Rozmiar biustu jest informacją niezbędną, aby właściwie dobrać biustonosz. Z kolei odpowiednio dobrana bielizna wpływa nie tylko na poprawę estetyki i wyglądu, ale również na zdrowie kobiety. Warto wiedzieć, jak obliczyć rozmiar biustu i jak do odczytywać.
Czym jest rozmiar biustu?
Rozmiar biustu to połączenie liczb i liter. Liczba wskazuje na obwód klatki piersiowej mierzony pod biustem, natomiast litera mówi o wielkości miseczki.
Jak zmierzyć rozmiar biustu?
W pierwszej kolejności zawsze mierzy się obwód pod biustem. Należy zachować wyprostowaną, ale luźną pozycję, a metr krawiecki musi dokładnie obejmować ciało, jednak nie może być zbyt napięty.
Kolejnym krokiem jest mierzenie miseczki. Należy zmierzyć obwód w biuście (zwykle w najszerszym jego miejscu). Od uzyskanego wyniku odejmuje się wcześniejszy pomiar pod biustem. Różnicę należy zapamiętać lub zapisać i odszukać jej znaczenie w tabeli. Tabelę rozmiarów można uzyskać na stronach internetowych oraz w sklepach z bielizną. Przykładowo, różnica obydwu pomiarów w zakresie 12,6-15 zazwyczaj odnosi się do miseczki B, natomiast różnica 15,1-17,5 do miseczki C. Oczywiście, wyniki te mogą się nieznacznie różnić w zależności od sklepu i producenta bielizny.
Zobacz również: Idealny rozmiar biustu.
Ostateczny rozmiar biustu
Ostateczny rozmiar biustu jest więc obwodem pod biustem i wyliczoną z tabeli miseczką. Przykładowo, kobieta posiada obwód w piersiach 90, natomiast pod piersiami około 74. Obwód pod piersiami zaokrąglamy do najbliższej liczby podzielnej przez 5, czyli do 75. Różnica 90-74 wynosi 16, co w tabeli odpowiada miseczce C. Rozmiar biustonosza u tej kobiety będzie wynosił 75C.
Dlaczego warto znać dokładny rozmiar biustu?
Pogląd, że sam rozmiar miseczki wystarczy, aby kupić właściwy biustonosz, jest wysoce błędny. Stanowi najczęściej popełniany błąd podczas zakupów. Przykładowo, kobieta posiadająca miseczkę C może być bardzo szczupła lub nieco grubsza. Jeśli obydwie wezmą biustonosz z takim samym obwodem, w pierwszym przypadku stanik może okazać się dobry, jednak w drugim przypadku będzie wówczas zbyt ciasny. Może to spowodować bolesne otarcia, odparzenia i ból w piersiach. Jeśli natomiast obwód będzie dobrany do gabarytów drugiej Pani, w pierwszym przypadku biustonosz okaże się zbyt luźny. Wówczas piersi nie będą właściwie utrzymywane, co może prowadzić do bólu pleców, nieestetycznego ułożenia biustu i zgarbionej sylwetki.
Problemy z pomiarem biustu
Jeśli samodzielne zmierzenie rozmiaru biustu jest kwestią problematyczną, najlepiej udać się do brafitterki. To kobieta specjalizująca się dobieraniem biustonoszy, biorąc pod uwagę kształt sylwetki kobiecej, kształt piersi oraz ich rozmiar i ułożenie. Często już na pierwszy rzut oka jest w stanie dobrać przykładowe biustonosze. Korzystając z usług brafitterki mamy gwarancję idealnie dobranego biustonosza. Każda kobieta powinna przynajmniej raz w życiu udać się do takiej osoby.
Nie tylko rozmiar biustu jest ważny
Podczas wyboru biustonosza rozmiar biustu jest kwestią nadrzędną. To nią należy kierować się w pierwszej kolejności, jednak nie tylko to jest istotne. Znając swój rozmiar, należy wziąć pod uwagę budowę piersi i przeznaczenie biustonosza. Kształt piersi i ich rozstawienie świadczą o tym, jak dokładnie wypełnione będą miseczki i czy bielizna będzie estetycznie się układać. Przeznaczenie biustonosza jest o tyle ważne, że znacznie ułatwia komfort noszenia. Osoby wysoce aktywne mogą preferować modele bardziej sportowe, z szerszymi ramiączkami, natomiast kobiety eteryczne, z niewielkim biustem często bardzo dobrze prezentują się w delikatnych, koronkowych modelach. Jest to kwestią indywidualną, która jednak też ma spore znaczenie. Wpływa bowiem na komfort użytkowania bielizny.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
- Sakutova I., Brafitting. Lifting piersi bez skalpela, Wydawnictwo Edipresse Książki, 2017.