Włosy syntetyczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy syntetyczne wykorzystywane są do przygotowywania peruk, które następnie stosują dwie grupy użytkowników – pacjenci po chemioterapii, którzy utracili własne, naturalne włosy, a także osoby chcące czasowo odmienić swój wygląd. Czym różnią się włosy syntetyczne od naturalnych i jak wpływają na zdrowie?

Włosy syntetyczne

Włosy syntetyczne – co to są?

Włosy syntetyczne (jak wskazuje nazwa) wykonuje się z włókien syntetycznych takich jak np. kanekalon. Są one wzorowane na naturalnych włosach. Mają różnorodną barwę, grubość i właściwości (zależnie od surowca). Służą do wyrobu peruk, tresek i tupetów – rozwiązań zastępujących włosy naturalne u obu płci. Włosy syntetyczne otrzymuje się na bazie włókien polimerowych. Omawiając ich właściwości, warto zaznaczyć, że są lekkie, wytrzymałe i odporne na działanie promieniowania UV. Nie blakną nawet po ich dłuższej ekspozycji na światło słoneczne.

Należy jedynie pamiętać, ze sztuczne włosy to materiał termoplastyczny. Wykazuje więc podwyższoną w stosunku do włosów naturalnych wrażliwość na działanie ciepła (ulega deformacjom). Dlatego wskazana jest ostrożność podczas ich suszenia, nie nadają się też do zabiegów z użyciem wysokich temperatur, np. prostowania prostownicą czy kręcenia lokówką.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Peruki, tupety i treski

Warto również wiedzieć, czym dokładnie są rozwiązania, do przygotowywania których wykorzystuje się włosy syntetyczne. Można opisać je w skrócie następująco:

  • peruka – damskie i męskie, mają za zadanie odwzorować całą fryzurę. Stosuje się je więc najczęściej u osób łysych bądź celem zamaskowania w pełni swoich naturalnych włosów (np. przed karnawałem). Poza włosami syntetycznymi najczęściej do ich wyrobu wykorzystuje się naturalne włosy ludzkie europejskie lub azjatyckie;
  • tupet – ma zastosowanie w przypadku włosów przerzedzonych, a więc przy ich częściowym braku. Mocuje się go do głowy przy pomocy specjalnych taśm lub klejów;
  • treska – gotowe fragmenty włosków (ich kępki), które wpina się w naturalną fryzurę, jeśli występują jej odcinkowe przerzedzenia. Celem jest krótkotrwałe zagęszczenie włosów, ale także wzbogacenie fryzury na różne okazje i okoliczności, np. występ sportowy czy oficjalną galę modową.

Włosy syntetyczne czy naturalne? Co wybrać?

Omawiając w skrócie włosy naturalne pozyskiwane celem przygotowywania peruk, warto wymienić ich najważniejsze właściwości:

  • mają w pełni naturalne pochodzenie;
  • są znacznie droższe;
  • wymagają więcej czasu i uwagi podczas ich pielęgnacji – należy myć je częściej, a następnie stylizować, ponieważ zachowują się tak, jak naturalne włosy rosnące na głowie;
  • można je dowolnie stylizować, czyli prostować, kręcić, farbować.

Dla porównania włosy syntetyczne:

  • nie mają naturalnego pochodzenia, wykonuje się je z włókien polimerowych;
  • są kilkukrotnie tańsze niż ich naturalne odpowiedniki;
  • nie wymagają dużo czasu i uwagi podczas pielęgnacji, wystarczy myć je raz na dwa tygodnie;
  • nie nadają się do stylizacji, a więc farbowania, prostowania i kręcenia.

Ostateczny wybór zależy więc od naszych preferencji i oczekiwań, a także czasu wolnego, który możemy poświęcić na zabiegi pielęgnacyjne. Oba rozwiązania są bezpiecznie dla skóry głowy – aby mogły być wypuszczone na rynek, muszą przejść liczne testy. Produkty przygotowane z włosów syntetycznych lub naturalnych nie wywołują podrażnień czy stanów alergicznych. Mimo tego należy pamiętać, aby zdejmować je na noc. To czas, w którym skóra głowy oddycha, nie powinno się zaburzać tego procesu.

Na koniec warto wspomnieć, że włosy naturalne są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia od syntetycznych kosmyków. Odpowiednio pielęgnowane dłużej zachowają estetyczny i zdrowy wygląd. Syntetyczne włosy są wyraźnie bardziej wrażliwe. Mogą blaknąć pod wpływem słońca, łatwiej się odbarwiają, łamią, ciemnieją. Chcąc zyskać rozwiązanie na dłużej i jeśli cena nie jest przeszkodą, warto zdecydować się na włosy naturalne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Perukarstwo, 5 moduł Programu Praktyk w branży fryzjerskiej, Magdalenka 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *