Psychiczne aspekty niepłodności to jedne z istotnych przyczyn tego rodzaju schorzeń. Warto podkreślić, że problem niepłodności dotyczy coraz większej ilości osób, co skłania do wykonywania różnego rodzaju badań diagnostycznych.
Psychologiczne aspekty niepłodności
Niepłodność trudno określić mianem choroby, ponieważ nie przyczynia się do powstawania bólu czy szeroko pojętego upośledzenia organizmu. Nie zagraża również w sposób bezpośredni życiu kobiety lub mężczyzny. Jednak brak możliwości posiadania dzieci powoduje powstawanie szeregu negatywnych emocji, niekiedy silniejszych niż ból fizyczny.
Zobacz również: Przyczyny niepłodności u kobiet.
W przypadku niepłodności zarówno ze strony kobiety jak i mężczyzny należy brać pod uwagę przyczyny socjalne oraz etyczne, a także uwarunkowania polityczne. Ponadto podczas starania się o dziecko istotny wpływ wywiera stres oraz przemęczenie. Przeciążenie organizmu obowiązkami dnia codziennego nie sprzyja życiu seksualnemu. W związku z tym stanowią one czynnik, który zakłóca codzienne funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Jednym z nich mogą być m.in. różnice lub częste konflikty między partnerami. Niekiedy wpływ na relację ma również kryzys życiowy, który obciąża ludzką psychikę. Warto podkreślić, że już samemu staraniu o dziecko może towarzyszyć napięcie, które negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety utrudniając zajście w ciążę. Z kolei u mężczyzny może wpływać negatywnie na jakość życia seksualnego oraz chęć i gotowość do współżycia.
Innymi czynnikami psychicznymi wpływającymi na zjawisko niepłodności są choroby o podłożu psychicznym. Wśród nich wyróżnić można depresję, która całkowicie wyklucza z możliwości zajścia w ciążę. Należy podkreślić, że podczas choroby zostają zaburzone podstawowe funkcje życiowe, które powiązane są z rozmnażaniem. Osoba chora unika bliskich kontaktów z partnerem, a gospodarka hormonalna zostaje zaburzona.
Zaburzenia oraz stany lękowe występujące u jednego z partnerów również stanowią przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Ludzki organizm w sytuacji podwyższonego poziomu lęku zwykle przygotowuje się do walki lub ucieczki. Jest to reakcja fizjologiczna, która ukazuje obronę, gdzie w momencie starań o dziecko najważniejszy jest spokój oraz relaks.
Bezowocne staranie się o dziecko (średnio przez okres 2 lat) przyczynia się do znacznego obniżenia nastroju. W związku z tym reakcja lekko depresyjna wywołana zjawiskiem niepłodności stanowi kolejny czynnik utrudniający osiągnięcie wspólnego celu obojga partnerów. Warto podkreślić, że wsparcie psychiczne odgrywa tu bardzo ważną rolę.
Podsumowanie
Zdrowie psychiczne w procesie jakim jest staranie się o dziecko odgrywa bardzo ważną rolę. W związku z tym jeśli, u któregokolwiek z partnerów występują zaburzenia lub dysfunkcje psychiczne leczenie ich jest kwestią kluczową. Warto zaznaczyć, że obniżenie poziomu stresu, a także poprawienie kondycji psychicznej w znacznym stopniu wpływa na poprawę funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie zajścia w ciążę. W planowaniu dziecka istotne jest również poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do partnera.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jonderko G., Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002.
- Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.