Cera trądzikowa – charakterystyka i pielęgnacja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na brak tolerancji ciężkich kosmetyków, które wykazują tendencję do zatykania porów skóry. Z reguły cera trądzikowa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ bardzo często mylona i kojarzona jest ze skórą tłustą.

Cera trądzikowa - charakterystka i pielęgnacja

Cera trądzikowa – charakterystyka

Znakiem rozpoznawczym cery trądzikowej są wyraźnie rozszerzone pory skóry, zaskórniki, a także zmiany ropne, które mogą pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny. Wykwity skórne lokalizują się głównie na czole, policzkach lub żuchwie. Należy podkreślić, że cera trądzikowa wykazuje również skłonność do problemów z łuszczeniem się naskórka, co przyczynia się do zatykania ujść gruczołów łojowych i tym samym tworzeniu się krost, zaskórników czy grudek. Dodatkowym mankamentem cery trądzikowej jest nadmierna produkcja sebum, w wyniku czego skóra mocno błyszczy się, jest lepka w dotyku i często mylona z cerą tłustą.

Wskazówka

Nadprodukcja sebum w połączeniu z bakteriami, które naturalnie bytują na skórze w dużej mierze przyczyniają się do powstawania jej niedoskonałości.

Zwiększona produkcja sebum może być wynikiem nadmiernej aktywności hormonów androgenowych, które pobudzają gruczoły do większej pracy. Bardzo często nadmierne wydzielanie sebum uwarunkowane jest również czynnikami genetycznymi.

Szukasz więcej informacji na temat objawów cery trądzikowej? Przeczytaj: https://horex.pl/blog/cera-tradzikowa-jak-o-nia-dbac-i-jakie-kosmetyki-wybrac/

Pielęgnacja cery trądzikowej

Mimo, że cera trądzikowa jest skórą grubą i odporną na działanie czynników zewnętrznych wymaga delikatnej pielęgnacji. Jej nadrzędnym celem jest nawilżenie skóry, wyciszenie zmian o podłożu ropnym, złuszczanie oraz pozbycie się nadmiaru sebum. Ważnym czynnikiem jest także stosowanie preparatów w sposób punktowy, wyłącznie w miejsca objęte trądzikiem. Stosowanie ich łagodzi stany zapalne, a także przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. Oczyszczanie skóry.

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji domowej jest dokładne oczyszczanie cery zarówno rano jak i wieczorem. W tym przypadku zaleca się użycie delikatnego żelu, pianki lub płynu o działaniu antybakteryjnym. Warto zwrócić uwagę, aby żaden z preparatów nie zawierał alkoholu, który może wysuszyć oraz podrażnić naskórek.

2. Peeling.

Peeling, a więc złuszczanie martwego naskórka zaleca się wykonywać raz w tygodniu. W przypadku cery trądzikowej warto zdecydować się na peeling enzymatyczny, ze względu na delikatniejszą formę działania. Złuszczanie martwych komórek naskórka nie tylko odświeża i wygładza cerę, ale również odblokowuje ujścia gruczołów łojowych oraz oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń.

3. Tonizacja.

Tonizacja to ważny element każdego rodzaju cery, również trądzikowej. Zastosowanie toniku przywraca naturalny poziom pH skóry, a także przyczynia się do zmniejszania produkcji sebum.

4. Krem do twarzy.

Głównym celem stosowania kremu do twarzy jest zachowanie właściwiej gospodarki wodno-lipidowej skóry. W przypadku cery trądzikowej idealnie sprawdzą się kosmetyki o lekkiej, delikatnej formule na bazie kwasu salicylowego wykazującego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W składzie kosmetyków do cery trądzikowej należy szukać przede wszystkim:

Należy podkreślić, że na pielęgnację cery trądzikowej składa się również sposób codziennego odżywiania się. Kluczowa jest eliminacja z menu produktów tj. kawa, alkohol, wysoce przetworzone jedzenie oraz cukier. Warto natomiast, aby w diecie znajdowały się warzywa i owoce, brązowy ryż, zielona herbata, duże ilości wody oraz orzechy.

Uwaga!

Największym błędem w pielęgnacji cery trądzikowej jest samodzielnie wyciskanie zmian. Mimo że przynosi to krótkotrwałą ulgę, powtarzane regularnie, może przyczynić się do pogorszenia trądziku oraz pojawienia się nieestetycznych blizn.

Czego unikać w pielęgnacji cery trądzikowej?

W pielęgnacji cery trądzikowej należy unikać kosmetyków zawierających:

  • związki konserwujące;
  • składniki komedogenne (wazelina, silikony, oleje roślinne, parafina);
  • etanol;
  • SLS i SLES.

Zobacz również: Komedogenność – czym jest?



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *