Maseczka z żelatyny to bardzo prosty, a przede wszystkim sprawdzony sposób na posiadanie gładkiej i czystej skóry. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie porów, wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz ujędrnianie. W jaki inny sposób wpływa na naszą cerę oraz jak samodzielnie wykonać maseczkę z żelatyny? Sprawdźmy.
Maseczka z żelatyny przynosi wiele dobrego naszej skórze. Mimo że żelatyna wykorzystywana jest najczęściej w kuchni, w pielęgnacji domowej również znajduje swoje zastosowanie. Głównym powodem, dla którego warto ją używać jest obecny w składzie kolagen (jeden z najistotniejszych białek w naszym organizmie). Warunkuje on elastyczność i jędrność skóry, a także jej właściwe nawilżenie.
Żelatyna – czym jest?
Żelatyna to nic innego jak połączenie białek oraz peptydów. Pozyskiwana jest drogą częściowej hydrolizy kolagenu obecnego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Żelatyna to także źródło innych składników odżywczych, do których należą m.in. kwasy nukleinowe, sole mineralne, witamina K, węglowodany oraz biotyna. Ten ostatni składnik warunkuje prawidłowy stan skóry oraz włosów. Ponadto bierze udział w produkcji białek i kwasów tłuszczowych, co z kolei chroni przed problemami takimi jak łysienie, siwienie włosów. Działa także antyłojotokowo oraz przyczynia się do produkcji keratyny, a także związków scalających komórki rogowe naskórka. Witamina K znajduje swoje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji cer naczyniowych. Jej zadaniem jest uszczelnianie i wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, poprawa kolorytu skóry oraz zapewnienie prawidłowej krzepliwości krwi.
Maseczka z żelatyny – sposób na czystą i zdrową skórę
Maseczka z żelatyny jest bardzo wartościowym produktem dla naszej skóry. Głównie ze względu na występujący w niej kolagen, który wywiera nieodzowny wpływ na wygląd naszej skóry. Oprócz tego białko to dba również o mocne kości, stawy, włosy oraz paznokcie. Warto zaznaczyć, że jego poziom stale utrzymuje się do około 26 roku życia, następnie maleje, a złe nawyki, które towarzyszą nam na co dzień potęgują jego niedostateczną ilość.
Wówczas następują problemy z kręgosłupem i innymi stawami obwodowymi, niewłaściwym poruszaniem się oraz defekty ze skórą, która staje się sucha i mniej elastyczna. W związku z tym warto na co dzień uzupełniać niedobory kolagenu nie tylko dla zdrowia, ale również urody. Dobry źródłem kolagenu mogą być galaretki owocowe jak i warzywne. Same owoce i warzywa również wpłynąć na podwyższenie jego poziomu. Są to między innymi marchewka, szpinak, pomidory, natka pietruszki, migdały czy awokado stanowią źródło witaminy A, witamina C i witamina E, które bardzo dobrze wspierają produkcję kolagenu.
Działanie wewnętrzne warto wesprzeć z zewnątrz, do czego zaliczają się m.in. maseczki tworzone na bazie żelatyny. Podczas jej regularnego stosowania skóra po kilku tygodniach staje się oczyszczona i wygładzona. Dzięki jej aplikacji na skórę deficyt kolagenu w skórze szybko zostanie pokryty. Istotnym działaniem tego kosmetyku jest również oczyszczanie skóry z zaskórników, które ignorowane mogą być wstępem do pojawiania się krost i stanów zapalnych skóry.
Maseczka z żelatyny – dla kogo?
Maseczka z żelatyny nie jest jednak przeznaczona dla każdego typu skóry. Cera sucha, cera wrażliwa i cera naczynkowa powinny szczególnie unikać tego rodzaju kosmetyków. Za to cera tłusta, cera mieszana i trądzikowa mogą cieszyć się jej efektami.
Przepis na maseczkę z żelatyny
Składniki:
- 2 łyżki żelatyny
- 4 łyżki mleka
Przygotowanie
Do wcześniej przygotowanego, niedużego rondelka wlej odmierzoną porcję mleka, a następnie wsyp żelatynę. Składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Całość należy delikatnie podgrzewać do momentu, aż żelatyna się rozpuści. Po przygotowaniu masy warto odczekać kilka minut, aby nieco przestygła. Następnie przy pomocy pędzelka maskę należy nałożyć na skórę twarzy, szczególnie w miejsca gdzie występuje największa ilość zaskórników (najczęściej jest to strefa T, czyli czoło, nos, broda). Maskę ściągnij po około 15-20 minutach. Po jej zdjęciu skórę należy przemyć tonikiem lub opłukać letnią wodą.
W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu, warto przed nałożeniem maski wykonać zabieg otworzenia porów skóry, czyli tak zwaną parówkę na twarz (kąpiel parową). W celu zneutralizowania mało przyjemnego zapachu maseczki żelatynowej warto dodać do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Maseczkę żelatynową zaleca się wykonywać raz w tygodniu.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |