Masaż gorącymi kamieniami

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masaż gorącymi kamieniami należy do grupy zabiegów o działaniu relaksującym i odprężającym. Tego rodzaju czynności wykazują pozytywny wpływ na kilka grup narządów wewnętrznych. Nie zawsze jednak ich zastosowanie jest wskazane. Poznajmy bliżej właściwości masażu gorącymi kamieniami oraz przeciwwskazania jakie jemu towarzyszą.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami wywodzi się z rejonów Dalekiego Wschodu. Stosowany był już w starożytności. Niektórzy uważają, że masaż ten jest starszy niż akupunktura. Wykorzystuje on teorię przepływu energii przez organizm. Rozmieszczone są w nim bowiem ośrodki energii, gdzie każdy znajduje się w pobliżu jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego, stymulując jego działanie. Zarówno chińscy jak i hinduscy medycy, już w czasach starożytnych opracowywali mapy rozmieszczenia punktów energetycznych oraz łączące ich kanały. To właśnie zgodnie z nimi układa się kamienie podczas masażu, a następnie przesuwa wzdłuż (meridianów) kanałów, co powoduje ułatwienie przepływu energii przez organizm. Warto zaznaczyć, że od lat korzystają z nich obecni specjaliści od akupunktury.

Kamienie do masażu – rodzaje

Do masażu gorącymi kamieniami wykorzystuje się bazalt (czarne kamienie) oraz marmur (białe kamienie). Tych pierwszych jest aż 54 rodzajów. Charakteryzują się owalnym kształtem oraz ciemną barwą. Pozyskiwane są z dna oceanów i właśnie z tego powodu posiadają idealnie gładką powierzchnię, wyszlifowaną przez tamtejszy piasek oraz fale. Ciekawostką jest to, że aby ciągle utrzymywały swoją naturalną energię, należy przechowywać je w wodzie źródlanej lub soli morskiej. Kamienie bazaltowe idealnie nadają się do terapii cieplnych. Rozgrzane do temperatury około 50 stopni Celsjusza długo otrzymują ciepło organizmu, pobudzają krążenie krwi, co przekłada się na lepsze jego dotlenienie i odżywienie.

Z kolei kamienie marmurowe charakteryzują się działaniem chłodzącym. W celu zwiększenia efektu przed masażem schładza się je w lodzie. Najczęściej układa się je w miejscach, które podatne są powstawanie obrzęków (np. okolice oczu, kończyn dolnych).

Największych rozmiarów kamienie umieszcza się na brzuchu, kości krzyżowej lub pod szyją. Z kolei te mniejsze  trzyma się w dłoniach lub między palcami stóp oraz na twarzy.

Przebieg zabiegu

Do masażu należy rozebrać się, wskazane jest pozostać jedynie w mało zabudowanych majtkach. Pozycję masażu (na brzuchu lub na plecach) dobiera masażysta, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia swojego pacjenta. Następnie specjalista przystępuje do układania kamieni w miejscach ośrodków energii np. na twarzy, wzdłuż kręgosłupa. Zanim jednak zostaną one położone na ciele pacjenta muszą być rozgrzane w wodzie o temperaturze 42- 50 stopni Celsjusza. W tym celu wykorzystuje się specjalne podgrzewacze. Rozgrzane kamienie do masażu należy wyjąć z wody, osuszyć i natrzeć oliwką.

Terapeuta masuje kamieniami całe ciało, wykonując delikatne ruchy pocierania, miejsce przy miejscu. Ciepło, które oddają działa rozluźniająco na mięśnie, jednocześnie poprawiając krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. W tym czasie organizm znacznie łatwiej usuwa zbędne produkty przemiany materii, a skóra zostaje dotleniona i odżywiona.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż gorącymi kamieniami zwykle twa od 60-90 minut. Podczas jego wykonywania zdarza się, że kamienie stygną. W związku z tym konieczne jest ich wymienianie.

Masaż wykorzystuje ruchy:

  • głaskania – polegające na delikatnym przesuwaniu kamieni wzdłuż całego ciała;
  • rozcierania – polegające na wykonywaniu ruchów okrężnych wzdłuż ciała;
  • ugniatania – polegające na zbliżaniu przez terapeutę dwóch kamieni do siebie, podobnych rozmiarów i ugniataniu fałdu skóry powstającej między nimi.

Po wykonaniu masażu kamienie powinno się opłukać zimną wodą, umyć w ciepłej z dodatkiem mydła, a na koniec zdezynfekować. W celu braku utarty swoich właściwości należy umieścić je na około 20 minut w wodzie źródlanej lub soli morskiej.

Działanie masażu gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami posiada działanie typowo fizjoterapeutyczne. Przywraca sprawność uszkodzonym narządom, jednocześnie wpływając na organizm relaksująco i odprężająco. Celem tego rodzaju masażu jest zmniejszanie dolegliwości bólowych mięśni czy tych dotyczących układu nerwowego, limfatycznego oraz krążenia. Masaż gorącymi kamieniami wykazuje korzystne działanie na:

1. Skórę.

Ciepło oddawane przez kamienie powoduje otworzenie się porów skóry ułatwiając jej oczyszczanie, dodatkowo zostaje przyspieszony przepływ krwi oraz limfy w naczyniach wpływając na poprawę jej kolorytu. Skóra zyskuje jędrność, elastyczność. Masaż wspomaga redukcję cellulitu.

2. Układ krwionośny.

Masaż rozszerza naczynia krwionośne poprawiając krążenie w całym organizmie.

3. Układ nerwowy.

Redukuje stres, działa odprężająco i relaksująco.

4. Układ mięśniowy.

Wpływa na napięcie i elastyczność mięśni, działa wspomagająco podczas regeneracji mięśni po dużym wysiłku.

5. Układ limfatyczny.

Zwiększa cyrkulację chłonki w naczyniach limfatycznych, jednocześnie pobudzając procesy przemiany materii do usuwania toksyn z organizmu.

Masaż gorącymi kamieniami – przeciwwskazania

  • skóra wrażliwa (ciepło, zimno, dotyk);
  • zaburzenia układu nerwowego;
  • zaburzenia układu krążenia (nadciśnienie, żylaki, choroby serca);
  • stany zapalne stawów, kości oraz ścięgien;
  • nowotwory;
  • cukrzyca;
  • ciąża;
  • otwarte rany;
  • owrzodzenia;
  • gorączka.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Masaż gorącymi kamieniami jest doskonałym sposobem na relaks i odprężenie – szczególnie po długim wysiłku fizycznym i ogólnym braku energii życiowej. Masowanie kamieniami pomaga w walce z cellulitem, ułatwia pracę serca i poprawia samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *