Hennowanie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hennowanie włosów to prosty zabieg fryzjerski, który można wykonać samodzielnie w domu. Polega na nałożeniu na włosy henny (barwiącego zioła pochodzącego z terenów Azji), aby tym samym w naturalny sposób je wzmocnić i zmienić ich naturalny kolor. Henna wpływa korzystnie na kondycję kosmyków i jest przy tym bezpieczna w użyciu.

Hennowanie włosów

Co to jest henna?

Henna pozyskiwana jest z liści krzewu Lawsonia inermis. Jej głównym składnikiem jest 2-hydroksy-1,4-naftochinon. To związek rozpuszczalny w wodzie, alkoholu i glicerynie. Henna jest jednym z najdawniej stosowanych środków barwiących włosy, wykorzystywanym już w starożytności przez kobiety wschodu. Umożliwia zabarwienie włosów na kolor od złotego blondu do ciemnego kasztanu. Intensywność koloru zależy od początkowej barwy włosa i pH środka farbującego. Ponieważ henna daje ograniczoną gamę kolorów, zaczęto do niej dodawać domieszki innych roślin barwiących lub barwników bezpośrednich oraz pochodnych fenylenodiamin, które umożliwiają uzyskanie innych odcieni.

Hennowanie włosów – na czym polega?

Hennowanie włosów to prosty zabieg polegający na nałożeniu henny bezpośrednio na włosy. Orientacyjne ilości henny, które należy przygotować:

  • 70 – 80 g na włosy krótkie;
  • 80 – 100 g na włosy do karku;
  • 110 – 150 g na włosy do ramion;
  • 140 – 200 g na długie włosy.

Na samym początku należy umyć włosy delikatnym szamponem bez SLS, osuszyć je ręcznikiem i w tym czasie przygotować hennę. Ma ona postać proszku, dlatego należy przełożyć ją do miseczki i dolać do niej ciepłą wodę. Po rozmieszaniu uzyskuje się mieszankę o papkowatej, gęstej konsystencji. Mieszankę nakłada się następnie równomiernie na włosy, dlatego warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie kontrolować, czy farba znajduje się na całej długości kosmyków. Po rozprowadzeniu henny włosy należy owinąć folią lub założyć specjalny czepek. Żeby henna do włosów zadziałała prawidłowo, powinna być ciepła i przez cały czas wilgotna. Hennę pozostawia się na włosach na 30-120 minut. Im dłużej, tym intensywniejszy efekt.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po upłynięciu wyznaczonego czasu hennę należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Nie należy nakładać na włosy żadnych odżywek lub maseczek. Dopuszcza się jedynie powtórne umycie włosów bardzo delikatnym szamponem. Przez kolejne 48 godzin henna będzie się utleniać. Dopiero po tym czasie uzyska się ostateczny kolor – włosy mogą jeszcze nieco ściemnieć. W tym czasie nie powinno się myć włosów i skóry głowy.

Błędy podczas hennowania włosów

Hennowanie włosów jest prostą czynnością, jednak należy pamiętać o kilku kluczowych zaleceniach. Przede wszystkim nie należy nakładać henny na włosy rozjaśniane, efektem może być wówczas zielony kolor. Proszku nie należy rozdrabniać w gorącej wodzie, ponieważ kolor straci na swojej intensywności. Nie należy również przekraczać 120 minut przy utrzymywaniu henny na włosach.

Hennowanie włosów – zalety

Coraz więcej kobiet decyduje się na systematyczne korzystanie z henny zamiast chemicznych farm dostępnych w drogeriach. Wpływa na to szereg zalet związanych z hennowaniem włosów:

  • naturalne preparaty koloryzujące odżywiają i nawilżają włosy, przywracając harmonię ciała, umysłu i duszy;
  • pachną „świeżą zielenią”, regenerują uszkodzone włosy i tuszują siwiznę skuteczniej niż ich chemiczne odpowiedniki;
  • nie wykazują działania toksycznego, dlatego można je stosować z dowolną częstotliwością.

Preparaty roślinne nadają włosom długo utrzymujący się, oczekiwany odcień, przy czym nie niszczą ich ani nie wysuszają. Wręcz przeciwnie, znakomicie odżywiają i pielęgnują włosy. Regularne hennowanie włosów sprawia, że stają się one grubsze, pełne blasku i wygładzone. Można zauważyć również wzrost ich objętości. Stosowanie ziół ma również zbawienny wpływ na skórę głowy. Nie tylko stanowi peeling mechaniczny, ale wykazuje działanie regulujące, oczyszczające, a nawet przeciwłupieżowe.

Ile kosztuje henna do włosów?

Opakowanie henny kosztuje zaledwie około 20 zł, dlatego domowe zabiegi hennowania będą nie tylko zdrowsze, ale i tańsze niż farbowanie włosów w salonie fryzjerskim. Jeśli pilnujemy systematyczności, można hennować jedynie odrosty. Całą długość włosów należy hennować średnio co 3 miesiące, aby utrzymać pożądany kolor.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Shahin C., Naturalne farbowanie włosów, Białystok 2018.
  2. Suligowska M., Barwienie włosów, Radom 2007.
  3. Arct J., Pytkowska K., Owczarczyk K., Ocena wpływu jonów żelaza i miedzi na barwienie włosów ludzkich henną, Pol J Cosmetol, 21/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *