Skleroterapia – wszystko co warto wiedzieć

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Skleroterapia w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem, który pozwala pozbyć się niechcianych, drobno rozszerzonych naczyń krwionośnych mogących przerodzić się w większe zmiany – żylaki. Jak przebiega zabieg skleroterapii oraz dlaczego warto się na niego zdecydować?

Skleroterapia - wszystko co warto wiedzieć

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia żylaków. Polega na wykonywaniu iniekcji roztworu (tzw. preparatu sklerotyzującego, powodującego zanik żylaka), w środek zmienionego chorobowo naczynia. Roztwory stosowane podczas terapii zawierają w swym składzie związki należące do różnych grup chemicznych, jednak proces działania ich jest bardzo zbliżony. Wywołują one stan zapalny wewnątrz naczynia, prowadząc do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu, powolnego włóknienia, a następnie zamykania się żylaka. Efektem tego jest jego zanik, poprzez wchłonięcie przez otaczające go tkanki.

Rodzaje skleroterapii

Ze względu na dużą ilość środków sklerotyzujących oraz samych technik zabiegowych wyróżnia się kilka rodzajów skleroterapii:

  • skleroterapia klasyczna – polega na iniekcji pod postaci roztworu do wnętrza żylaków pod kontrolą wzrokową;
  • skleroterapia piankowa – środek sklerotyzujący występuje pod postacią pianki, dzięki czemu można zamykać żylaki posiadające większą średnicę;
  • mikroskleroterapia – iniekcja wykonywana jest przy pomocy cienkiej igły w bardzo bliskich odstępach z niewielką ilością roztworu. Pozwala na zamykanie bardzo małych zmian naczyniowych;
  • skleroterapia pod USG – igła wprowadzana jest do naczynia pod kontrolą obrazu USG, co pozwala bardzo dokładnie nakłuć głęboko zlokalizowane żylaki.

Rodzaje roztworów obliterujących

Ostrzykiwanie żylaków w obrębie kończyn dolnych wykonuje się różnymi preparatami obliterującymi, które różnią się między sobą właściwościami fizycznymi, chemicznymi oraz mechanizmem działania.

Do jednej z grup zalicza się środki osmotycznie czynne. Mechanizm ich działania zależny jest od gradientu (różnicy) stężeń jonów między roztworem, a cytoplazmą komórek tworzących wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych. Roztwory te powodują odwodnienie komórek na drodze osmozy, a więc przechodzenia wody z płynu komórkowego przez błonę komórkową do roztworu sklerotyzanta. Zarówno obkurczone jak i odwodnione komórki ulegają zniszczeniu, co z kolei powoduje powolną degradację chorego naczynia.

Kolejnym rodzajem preparatów stosowanych w skleroterapii są detergenty, które tak jak wyżej wymienione środki osmotycznie czynne, uszkadzają błony komórkowe śródbłonka wchodząc w reakcje ze związkami tłuszczowymi w niej obecnymi. Do najbardziej popularnych z tej grupy zalicza się: siarczan sodowy tetradecylu czy polidokanol.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trzecią równie ważną grupę stanowią alkohole, które uszkadzają śródbłonek naczyniowy denaturując białka, z których zbudowane są naczynia krwionośne. Alkohole stanowią bardzo skuteczną grupę środków obliterujących.

Wskazania

  • wenektazje;
  • żylaki siatkowate;
  • czynne owrzodzenie żylne;
  • uczucie ciężkich nóg;
  • obrzęki kończyn dolnych.

Przeciwwskazania

  • alergia na substancje zawarte w roztworach;
  • ostra zakrzepica żył głębokich;
  • zatorowość płucna;
  • infekcja ogólnoustrojowa;
  • długotrwałe unieruchomienie pacjenta;
  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • miażdżyca;
  • choroby ogólnoustrojowe.

Przebieg skleroterapii

Cała procedura wykonywana jest ambulatoryjnie w gabinecie zabiegowym. Pacjent układany jest w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi ku górze nogami. Skóra w miejscu zabiegowym poddawana jest dezynfekcji, gdzie następnie lekarz dokonuje iniekcji pod kontrolą USG lub własnego wzroku.

Bardzo ważnym aspektem prawidło wykonanego zabiegu skleroterapii jest donaczyniowe podanie preparatu obliterującego. W trakcie terapii wykorzystuje się zwykłe strzykawki o pojemności 5 ml oraz cienkie igły o średnicy mniejszej niż 1 mm. Kolejne nakłucia wykonuje się wzdłuż przebiegu naczynia, aż do momentu kiedy cały jego odcinek będzie miał kontakt z roztworem. Lekarz każde nakłucie wykonuje powoli i płynnie. Za każdym razem kiedy wyciąga igłę wykonuje ucisk okolicy oraz rozmasowuje ją.

Jeżeli w trakcie zabiegu następuje blednięcie skóry w miejscu nakłucia, wówczas zabieg jest przerywany, ponieważ w tym momencie najprawdopodobniej doszło do ominięcia światła naczynia i podania roztworu w tkanki je otaczające. Jeśli zabieg nie byłyby przerwany doszłoby do martwicy skóry. Jeśli natomiast w trakcie terapii występuje silny ból może wskazywać na okołonaczyniowe lub dotętnicze podanie sklerotyzantu.

Sam zabieg trwa około 20 minut. Wykonuje się go w serii, w odstępach 2-3 tygodniowych. Przerwa ta pozwala ocenić efekty dotychczasowych ingerencji.

Skleroterapia – zalecenia pozabiegowe

Tuż po zabiegu zaleca się pacjentowi spacer przez 1-2 godziny dziennie. Na okres rekonwalescencji korzystnie oddziałuje noszenie rajstop oraz pończoch uciskowych w ciągu dnia, szczególnie przez pierwszy miesiąc. Tzw. terapia uciskowa zwiększa efektywność leczenia, ponieważ pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Nie jest natomiast wskazana jazda samochodem oraz dłuższe podróżowanie.

Czy skleroterapia to dobry wybór?

Jednym z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na zabieg skleroterapii jest mała inwazyjność zabiegu oraz fakt, że nie przebiega on jak tradycyjna operacja chirurgiczna. Rekonwalescencja jest krótkotrwała, niemalże zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do obowiązków dnia codziennego.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *