Pełzakowate zapalenie rogówki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pełzakowate zapalenie rogówki wywołane jest przez pierwotniaki występujące w glebie, wodzie, powietrzu, urządzeniach klimatyzujących, basenach czy płynie do soczewek. Warto podkreślić, że ponad 90% wszystkich zakażeń wiąże się z nieprawidłowym noszeniem soczewek kontaktowych.

Pełzakowate zapalenie rogówki

Anatomia rogówki

Gałka oczna zbudowana jest z trzech błon oraz trzech komór. Błona włóknista gałki ocznej to rogówka oraz twardówka. Błona naczyniowa gałki ocznej składa się z kolei z naczyniówki, ciała rzęskowego oraz tęczówki. Z kolei błona wewnętrzna gałki ocznej to siatkówka.

Rogówka to przezroczysta, przednia część błony włóknistej oka, która łączy się z twardówką. Jej istotną cechą jest przezroczystość. Jest to uwarunkowane budową istoty właściwej, której warstwy ułożone są w sposób równomierny i równoległy do jej powierzchni, brakiem naczyń oraz licznie występujących osłonek nerwowych. Warto podkreślić, że rogówka nie jest wrażliwa na zmiany temperatur. W celu zachowania jej przejrzystości zwilżana jest cieczą łzową. Dzięki temu rogówka nie wysycha, ani nie ulega obrzękowi.

Przednia część rogówki pokryta jest nabłonkiem przednim, na którym występują liczne włókna nerwowe, które wywodzą się od nerwu trójdzielnego. Dzięki temu rogówka jest wrażliwa na dotyk oraz ciała obce w postaci kurzu czy ziarenek piasku. Na skutek tego dochodzi do silnego bólu oka oraz odruchowego zamykania powieki i łzawienia.

Prawidłowa rogówka jest lśniąca, gładka, przejrzysta, a także posiada prawidłowo wypukłą krzywiznę. Lśnienie rogówki uwarunkowane jest nieuszkodzonym nabłonkiem, który pokryty jest filmem łzowym.

Pełzakowate zapalenie rogówki – przyczyny

Pełzaki pochodzą z różnych środowisk, w związku z tym mogą występować w glebie, kurzu czy wodzie. Jedno z pierwszych zakażeń pełzakami odnotowano w 1974 roku. Od tamtego momentu stanowią one jedno z głównych czynników ryzyka zapalenia rogówki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jedną z pierwszych przyczyn wywołujących infekcję jest przyleganie pierwotniaków do powierzchni rogówki, gdzie następnie dochodzi do scieńczenia oraz martwicy nabłonka, a także inwazji istoty właściwej rogówki oraz obrzęku jej i martwicy.

Zapalenie rogówki spowodowane mikroorganizmami dotyczy osób immunokompetentnych oraz zdrowych. Z kolei głównym czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem tej choroby jest noszenie soczewek kontaktowych oraz jednoczesne stosowanie niesterylnej wody destylowanej do ich pielęgnacji. Warto podkreślić, że wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych mogą powodować zapalenie rogówki. Innym czynnikiem ryzyka  są urazy rogówki, kontakt z zanieczyszczoną wodą lub glebą.

Objawy

Charakterystycznym symptomem choroby jest ból, który jest nieproporcjonalny do objawów występujących w gałce ocznej. Wstępna faza infekcji obejmuje nieregularność nabłonka, jego zmiany oraz pojedyncze lub mnogie plackowate nacieki w przedniej części istoty właściwiej. Kolejnym etapem jest zlewanie się nacieków, które posiadają półksiężycowaty lub pierścieniowaty kształt.

W niektórych przypadkach początkowy obraz kliniczny może przypominać tarczowate zapalenie rogówki. Postępująca choroba prowadzi do ścieńczenia istoty właściwej, powstawania przepukliny blaszki granicznej tylnej oraz perforacji rogówki.

Pełzakowate zapalenie rogówki – leczenie

Terapia pełzakowatego leczenia rogówki bardzo często jest opóźniona, ze względu na brak postawienia prawidłowej diagnozy. Leczenie musi być intensywne i polega na miejscowym stosowaniu środków z dibromopropamidyną. Warto podkreślić, że najbardziej skutecznym leczeniem jest terapia w fazie wstępnej, gdy pierwotniaki obejmują nabłonek. Wskazane jest wówczas jego mechaniczne usunięcie, a także stosowanie leczenia obejmujące propamidynę oraz biguanid poliheksametylenowy. Dobre efekty przynosi również brolene w połączeniu z neomycyną lub klotrimazolem. Cała terapia obejmuje od 6 do 12 miesięcy.

Profilaktyka

Jednym z najważniejszych aspektów w profilaktyce pełzakowatego zapalenia rogówki jest prawidłowe posługiwanie się soczewkami kontaktowymi w momencie ich zakładania i zdejmowania, ich dezynfekcja oraz właściwe przechowywanie. W tym celu przed ich założeniem i zdejmowaniem należy umyć i dokładnie osuszyć ręce. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy soczewka jest odwrócona na właściwą stronę.

Podsumowanie

Zapalenie rogówki spowodowane pełzakami przyczynia się do rozwoju choroby, która wymaga szeregu postępowań diagnostycznych, a następnie leczniczych. Należy podkreślić, że pełzakowate zapalenie rogówki charakteryzuje się ostrym przebiegiem i należy do chorób trudnych do wyleczenia, dlatego niezwykle ważne jest właściwie rozpoznanie choroby oraz niezwłoczne podjęcie leczenia.

Bibliografia

  1. Gromaczyńska G., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Kosmetologia Estetyczna, Pełzakowate zapalenie rogówki jako powikłanie nieprawidłowego używania soczewek kontaktowych, 5/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *