
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Winoterapia to zabieg, którego celem jest rozluźnienie spiętych mięśni oraz wyciszenie całego organizmu. Poprzez zastosowanie kosmetyków o cennych właściwościach zyskuje się efekt intensywnego odżywienia i nawilżenia skóry.
Dobroczynne właściwości wina znane były już w czasach starożytnych. Stosowane zewnętrznie spełniało funkcje środka dezynfekującego oraz przyspieszającego gojenie się ran. Wraz z rozwojem nauki potwierdzone zostało jego działanie ogólnoustrojowe. Ponadto na szczególną uwagę zasługują tu właściwości antyoksydacyjne (zwalczające wolne rodniki) zwiększające metabolizm organizmu lub obniżające ciśnienie krwi.
Zobacz również: Czerwone wino.
Winoterapia zalicza się do zabiegów z zakresu odnowy biologicznej. Oznacza to, że obejmuje nie tylko strefę fizyczną, ale również emocjonalną. Aktywuje zmysły, działa nawilżająco oraz zmniejsza objawy stresu. Zabieg tego rodzaju polecany jest w szczególności osobom posiadającym cerę tłustą.
Ważną rolę podczas całego zabiegu odgrywa panująca atmosfera, która dotyczy głównie:
Pierwszy etap zabiegu obejmuje kąpiel z olejkiem, którego zapach pozwala się zrelaksować i oderwać od codzienności. Po wykonaniu wstępnego oczyszczenia skóry klient odpręża się na leżaku z lampką czerwonego wina, podczas gdy terapeuta informuje o dalszym przebiegu kuracji.
Wizyta rozpoczyna się od pobytu w łaźni parowej, w której temperatura wynosi 45-50°C, z kolei wilgotność powietrza waha się w granicach 90 – 100%. Podczas kąpieli parowej obniża się napięcie mięśniowe, a umysł odpręża się. Wszystkie pozytywne wrażenia potęguje dodatkowo podgrzewana podłoga oraz obecność aromatycznej pary. Podczas kąpieli wykorzystuje się olejki eteryczne. W dużym stopniu zaleca się olejek eukaliptusowy ze względu na właściwości oczyszczające drogi oddechowe.
Zabieg w łaźni parowej może trwać do 40 minut. Terapia tego rodzaju zalecana jest szczególnie osobom, które nie tolerują gorącego i suchego powietrza występującego w saunie.
Łaźnia parowa doskonale przygotowuje ciało oraz umysł do dalszej części winoterapii. Wilgoć jaka panuje podczas seansu wspomaga oczyszczanie skóry, zwiększa jej ukrwienie, a także zmiękcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu łatwiej jest je usunąć.
Kolejnym etapem zabiegu jest peeling czyli złuszczenie martwych komórek naskórka. Jego celem jest wyrównanie kolorytu skóry oraz zapewnienie jej zdrowego wyglądu. Pozbycie się martwych komórek naskórka zapewnia skórze gładkość, miękkość odświeżenie oraz wygładzenie. Dodatkowo skóra w większym stopniu chłonie składniki aktywne pochodzące z aplikowanych na nią kosmetyków. W zabiegu wykorzystuje się naturalny peeling z winogron. Obecne w nim związki czynne tj. olej winogronowy i witamina E osłaniają naskórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. Obecny w peelingu resweratrol (antyoksydant) opóźnia procesy rozkładu włókien kolagenowych, a także hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej. Peeling wykonuje się w miejscach takich jak kończyny górne, dolne, pośladki, plecy, brzuch oraz dekolt. Na koniec peeling zmywa się wodą, po czym następuje kolejny etap winoterapii.
Na oczyszczoną skórę klienta aplikuje się serum o działaniu silnie nawilżającym, na miejsca które poddane były wcześniej peelingowi. Podczas nakładania terapeuta wykorzystuje techniki masażu wstępnego, do którego należy głaskanie powierzchowne oraz głębokie. Po nałożeniu serum nakładana jest maska, a ciało przykrywane kocem w celu lepszej penetracji składników aktywnych. W tym czasie wykonywany jest masaż twarzy.
Masaż twarzy należy do istotnych elementów winoterapii. Przyczynia się do prawidłowego przepływu energii, wycisza organizm, zmniejsza objawy stresu i niepokoju. Ponadto redukuje napięcie, bóle głowy, a także sztywnienie karku. Czas trwania masażu twarzy to 10 min.
Etapem końcowym winoterapii jest masaż relaksacyjny całego ciała, dzięki któremu osiągane jest maksymalne rozluźnienie. Procedurę zabiegową wykonuje się na oleju z pestek winogron oraz wina. Ruchy masażu powinny być powolne i wykonywane z odpowiednim naciskiem. Masaż wykazuje działanie kompleksowe, dotlenia i odżywia skórę, udrażnia kanały potowe oraz łojowe.
Winoterapia zalicza się do luksusowych zabiegów odnowy biologicznej, której celem jest regulacja pracy układu nerwowego i mięśniowego, poprawa wyglądu skóry, relaks oraz ogólna poprawa samopoczucia. Znaczącą rolę odgrywają tu odpowiednio dobrane kosmetyki, a także atmosfera panująca podczas kuracji.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły