
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Sposoby na gładkie łokcie i kolana to przede wszystkim profesjonalne zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych oraz metody domowe, które można wykonać we własnym zakresie. Oba rozwiązania są dobrym wyborem, a to na który się zdecydujemy zależy wyłącznie od własnych upodobań. Jak więc zachować gładką skórę w tych miejscach? Przedstawiamy główne sposoby na gładkie łokcie i kolana.
Skóra łokci i kolan szczególnie narażona jest na utratę nawilżenia, w efekcie czego pojawia się dyskomfort w postaci nadmiernej suchości, szorstkości naskórka oraz związanego z tym bólu. O pielęgnacji skóry w obrębie łokci i kolan zwykle nie pamiętamy, a są to miejsca, w których jej brak może doprowadzić do bolesnych pęknięć i rozpadlin. Jak więc prawidłowo dbać o tego rodzaju miejsca?
Podstawowym sposobem na zachowanie gładkich łokci i kolan jest:
W pielęgnacji skóry łokci i kolan przede wszystkim należy pamiętać o wygładzaniu ich powierzchni, czyli usunięciu zrogowaciałych komórek naskórka. Oprócz poprawy skóry w dotyku, peeling umożliwi większą penetrację składników odżywczych z kosmetyków, które będą aplikowane na ciało. Peeling taki można wykonać samodzielnie w domu lub skorzystać już z gotowych produktów dostępnych w drogeriach.
W przypadku pielęgnacji łokci i kolan gdzie występuje gruba warstwa naskórka warto zastosować peelingi o dużej ziarnistości (peeling solny, peeling kawowy). Właśnie takie kosmetyki będą w stanie usunąć nagromadzony w dużej ilości martwy naskórek w tych miejscach. Innym przykładem takiego peelingu może być również peeling cukrowy, który oprócz właściwości złuszczających cechuje się także działaniem odżywczym i nawilżającym.
Drugim równie ważnym elementem w usuwaniu defektu suchej skóry łokci i kolan jest jej nawilżanie. Wcześniej wykonany peeling bardzo dobrze przygotował naskórek na ten krok. Aby głęboko nawilżyć skórę łokci i kolan warto wybierać kremy, balsamy lub masła bazujące na składnikach tj. witamina A, witamina E, masło shea, mocznik, lanolina, kwas mlekowy, a także glikol propylenowy. Dwa ostatnie wpływają na regulację procesów rogowacenia naskórka jednocześnie ułatwiając jego eliminację.
Niekiedy zdarza się, że naskórek na łokciach i kolanach nie tylko jest przesuszony, ale również pozbawiony swojego naturalnego koloru. Dlatego oprócz złuszczania i nawilżania skóry warto wspomnieć również o rozjaśnianiu szarego naskórka. W domowych sposobach poprawiających wygląd skóry dobrze sprawdza się cytryna. Wystarczy sokiem z cytryny nacierać dane miejsca lub przygotować maseczkę, którą następnie należy nałożyć na skórę. W profesjonalnych zabiegach stosuje się zabiegi złuszczające jak np. peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.
Efekt gładkich łokci i kolan tkwi nie tylko we właściwiej ich pielęgnacji, ale i w systematyczności wykonywania zabiegów. W związku z tym, nawet stosowanie najdroższych preparatów nie przyniesie stałych rezultatów, jeśli nie będą one aplikowane na skórę w sposób regularny.
Z nadmiernie suchą skórą łokci i kolan należy walczyć, ponieważ jej zaniedbanie może przyczynić się do powstawania problemów skórnych w postaci bolesnych pęknięć i rozpadlin. Obecnie istnieje szeroki wybór preparatów do złuszczania i nawilżania skóry, a gabinety kosmetyczne nieustannie wychodzą klientom na przeciw, oferując coraz szerszą gamę zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne dbanie o skórę łokci i kolan sprawi, że pozbędziemy się tego problemu raz na zawsze.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły