnego mleka kobiecego, ale i o sam fakt odruchu ssania.

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią można podzielić na 2 grupy. Pierwsza obejmuje korzyści płynące ze składu mleka matki, zaś druga odnosi się do wspomnianego odruchu ssania.

Zobacz również: Jak powstaje mleko matki?

Wyjątkowy skład mleka kobiecego

Kobiece mleko to pełnowartościowy, zdrowy pokarm. Stanowi źródło ważnych przeciwciał – noworodek nie posiada wykształconego układu odpornościowego, więc ich podaż jest w pierwszych miesiącach życia szczególnie istotna. Mleko zawiera również witaminę D, witaminę K, pozytywne bakterie probiotyczne, laktozę, minerały, białko i zdrowe tłuszcze. Sprawia to, że kobiecy pokarm w zupełności pokrywa zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze w pierwszych miesiącach jego życia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Liczne badania naukowe potwierdzają, że kobiecy pokarm odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego niemowlęcia. Taka forma karmienia rozwija umiejętności poznawcze malucha, a zawarte w mleku składniki wspomagają rozwój jego mózgu i narządu wzroku. Ponadto zmniejsza się ryzyko nadwagi i otyłości w przyszłości.

Ssanie piersi

Odruch ssania u dziecka pojawia się jeszcze w życiu płodowym. To najbardziej prymitywny, ale również jeden z najważniejszych odruchów dziecka, umożliwiający mu przeżycie. Już w krótkim czasie po porodzie maleństwo podświadomie szuka piersi, a po jej znalezieniu rozpoczyna pobieranie pokarmu. Zaletą takiej formy karmienia jest tworzenie naturalnej więzi między dzieckiem a matką. Noworodek czuje bliskość i opiekę, dzięki czemu szybko się uspokaja.

Ssanie piersi wpływa korzystnie na rozwój aparatu mowy oraz artykulacji. Oczywiście dziecko zaczyna gaworzyć i mówić w znacznie późniejszym wieku, jednak sam fakt ssania piersi przygotowuje malucha do takiego rozwoju. Udowodniono, że dzieci karmione piersią mają mniejszą tendencję do wad zgryzu w późniejszych latach. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim karmienie piersią wymaga od dziecka takiego ułożenia jamy ustnej i języka, które nie przeszkadza w przyszłym rozwoju zębów. Tak długo, dopóki dziecku nie wyrośnie pierwszy ząb, w jego jamie ustnej kształtują się podstawy umożliwiające prawidłowe wyrównanie zębów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku butelki, w której smoczek wymusza określone napięcie mięśniowe. Często nie daje to szans na prawidłowe wyrzynanie się zębów.

Długoterminowe zalety karmienia piersią

Zalety z karmienia piersią widać nie tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka. Każda sesja karmienia podnosi poziom hormonów szczęścia (endorfin) oraz hormonów miłości (oksytocyny). Pomaga to w nawiązywaniu wspomnianej więzi, co w przyszłości stanowi podstawę relacji nie tylko między dzieckiem a rodzicami, ale również między dzieckiem a jego otoczeniem – znajomymi, pracownikami czy innymi ludźmi. Przeprowadzono badania wykazujące, że osoby dorosłe karmione w dzieciństwie piersią rzadziej chorowały na nowotwory i cukrzycę.

Jak długo karmić piersią?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się karmienie niemowlęcia wyłącznie mlekiem matki przez pierwszych 6 miesięcy życia. Nie ma wtedy potrzeby podawania innych pokarmów czy płynów, jest to wręcz przeciwwskazane. Mleko matki wystarczy, aby kompleksowo wspierać rozwój dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brazelton T., Sparrow J., Karmienie dziecka, Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2014.
  2. Szajewska H., Albrecht P., Jak żywić niemowlęta i małe dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  3. Kowalska D., Gruczyńska E., Bryś J., Mleko matki – pierwsza żywność w życiu człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2015.
  4. Nehring-Gugulska M., Karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jako złoty standard w żywieniu niemowląt – część 1, Pediatria po Dyplomie, 10/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *