Sucha skóra stóp – jak sobie z tym radzić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zdrowa, normalna skóra jest jędrna i gładka, a także charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Część tłuszczowa w dużej mierze znajduje się w substancji międzykomórkowej. Naskórek na skórze tworzy więc swego rodzaju mur obronny, który ochrania skórę właściwą. W skórze zmienionej chorobowo dochodzi do zaburzeń produkcji lub zwiększonej utraty materiałów budulcowych. Komórki przez to stają się porowate, a substancje międzykomórkowe bardziej kruche. Dla skóry oznacza to zaburzenie funkcji ochronnej. Najczęstszym, a zarazem najwcześniejszym objawem, który zwiastuje problem, jest sucha skóra stóp.

Sucha skóra stóp - jak sobie z tym radzić?

Sucha skóra stóp – przyczyny

Przyczyn powstawania suchej skóry jest wiele. Są osoby, u których zauważa się skłonność do zmniejszonej produkcji łoju skórnego, co skutkuje tym, że skóra jest bardziej wrażliwa i wymaga intensywnej pielęgnacji. Suchość pojawia się także z wiekiem. Im człowiek jest starszy tym skóra wytwarza mniejszą ilość kolagenu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe jej nawilżenie. Kolejną przyczyną mogą być częste kontakty z chemikaliami, wilgocią, zanieczyszczeniami oraz kurzem. Niezwykle istotne znaczenie dla wysuszenia skóry mają jednostki chorobowe. Przez choroby człowiek traci funkcję ochronną, co ułatwia dostęp dla grzybów, bakterii i wirusów. Sprzyja to powstaniu stanów zapalnych i alergii. Istotną kwestią jest również znaczna utrata równowagi hydrolipidowej, która odczuwalna jest w przebiegu cukrzycy.

Przy suchej skórze stóp często dochodzi do zmniejszonego wydzielania potu, a tym samym do przegrzania i spadku zawartości wody w organizmie. W takich sytuacjach powinno się stosować kremy z zawartością mocznika. Ma on działanie wyrównujące i przywracające równowagę hydrolipidową skórze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak temu zapobiegać?

Do codziennej pielęgnacji suchej skóry należy stosować preparaty nawilżające i dostarczające lipidy, bez których bariera naskórkowa nie może właściwie funkcjonować. Preparaty te powinny się także łatwo nakładać oraz szybko wchłaniać. Osobom noszącym pończochy przeciwżylakowe należy także zalecać środki, które całkowicie się wchłoną. Po zastosowaniu kremu skóra powinna być gładka i miękka w dotyku. Ważna jest także systematyczność stosowania preparatów do stóp. Sporadyczne ich nakładanie, na przykład raz w tygodniu nie przyniesie zamierzonych efektów.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp w gabinecie?

W pierwszej kolejności specjalista (podolog – osoba, która specjalizuje się w dolegliwościach stóp) musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. To dzięki tej kilkuminutowej rozmowie można doszukać się przyczyny zaistniałego przesuszenia skóry (choroby, tryb życia itp).

Kolejnym krokiem jest zastosowanie nawilżającej kąpieli stóp. Ma ona na celu zmiękczyć zrogowaciały naskórek, zdezynfekować i zapobiec pęknięciom skóry. Zrogowaciały naskórek można usunąć za pomocą środków silnie zmiękczających (na bazie mocznika lub wykazujących działanie alkaliczne).

Następnym etapem będzie zastosowanie maski. Ważne jest, by po jej nałożeniu nogi owinąć w folię lub ręcznik. Przy suchej skórze warto zastosować tak tzw. bomby odżywcze, które wykazują działanie silnie nawilżające oraz przynoszą ulgę przy pęknięciach i zaczerwienieniach skóry. Często zawierają one mydło lecznicze, panthenol, bisabolol i wysokiej jakości tłuszcze. Na zakończenie zabiegu należy zastosować krem silnie nawilżający, wyrównujący równowagę pomiędzy wodą, a lipidami, zwiększając w ten sposób właściwe działanie bariery naskórkowej.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne dbają o optymalną pielęgnację i stałe nawilżenie skóry. Specjalista od pielęgnacji stóp powinien zadbać o to, aby każdemu pacjentowi przekazać właściwe wskazówki do stosowania skutecznej pielęgnacji w domu oraz zwrócić szczególną uwagę na jego indywidualne potrzeby. Codzienne dbanie, odpowiednia profilaktyka oraz skuteczne działanie, gdy pojawią się przykre schorzenia, to nie luksus tylko zdecydowana konieczność. Dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry stóp zapobiegamy wielu chorobom.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Bardzo ważne jest podsumowanie tego artykułu: o stopy warto dbać codziennie i systematycznie, a wciąż tak wiele osób o nich zapomina.

  2. Zaobserwowałam u siebie, że zdrowa, promienna i nawilżona skóra to nie tylko pielęgnacja od zewnątrz, ale i wewnątrz. Przede wszystkim odpowiednia ilość wody każdego dnia. Doskonale zdaję sobie sprawę z trudności mobilizowania się do wypicia wody, sporo wokół nas jest tyle innych napojów. Mam na to swój sposób. Najczęściej pracuję przy komputerze, dlatego bidon z wodą i plastrami pomarańczy jest zawsze przy nim, dzięki czemu ani się spostrzegę, a 700 ml wypite.

  3. Ja odkąd dowiedziałam się, że nadmierne używanie pumeksu przynosi efekty odwrotne od zamierzonych, wyrzuciłam swój do śmieci i zaczęłam działać w drugą stronę – nawilżać, nawilżać, nawilżać. Do tego pillingi zamiast ścierania naskórka kamieniem.

  4. Cieszę się, że tyle się mówi o pielęgnacji stóp, jeszcze kilka lat temu było to takie powszechne. Teraz latem, gdy spojrzeć na stopy w odkrytych butach, na ogół są zadbane. To cieszy:) Mnie na pewno. Dzięki za ten wpis

  5. mi domowe sposoby nie pomagały więc udałam się na zabieg do centrum podologicznego – kąpiel metodą Schiele – moja skóra jest teraz gładka, ale regularnie powtarzam ten zabieg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *