
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja skóry po opalaniu to bardzo ważny temat, szczególnie latem. Promieniowanie słoneczne jest ważne, ponieważ organizm nie funkcjonował by bez niego prawidłowo. Jednak zbyt duża jego ilość może być szkodliwa zarówno dla zdrowia jak i wyglądu samej skóry. Aby upragniony urlop na słońcu nie wpłynął na nią negatywnie warto pamiętać o ochronnych kremach z filtrem oraz właściwej pielęgnacji po kąpieli słonecznej.
Skóra podczas opalania traci bardzo duże ilości wilgoci. Efektem tego jest widoczne na niej zaczerwienienie, suchość oraz nieestetyczny wygląd. Aby uniknąć tych skutków warto zadbać o kondycję skóry bezpośrednio po opalaniu, aby po powrocie z urlopu móc cieszyć się złocistą opalenizną.
Aby zapobiec przesuszeniu się skóry, warto w tym celu wziąć prysznic bezpośrednio po powrocie z plaży. Czynność ta wpłynie na odświeżenie skóry oraz usunie sól morską z jej powierzchni, resztki piasku oraz kosmetyków do opalania. Dzięki temu skóra nie będzie się dusić, za to będzie prawidłowo oddychać.
Bardzo ważnym kosmetykiem pielęgnacyjnym po opalaniu jest balsam nawilżający, który należy aplikować bezpośrednio po opalaniu. To preparat, który dogłębnie nawilża, usuwa podrażnienia oraz regeneruje zmęczony naskórek. Warto decydować się na balsamy, które w składzie zawierają kakao, wyciąg oliwy z oliwek, orzecha włoskiego, a także witaminę E i B5.
Beta-karoten, który obecny jest w warzywach i owocach, naturalnie pogłębi kolor opalenizny oraz pozwoli zachować ją na dłużej. Związek ten w naturalny sposób przyciemnia skórę, dlatego warto codziennie wzbogacać dietę o produkty tj. marchewka, papryka, pomidory, szpinak, brokuły, melon oraz morele.
Alternatywą dla gotowych produktów pielęgnacyjnych mogą być również domowe sposoby. Na skórę pozytywnie wpłynie okład z mleka i drożdży, z namoczonych w mleku plasterków świeżego ogórka lub obranych części liści aloesu.
Jeśli po opalaniu skóra jest mocno zaczerwieniona, piecze i swędzi wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie żelu chłodzącego na bazie aloesu, kwasu hialuronowego, mięty czy panthenolu. Preparaty tego rodzaju zapewnią natychmiastowe ochłodzenie oraz redukcję podrażnień.
Po opalaniu nie można zapomnieć również o pielęgnacji włosów. W tym celu ulgę przyniosą chłodzące mgiełki, które nawilżą strukturę włosa, nadadzą im sprężystości oraz naturalnego blasku. Raz w tygodniu warto zastosować maskę, a także korzystać z produktów na bazie keratyny, aminokwasów, masło shea oraz witamin.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Nigdy nie byłam zwolenniczką leżenia plackiem, smażenia się na słońcu, a potem okładania zsiadłym mlekiem.
Słońce daje nam dużo dobrego, ale w nadmiarze szkodzi.
Cenne rady jak pielęgnować skórę po opalaniu. Przydadzą się zwłaszcza teraz, w wakacje.