
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Skleroterapia w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem, który pozwala pozbyć się niechcianych, drobno rozszerzonych naczyń krwionośnych mogących przerodzić się w większe zmiany – żylaki. Jak przebiega zabieg skleroterapii oraz dlaczego warto się na niego zdecydować?
Skleroterapia to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia żylaków. Polega na wykonywaniu iniekcji roztworu (tzw. preparatu sklerotyzującego, powodującego zanik żylaka), w środek zmienionego chorobowo naczynia. Roztwory stosowane podczas terapii zawierają w swym składzie związki należące do różnych grup chemicznych, jednak proces działania ich jest bardzo zbliżony. Wywołują one stan zapalny wewnątrz naczynia, prowadząc do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu, powolnego włóknienia, a następnie zamykania się żylaka. Efektem tego jest jego zanik, poprzez wchłonięcie przez otaczające go tkanki.
Ze względu na dużą ilość środków sklerotyzujących oraz samych technik zabiegowych wyróżnia się kilka rodzajów skleroterapii:
Ostrzykiwanie żylaków w obrębie kończyn dolnych wykonuje się różnymi preparatami obliterującymi, które różnią się między sobą właściwościami fizycznymi, chemicznymi oraz mechanizmem działania.
Do jednej z grup zalicza się środki osmotycznie czynne. Mechanizm ich działania zależny jest od gradientu (różnicy) stężeń jonów między roztworem, a cytoplazmą komórek tworzących wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych. Roztwory te powodują odwodnienie komórek na drodze osmozy, a więc przechodzenia wody z płynu komórkowego przez błonę komórkową do roztworu sklerotyzanta. Zarówno obkurczone jak i odwodnione komórki ulegają zniszczeniu, co z kolei powoduje powolną degradację chorego naczynia.
Kolejnym rodzajem preparatów stosowanych w skleroterapii są detergenty, które tak jak wyżej wymienione środki osmotycznie czynne, uszkadzają błony komórkowe śródbłonka wchodząc w reakcje ze związkami tłuszczowymi w niej obecnymi. Do najbardziej popularnych z tej grupy zalicza się: siarczan sodowy tetradecylu czy polidokanol.
Trzecią równie ważną grupę stanowią alkohole, które uszkadzają śródbłonek naczyniowy denaturując białka, z których zbudowane są naczynia krwionośne. Alkohole stanowią bardzo skuteczną grupę środków obliterujących.
Cała procedura wykonywana jest ambulatoryjnie w gabinecie zabiegowym. Pacjent układany jest w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi ku górze nogami. Skóra w miejscu zabiegowym poddawana jest dezynfekcji, gdzie następnie lekarz dokonuje iniekcji pod kontrolą USG lub własnego wzroku.
Bardzo ważnym aspektem prawidło wykonanego zabiegu skleroterapii jest donaczyniowe podanie preparatu obliterującego. W trakcie terapii wykorzystuje się zwykłe strzykawki o pojemności 5 ml oraz cienkie igły o średnicy mniejszej niż 1 mm. Kolejne nakłucia wykonuje się wzdłuż przebiegu naczynia, aż do momentu kiedy cały jego odcinek będzie miał kontakt z roztworem. Lekarz każde nakłucie wykonuje powoli i płynnie. Za każdym razem kiedy wyciąga igłę wykonuje ucisk okolicy oraz rozmasowuje ją.
Jeżeli w trakcie zabiegu następuje blednięcie skóry w miejscu nakłucia, wówczas zabieg jest przerywany, ponieważ w tym momencie najprawdopodobniej doszło do ominięcia światła naczynia i podania roztworu w tkanki je otaczające. Jeśli zabieg nie byłyby przerwany doszłoby do martwicy skóry. Jeśli natomiast w trakcie terapii występuje silny ból może wskazywać na okołonaczyniowe lub dotętnicze podanie sklerotyzantu.
Sam zabieg trwa około 20 minut. Wykonuje się go w serii, w odstępach 2-3 tygodniowych. Przerwa ta pozwala ocenić efekty dotychczasowych ingerencji.
Tuż po zabiegu zaleca się pacjentowi spacer przez 1-2 godziny dziennie. Na okres rekonwalescencji korzystnie oddziałuje noszenie rajstop oraz pończoch uciskowych w ciągu dnia, szczególnie przez pierwszy miesiąc. Tzw. terapia uciskowa zwiększa efektywność leczenia, ponieważ pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Nie jest natomiast wskazana jazda samochodem oraz dłuższe podróżowanie.
Jednym z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na zabieg skleroterapii jest mała inwazyjność zabiegu oraz fakt, że nie przebiega on jak tradycyjna operacja chirurgiczna. Rekonwalescencja jest krótkotrwała, niemalże zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do obowiązków dnia codziennego.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły