Kangurowanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kangurowanie polega na bezpośrednim kontakcie skóry dziecka ze skórą mamy. Czynność ta nie tylko stanowi przyjemność dla kobiety i jej potomstwa, ale również niezwykle ważny czynnik w jego rozwoju.

Kangurowanie

Czym jest kangurowanie?

Kangurowaniem określa się bezpośredni kontakt skóry malucha ze skórą matki. Czynność ta wzięła swą nazwę ze świata zwierząt poprzez obserwację kangurów, u których tradycją jest noszenie potomstwa w swoich torbach.  Najlepiej kiedy kangurowanie jest praktykowane tuż po porodzie, a następnie kontynuowane również przez ojca. Dzięki tej czynności dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, staje się spokojne oraz tworzy wyjątkową więź z rodzicami.

Kangurowanie – korzyści

Kangurowanie niesie za sobą szereg pozytywnych efektów. Należy do nich:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • poprawa samopoczucia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia baby bluesa lub depresji poporodowej – kiedy dziecko spokojnie śpi, mama w tym czasie również może odpocząć, dzięki czemu odczuwa wewnętrzny spokój;
  • spokojny sen – dzieci, które odczuwają bliskość mamy lub taty łatwiej zasypiają;
  • ogrzewanie dziecka – bliski kontakt malucha z mamą zwiększa temperaturę ciała dziecka;
  • pozytywny wpływ na laktację – dziecko znajdujące się blisko piersi matki oddziałuje na jej organizm, który w tym czasie zwiększa produkcję mleka;
  • poprawa procesu oddychania – jak się okazuje kangurowanie ułatwia proces oddychania, szczególnie wcześniakom;
  • zmniejszenie objawów kolki – przytulone do ciała matki dziecko naturalnie pozbywa się gazów z przewodu pokarmowego, co wpływa na ustąpienie bólu brzucha oraz pojawiających się wzdęć.

Kangurowanie – jak robić to właściwie?

Jedną z najważniejszych zasad kangurowania jest bezpośredni kontakt matki i dziecka. Oznacza to, że podczas kangurowania nie powinno przeszkadzać żadne ubranie ze strony mamy oraz malucha. Idealnym ubraniem dla kobiety jest więc rozpinana koszula, którą może rozpiąć i dodatkowo okryć przytulone dziecko. Ponadto malucha zaleca się otulić kocem, wcześniakom natomiast warto dodatkowo założyć skarpetki i czapeczkę.

Najlepszą pozycją do kangurowania jest leżenie lub siedzenie, które sprzyja wspólnemu zasypianiu. Dodatkowo można skorzystać ze specjalnej chusty do noszenia dziecka, która ułatwia noszenie malucha przy piersi z jednoczesną możliwością wypełniania innych obowiązków.

Wskazówka

Najlepsze rezultaty przynosi codzienne kangurowanie, przez co najmniej jedną godzinę. Jednak im dłużej trwa tym lepiej.

Kiedy warto stosować kangurowanie?

Kangurowanie warto rozpocząć jak najszybciej, ponieważ działa uspokajająco na dziecko oraz zapewnia mu bezpieczeństwo. Formę takiej opieki stosuje się szczególnie u wcześniaków oraz dzieci chorych, które po urodzeniu znajdowały się na oddziale intensywnej terapii.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *