
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Tatuaż i cała procedura związana z jego wykonywaniem posiada charakter inwazyjny. Dlatego też każdy kto decyduje się na tego rodzaju zabieg powinien wiedzieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dziś przedstawimy kilka najważniejszych informacji związanych z wykonywaniem tatuażu oraz powiemy kiedy najlepiej zdecydować się na niego.
Kiedy najlepiej wykonać tatuaż? To pytanie bardzo często pojawia się u osób chcących rozpocząć przygodę z tego rodzaju zabiegami. Profesjonaliści zdecydowanie jednak odradzają wykonywanie tatuażu porą letnią. A to dlatego, że istnieje wówczas kilka, nie do końca odpowiednich warunków do tego, aby tatuaż mógł odpowiednio się „goić”. W tym okresie czasu należy unikać:
W związku z tym, że lato nie jest najlepszą porą w roku na wykonywanie tatuażu warto zdecydować się na tego rodzaju zabieg w miesiącach jesienno-zimowych, ewentualnie wczesną wiosną. Oprócz tego, że latem jesteśmy narażeni na działanie dużej ilości dawki słońca, dodatkowo taką porą dość wyraźnie wzrasta ryzyko infekcji skóry, która może doprowadzić do poważnych chorób całego organizmu.
Przed zaplanowaną wizytą warto oczywiście odpowiednio się przygotować. Najważniejszą kwestią jest całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety na kilka dni przed zabiegiem. Alkohol obecny w organizmie pacjenta, który podnosi ciśnienie krwi oraz utrudnia procesy krzepnięcia. Są to jedne z głównych przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.
Z kolei jeśli chcemy sprawić, aby praca tatuażysty stała się bardziej prosta i przyjemna, warto stosować w miejscu wykonania tatuażu kremy lub balsamy o działaniu nawilżającym. Wówczas skóra będzie nawilżona, a przez to bardziej sprężysta.
Zabieg rozpoczyna się od zdezynfekowania skóry. Następnie w miejscu zabiegowym nakładana jest kalka oraz tusz hektograficzny. Po jego wyschnięciu rysowany jest kontur tatuażu, który w zależności od stylu pracy tatuażysty oraz samego tatuażu może być pogrubiany. Należy wiedzieć, że kolor barwnika na skórze może nieco różnić się od tego, który znajduje się w pojemniku. Wraz z upływem czasu może zblednąć, co uwarunkowane jest fizjologią organizmu oraz skłonnością skóry do wchłaniania barwników.
Nadchodzi moment wykonania tatuażu. Po jego zakończeniu tatuażysta nakłada opatrunek, który powinien być utrzymywany na skórze od 4 do 8 godzin. Zaleca się w tym czasie stosowanie preparatów, które będą przyspieszać proces gojenia się skóry np. Alantan lub Tribiotic. Ich aplikacja zależna jest od świeżości tatuażu. Zaraz po zabiegu konieczne jest smarowanie go aż 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby w czasie regeneracji skóry nie zrywać strupków, ponieważ możemy uszkodzić tatuaż lub nabawić się blizny. Z biegiem upływu czasu występuje na skórze objaw swędzenia, który jest naturalnym następstwem gojenia się tatuażu.
Zabieg wykonywania tatuażu niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Intensywność bólu jaki wówczas towarzyszy zabiegowi zależny jest od miejsca na ciele. Zabieg zdecydowanie mniej odczuwalny jest np. na udzie czy brzuchu, gdzie warstwa tkanki tłuszczowej jest większa niż np. na żebrach czy w okolicach kostki, gdzie skóra jest cienka, a tkanka tłuszczowa występuje w minimalnej ilości.
Tatuaż jest pewną formą ozdoby naszego ciała, na którą decydujemy się na długie lata. Dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili czy impulsu. A co jeśli byliśmy pewni swojej decyzji, a tatuaż po latach nam się po prostu znudził? Wówczas pozostaje nam seria wizyt w gabinecie kosmetologicznym, gdzie wykonywane będzie jego usuwanie. Do najbardziej popularnych zabiegów tego rodzaju należy m.in. dermabrazja, elektrokoagulacja, laserowe usuwanie tatuażu (laser aleksandrytowy lub laser rubinowy).
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
No cóż u mnie odpowiedź jest jedna – Wtedy jak będę chciała przyprawić męża o zawał 😀
ja raczej nie jestem zwolenniczką
U mnie decyzja nie zmieniła się od kilku lat, koniec mgr i tatuaż 🙂 Artykuł bardzo pouczający, warto edukować, że nie może być to chwilowy kaprys.
Już dlugo myślę o zrobieniu sobie tatuażu ale dalej nie mam stuprpcentowej pewnosci czy aby na pewno to dobra decyzja. Musze jeszcze chyba do tego dojrzeć ale nie ukrywam ze jest kilka wzorów ktorw mnie zachwycają ?
Bardzo podobają mi się tatuaże u innych, sama raczej na nic bym się nie zdecydowała