Substancje wybielające skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Substancje wybielające skórę znalazły szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Ich zadaniem jest poprawa wyglądu skóry poprzez bezpośrednie hamowanie procesu syntezy melaniny, czyli rozjaśnienie przebarwień będących następstwem m.in. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.

Substancje wybielające

Substancje wybielające skórę

Do najważniejszych związków o działaniu wybielającym należą:

  • sole rtęci;
  • antyutleniacze;
  • kortykosteroidy;
  • kwas azelainowy;
  • wyciągi roślinne;
  • kwas kojowy.

1. Sole rtęci.

Należą do najstarszych związków o działaniu wybielającym. Ich działanie opiera się na całkowitej dezaktywacji, która skutkuje zatrzymaniem się produkcji melaniny. Dochodzi do nagromadzenia się w naskórku pewnych ilości rtęci, co przyczynia się do jego szarego zabarwienia. Należy zaznaczyć, że intensywne oraz zbyt długie wnikanie soli rtęci do skóry przyczynia się do zatrucia nią.

Uwaga!

Europejskie prawo kosmetyczne całkowicie zabrania stosowania tego rodzaju związków.

2. Antyutleniacze.

Związki te cechują się dość ograniczoną skutecznością, szczególnie witamina C. Usuwa ona już wcześniej utlenioną melaninę poprzez działanie redukujące na prekursory melaniny. Zwykle jako przeciwutleniacz wykorzystywany jest askorbyl. Jest on związkiem dobrze akceptowym przez skórę. Tradycyjne antyutleniacze tj. galusany wykorzystywane są jako środki pomocnicze oraz stabilizujące formę kosmetyków.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Kortykosteroidy.

Kortykosteroidy wykazują zarówno działanie przeciwzapalne jak i wybielające. Właściwości odbarwiające wynikają przede wszystkim z ich działania antymiototycznego, a także ze zjawiska hamowania hormonów, które uczestniczą w procesie melanogenezy. Należy zaznaczyć, że stosowanie kortykosteroidów w kosmetologii jest zakazane.

4. Kwas azelainowy.

Otrzymywany jest na skutek peroksydacji kwasu oleinowego. Wykorzystywany jest w leczeniu trądziku, dlatego też bardzo często występuje jako mieszana forma innych związków aktywnych. Jego działanie wybielające polega na hamowaniu enzymu tyrozynazy. Stosowany jest zwykle w wyższych stężeniach – 35%.

5. Wyciągi roślinne.

Mowa tu przede wszystkim o mącznicy lekarskiej i brusznicy zawierające arbutozydy rozkładające glukozę i hidrochinon. Ponadto wyciąg z zielonej herbaty spowalnia transport dojrzałych meloanosomów z melanocytów do korneocytów, a także aktywność tyrozynazy.

Dodatkowo za naturalny związek wybielający uznaje się rumianek, który spowalnia melanogenezę zapoczątkowaną działaniem promieni UV.

Zastosowanie tych dwóch związków (zielonej herbaty oraz rumianku) może wywołać bardzo dobre efekty w postaci rozjaśnienia niechcianych przebarwień.

6. Kwas kojowy.

To kwas, który rozpuszczalny jest w wodzie oraz w roztworze alkoholowym. Jego działanie polega na hamowaniu tyrozynazy przez tworzenie soli z miedzią. Warto wiedzieć, że kwas kojowy to związek, który najczęściej wykorzystywany jest w kosmetyce o działaniu rozjaśniającym.

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *