Tatuaż – kiedy najlepiej go wykonać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Tatuaż i cała procedura związana z jego wykonywaniem posiada charakter inwazyjny. Dlatego też każdy kto decyduje się na tego rodzaju zabieg powinien wiedzieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dziś przedstawimy kilka najważniejszych informacji związanych z wykonywaniem tatuażu oraz powiemy kiedy najlepiej zdecydować się na niego.

Tatuaż - kiedy najlepiej go wykonać?

Tatuaż – kiedy najlepiej go wykonać?

Kiedy najlepiej wykonać tatuaż? To pytanie bardzo często pojawia się u osób chcących rozpocząć przygodę z tego rodzaju zabiegami. Profesjonaliści zdecydowanie jednak odradzają wykonywanie tatuażu porą letnią. A to dlatego, że istnieje wówczas kilka, nie do końca odpowiednich warunków do tego, aby tatuaż mógł odpowiednio się „goić”. W tym okresie czasu należy unikać:

  • kąpieli w morzu oraz basenach – nie można narażać tatuażu na dłuższą obecność w mokrym środowisku. Warunki te bowiem utrudniają gojenie się. Ponadto związki obecne w wodzie (chlor, sól) mogą podrażnić skórę w miejscu tatuażu.
  • działania promieni słonecznych – jest to bardzo ważna kwestia, bowiem opalanie tatuażu powoduje blednięcie barwnika znajdującego się w skórze. Dzieje się tak, ponieważ słońce podnosi temperaturę skóry, przez co zwiększa cyrkulację krwi, a w efekcie powoduje przemieszczanie się cząsteczek pigmentu. Prowadzi to do zmniejszenia się intensywności tatuażu oraz ostrości jego konturów. Profesjonaliści zalecają, aby nie opalać skóry objętej tatuażem nawet przez całe lato.
  • kontaktu z ziemią i piaskiem – znajdujące się tam zarazki i drobnoustroje mogą doprowadzić do zakażenia wrażliwej skóry w miejscu tatuażu.

W związku z tym, że lato nie jest najlepszą porą w roku na wykonywanie tatuażu warto zdecydować się na tego rodzaju zabieg w miesiącach jesienno-zimowych, ewentualnie wczesną wiosną. Oprócz tego, że latem jesteśmy narażeni na działanie dużej ilości dawki słońca, dodatkowo taką porą dość wyraźnie wzrasta ryzyko infekcji skóry, która może doprowadzić do poważnych chorób całego organizmu.

Tatuaż – o czym warto pamiętać przed wizytą?

Przed zaplanowaną wizytą warto oczywiście odpowiednio się przygotować. Najważniejszą kwestią jest całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety na kilka dni przed zabiegiem. Alkohol obecny w organizmie pacjenta, który podnosi ciśnienie krwi oraz utrudnia procesy krzepnięcia. Są to jedne z głównych przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z kolei jeśli chcemy sprawić, aby praca tatuażysty stała się bardziej prosta i przyjemna, warto stosować w miejscu wykonania tatuażu kremy lub balsamy o działaniu nawilżającym. Wówczas skóra będzie nawilżona, a przez to bardziej sprężysta.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od zdezynfekowania skóry. Następnie w miejscu zabiegowym nakładana jest kalka oraz tusz hektograficzny. Po jego wyschnięciu rysowany jest kontur tatuażu, który w zależności od stylu pracy tatuażysty oraz samego tatuażu może być pogrubiany. Należy wiedzieć, że kolor barwnika na skórze może nieco różnić się od tego, który znajduje się w pojemniku. Wraz z upływem czasu może zblednąć, co uwarunkowane jest fizjologią organizmu oraz skłonnością skóry do wchłaniania barwników.

Nadchodzi moment wykonania tatuażu. Po jego zakończeniu tatuażysta nakłada opatrunek, który powinien być utrzymywany na skórze od 4 do 8 godzin. Zaleca się w tym czasie stosowanie preparatów, które będą przyspieszać proces gojenia się skóry np. Alantan lub Tribiotic. Ich aplikacja zależna jest od świeżości tatuażu. Zaraz po zabiegu konieczne jest smarowanie go aż 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby w czasie regeneracji skóry nie zrywać strupków, ponieważ możemy uszkodzić tatuaż lub nabawić się blizny. Z biegiem upływu czasu występuje na skórze objaw swędzenia, który jest naturalnym następstwem gojenia się tatuażu.

Czy wykonywanie tatuażu boli?

Zabieg wykonywania tatuażu niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Intensywność bólu jaki wówczas towarzyszy zabiegowi zależny jest od miejsca na ciele. Zabieg zdecydowanie mniej odczuwalny jest np. na udzie czy brzuchu, gdzie warstwa tkanki tłuszczowej jest większa niż np. na żebrach czy w okolicach kostki, gdzie skóra jest cienka, a tkanka tłuszczowa występuje w minimalnej ilości.

Gdy tatuaż nam się znudzi….

Tatuaż jest pewną formą ozdoby naszego ciała, na którą decydujemy się na długie lata. Dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili czy impulsu. A co jeśli byliśmy pewni swojej decyzji, a tatuaż po latach nam się po prostu znudził? Wówczas pozostaje nam seria wizyt w gabinecie kosmetologicznym, gdzie wykonywane będzie jego usuwanie. Do najbardziej popularnych zabiegów tego rodzaju należy m.in. dermabrazja, elektrokoagulacja, laserowe usuwanie tatuażu (laser aleksandrytowy lub laser rubinowy).



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

6 Responses

  1. U mnie decyzja nie zmieniła się od kilku lat, koniec mgr i tatuaż 🙂 Artykuł bardzo pouczający, warto edukować, że nie może być to chwilowy kaprys.

  2. Już dlugo myślę o zrobieniu sobie tatuażu ale dalej nie mam stuprpcentowej pewnosci czy aby na pewno to dobra decyzja. Musze jeszcze chyba do tego dojrzeć ale nie ukrywam ze jest kilka wzorów ktorw mnie zachwycają ?

  3. Zdecydowałam się na swój pierwszy tatuaż, wybrałam świetne studio z polecenia, ale z jego wykonaniem poczekam do jesieni, żeby się móc nacieszyć słońcem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *