
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pełzakowate zapalenie rogówki wywołane jest przez pierwotniaki występujące w glebie, wodzie, powietrzu, urządzeniach klimatyzujących, basenach czy płynie do soczewek. Warto podkreślić, że ponad 90% wszystkich zakażeń wiąże się z nieprawidłowym noszeniem soczewek kontaktowych.
Gałka oczna zbudowana jest z trzech błon oraz trzech komór. Błona włóknista gałki ocznej to rogówka oraz twardówka. Błona naczyniowa gałki ocznej składa się z kolei z naczyniówki, ciała rzęskowego oraz tęczówki. Z kolei błona wewnętrzna gałki ocznej to siatkówka.
Rogówka to przezroczysta, przednia część błony włóknistej oka, która łączy się z twardówką. Jej istotną cechą jest przezroczystość. Jest to uwarunkowane budową istoty właściwej, której warstwy ułożone są w sposób równomierny i równoległy do jej powierzchni, brakiem naczyń oraz licznie występujących osłonek nerwowych. Warto podkreślić, że rogówka nie jest wrażliwa na zmiany temperatur. W celu zachowania jej przejrzystości zwilżana jest cieczą łzową. Dzięki temu rogówka nie wysycha, ani nie ulega obrzękowi.
Przednia część rogówki pokryta jest nabłonkiem przednim, na którym występują liczne włókna nerwowe, które wywodzą się od nerwu trójdzielnego. Dzięki temu rogówka jest wrażliwa na dotyk oraz ciała obce w postaci kurzu czy ziarenek piasku. Na skutek tego dochodzi do silnego bólu oka oraz odruchowego zamykania powieki i łzawienia.
Prawidłowa rogówka jest lśniąca, gładka, przejrzysta, a także posiada prawidłowo wypukłą krzywiznę. Lśnienie rogówki uwarunkowane jest nieuszkodzonym nabłonkiem, który pokryty jest filmem łzowym.
Pełzaki pochodzą z różnych środowisk, w związku z tym mogą występować w glebie, kurzu czy wodzie. Jedno z pierwszych zakażeń pełzakami odnotowano w 1974 roku. Od tamtego momentu stanowią one jedno z głównych czynników ryzyka zapalenia rogówki.
Jedną z pierwszych przyczyn wywołujących infekcję jest przyleganie pierwotniaków do powierzchni rogówki, gdzie następnie dochodzi do scieńczenia oraz martwicy nabłonka, a także inwazji istoty właściwej rogówki oraz obrzęku jej i martwicy.
Zapalenie rogówki spowodowane mikroorganizmami dotyczy osób immunokompetentnych oraz zdrowych. Z kolei głównym czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem tej choroby jest noszenie soczewek kontaktowych oraz jednoczesne stosowanie niesterylnej wody destylowanej do ich pielęgnacji. Warto podkreślić, że wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych mogą powodować zapalenie rogówki. Innym czynnikiem ryzyka są urazy rogówki, kontakt z zanieczyszczoną wodą lub glebą.
Charakterystycznym symptomem choroby jest ból, który jest nieproporcjonalny do objawów występujących w gałce ocznej. Wstępna faza infekcji obejmuje nieregularność nabłonka, jego zmiany oraz pojedyncze lub mnogie plackowate nacieki w przedniej części istoty właściwiej. Kolejnym etapem jest zlewanie się nacieków, które posiadają półksiężycowaty lub pierścieniowaty kształt.
W niektórych przypadkach początkowy obraz kliniczny może przypominać tarczowate zapalenie rogówki. Postępująca choroba prowadzi do ścieńczenia istoty właściwej, powstawania przepukliny blaszki granicznej tylnej oraz perforacji rogówki.
Terapia pełzakowatego leczenia rogówki bardzo często jest opóźniona, ze względu na brak postawienia prawidłowej diagnozy. Leczenie musi być intensywne i polega na miejscowym stosowaniu środków z dibromopropamidyną. Warto podkreślić, że najbardziej skutecznym leczeniem jest terapia w fazie wstępnej, gdy pierwotniaki obejmują nabłonek. Wskazane jest wówczas jego mechaniczne usunięcie, a także stosowanie leczenia obejmujące propamidynę oraz biguanid poliheksametylenowy. Dobre efekty przynosi również brolene w połączeniu z neomycyną lub klotrimazolem. Cała terapia obejmuje od 6 do 12 miesięcy.
Jednym z najważniejszych aspektów w profilaktyce pełzakowatego zapalenia rogówki jest prawidłowe posługiwanie się soczewkami kontaktowymi w momencie ich zakładania i zdejmowania, ich dezynfekcja oraz właściwe przechowywanie. W tym celu przed ich założeniem i zdejmowaniem należy umyć i dokładnie osuszyć ręce. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy soczewka jest odwrócona na właściwą stronę.
Zapalenie rogówki spowodowane pełzakami przyczynia się do rozwoju choroby, która wymaga szeregu postępowań diagnostycznych, a następnie leczniczych. Należy podkreślić, że pełzakowate zapalenie rogówki charakteryzuje się ostrym przebiegiem i należy do chorób trudnych do wyleczenia, dlatego niezwykle ważne jest właściwie rozpoznanie choroby oraz niezwłoczne podjęcie leczenia.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły