
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, który staje się coraz bardziej popularny w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Dzięki tej metodzie z powierzchni ciała można usunąć niemalże każdy rodzaj tatuażu.
Jeszcze kilka lat temu usuwanie tatuażu było nie lada wyzwaniem, ponieważ wymagało interwencji chirurgicznej i wiązało się pozostawieniem nieestetycznych blizn. Dziś, przy mocno rozwiniętej technologii laserowej w kosmetologii można usunąć tatuaż w sposób nieinwazyjny. Zabiegom chirurgicznym poddawane są tylko te tatuaże, których barwnik nie poddaje się działaniu wiązki lasera.
Tatuaż to wprowadzone do organizmu człowieka ciało obce – barwnik, który lokalizowany jest pod naskórkową warstwą skóry. Musi być wprowadzony na tyle głęboko, aby nie został złuszczony wraz z martwym naskórkiem. Aby tatuaż był trwały stosuje się do jego wykonania barwniki, zawierające w sobie metale ciężkie, które odporne są na działanie czynników fizjologicznych.
Zabieg laserowego usuwania tatuażu polega na poddawaniu konkretnej powierzchni skóry działaniu serii impulsów świetlnych. Zadaniem wiązki laserowej jest rozbicie barwnika znajdującego się w skórze, który następnie usuwany jest z organizmu poprzez układ immunologiczny. Zabieg trwa od około 5 do 40 minut w zależności od tego z jakim tatuażem mamy do czynienia. Po naświetlaniu wiązką światła, na skórę zostaje nałożony opatrunek ochronny, po czym pacjent może wrócić do domu. Rekonwalescencja po zabiegowa nie jest wymagana, w związku z tym od razu można powrócić do codziennej aktywności.
Skuteczność zabiegu zależy od:
Zabieg nie jest bolesny, jednak wiąże się z odczuwaniem lekkiego dyskomfortu. Po zabiegu na skórze widoczne jest zaczerwienienie, może wystąpić także świąd oraz niewielkie strupki.
Wykonanie laserowego usuwania tatuażu wymaga dokładnego przygotowania skóry. Dlatego konieczne jest, aby:
Po wykonaniu zabiegu należy:
Zabieg laserowego usuwania tatuażu powinien być rozpoczęty konsultacją oraz wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań, do których należą:
Decydując się na metodę laserowego usuwania tatuażu należy wiedzieć o ewentualnych skutkach ubocznych, które mogą wystąpić. Należą do nich:
Efekty usuwania tatuażu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Jednak, aby zniwelować go całkowicie należy wykonać serię zabiegów, która obejmuje 6-8 powtórzeń wykonywanych co 4-6 tygodni.
Cena zabiegu zależna jest od wielkości tatuażu. Koszt ten warunkuje także jego rodzaj. Cena usuwania czarnych tatuaży waha się w granicach od 150 do 1000 zł, z kolei kolorowych od 200 do 1200 zł.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Właśnie dlatego trzeba się sto razy zastanowić czy chce się tego tatuażu. Często pojawia się biały ślad jego usunięciu, tak słyszałam.
Dokładnie, zgadzam się z Justyną – sto razy się zastanów, czy tatuaż to nie widzimisię lub natchnienie chwili.
Kiedys bardzo chcialem tatuaz ale wlasnie gdyby mi sie odwidzialo po zrobieniu to nawet po usuwaniu chyba bylyby slady.