Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg, który staje się coraz bardziej popularny w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Dzięki tej metodzie z powierzchni ciała można usunąć niemalże każdy rodzaj tatuażu.
Jeszcze kilka lat temu usuwanie tatuażu było nie lada wyzwaniem, ponieważ wymagało interwencji chirurgicznej i wiązało się pozostawieniem nieestetycznych blizn. Dziś, przy mocno rozwiniętej technologii laserowej w kosmetologii można usunąć tatuaż w sposób nieinwazyjny. Zabiegom chirurgicznym poddawane są tylko te tatuaże, których barwnik nie poddaje się działaniu wiązki lasera.
Laserowe usuwanie tatuażu – działanie
Tatuaż to wprowadzone do organizmu człowieka ciało obce – barwnik, który lokalizowany jest pod naskórkową warstwą skóry. Musi być wprowadzony na tyle głęboko, aby nie został złuszczony wraz z martwym naskórkiem. Aby tatuaż był trwały stosuje się do jego wykonania barwniki, zawierające w sobie metale ciężkie, które odporne są na działanie czynników fizjologicznych.
Zabieg laserowego usuwania tatuażu polega na poddawaniu konkretnej powierzchni skóry działaniu serii impulsów świetlnych. Zadaniem wiązki laserowej jest rozbicie barwnika znajdującego się w skórze, który następnie usuwany jest z organizmu poprzez układ immunologiczny. Zabieg trwa od około 5 do 40 minut w zależności od tego z jakim tatuażem mamy do czynienia. Po naświetlaniu wiązką światła, na skórę zostaje nałożony opatrunek ochronny, po czym pacjent może wrócić do domu. Rekonwalescencja po zabiegowa nie jest wymagana, w związku z tym od razu można powrócić do codziennej aktywności.
Skuteczność zabiegu zależy od:
- rodzaju skóry;
- miejsca występowania tatuażu;
- powierzchni tatuażu;
- głębokości barwnika.
Zabieg nie jest bolesny, jednak wiąże się z odczuwaniem lekkiego dyskomfortu. Po zabiegu na skórze widoczne jest zaczerwienienie, może wystąpić także świąd oraz niewielkie strupki.
Laserowe usuwanie tatuażu – zalecenia przed i po
Wykonanie laserowego usuwania tatuażu wymaga dokładnego przygotowania skóry. Dlatego konieczne jest, aby:
- zrezygnować z eksponowania skóry objętej tatuażem na działanie promieni UV – minimum 4 tygodnie przed przyjściem na zabieg;
- unikać peelingów chemicznych oraz mechanicznych minimum tydzień przed zabiegiem;
- unikać depilacji włosów około tydzień przed zabiegiem;
- ogolić włosy w miejscu tatuażu dzień przed zabiegiem.
Po wykonaniu zabiegu należy:
- unikać moczenia miejsca poddanego zabiegowi przez kolejne 2-3 dni;
- unikać natłuszczania miejsca, które zostało poddane naświetlaniu;
- stosować krem z filtrem o faktorze nie mniejszym niż 30 SPF;
- należy ograniczać wysiłek fizyczny, aby móc zmniejszyć aktywność gruczołów potowych;
- unikać drapania strupków.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Zabieg laserowego usuwania tatuażu powinien być rozpoczęty konsultacją oraz wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań, do których należą:
- choroby tkanki łącznej;
- tatuaż o bardzo dużej powierzchni;
- ciemna karnacja;
- skłonność do bliznowców.
Decydując się na metodę laserowego usuwania tatuażu należy wiedzieć o ewentualnych skutkach ubocznych, które mogą wystąpić. Należą do nich:
- powstanie blizn;
- przebarwienia lub odbarwienia;
- reakcja alergiczna;
- infekcje bakteryjne.
Efekty laserowego usuwania tatuażu
Efekty usuwania tatuażu widoczne są już po pierwszym zabiegu. Jednak, aby zniwelować go całkowicie należy wykonać serię zabiegów, która obejmuje 6-8 powtórzeń wykonywanych co 4-6 tygodni.
Ile kosztuje zabieg laserowego usuwania tatuażu?
Cena zabiegu zależna jest od wielkości tatuażu. Koszt ten warunkuje także jego rodzaj. Cena usuwania czarnych tatuaży waha się w granicach od 150 do 1000 zł, z kolei kolorowych od 200 do 1200 zł.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
3 Responses
Właśnie dlatego trzeba się sto razy zastanowić czy chce się tego tatuażu. Często pojawia się biały ślad jego usunięciu, tak słyszałam.
Dokładnie, zgadzam się z Justyną – sto razy się zastanów, czy tatuaż to nie widzimisię lub natchnienie chwili.
Kiedys bardzo chcialem tatuaz ale wlasnie gdyby mi sie odwidzialo po zrobieniu to nawet po usuwaniu chyba bylyby slady.