Stres oksydacyjny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Stres oksydacyjny to naturalne zjawisko występujące w organizmie człowieka. Mimo to nie można go lekceważyć, ponieważ może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Jego obecność powoduje dieta bogata w cukier, żywność mocno przetworzona, a także zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego.

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to zaburzona równowaga organizmu pomiędzy wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami prowadząca do uszkodzenia jego komórek. Należy jednak podkreślić, że stres oksydacyjny jest zjawiskiem fizjologicznym i odgrywa znaczącą rolę w procesie starzenia się.

Stres oksydacyjny następuje w momencie gdy ilość wolnych rodników tlenowych w organizmie przekracza poziom antyoksydantów. Wolne rodniki to tzw. utleniacze, które produkowane są podczas każdego oddechu. Oznacza to, że nie da się ich wyeliminować całkowicie. Charakteryzują się nieparzystą liczbą elektronów próbując pozyskać z innych komórek brakujący im elektron niszcząc je w sposób nieodwracalny.

Antyoksydanty z kolei posiadają dodatkowy elektron, które oddają go wolnym rodnikom wytwarzając w ten sposób równowagę w organizmie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co powoduje stres oksydacyjny?

Przyczyny występowania stresu oksydacyjnego są różne. Jednak w największym stopniu dotyczą one warunków środowiskowych pacjenta. Mowa tu głównie o prowadzeniu niezdrowego trybu życia, w którym występuje nadmierna ilość alkoholu, papierosów, stresu. Dodatkowo, na wystąpienie stresu oksydacyjnego wpływa:

  • dieta bogata w tłuszcze utlenione oraz cukry (fastfood, słodycze);
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku;
  • nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni UV;
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
  • otyłość;
  • leki (antydepresyjne, antykoncepcyjne).

Objawy stresu oksydacyjnego

W sytuacji wystąpienia stresu oksydacyjnego pojawia się ogólne zmęczenie organizmu, bóle głowy, mięśni lub trudno wytłumaczalna senność. Ponadto, o istniejącym stresie oksydacyjnym może świadczyć:

  • wysypka;
  • zaparcia;
  • bóle mięśni oraz stawów;
  • powracające bóle głowy;
  • stany zapalne.

Stres oksydacyjny – skutki uboczne

Permanentny stres oksydacyjny przyczynia się do uszkodzenia DNA organizmu, przez co może odgrywać znaczącą rolę w rozwoju chorób o podłożu nowotworowym. Ponadto przewlekły stan zapalny obecny w organizmie zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób dotyczących układu krążenia oraz układu kostno-stawowego. Negatywne skutki stresu oksydacyjnego mogą wywołać również chorobę Alzheimera oraz chorobę Parkinsona, a także niekorzystnie odbija się na wyglądzie zewnętrznym.

Stres oksydacyjny – jak leczyć?

Na zmniejszenie stresu oksydacyjnego wpływ będzie miało prowadzenie zdrowej diety bogatej w warzywa oraz owoce. Istotne jest również regularne nawadnianie organizmu oraz zmniejszenie lub całkowita rezygnacja z używek tj. papierosy czy alkohol. W codzienne życie warto włączyć odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną.

W menu warto uwzględnić:



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *