Wprowadzanie peptydów do organizmu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wprowadzanie peptydów do organizmu może odbywać się na wiele sposobów. Do tego celu wykorzystuje się działanie zabiegów takich jak jonoforeza, sonoforeza czy mezoterapia mikroigłowa.

Wprowadzanie peptydów do organizmu

Peptydy

Peptydy to cząsteczki, które wykazują właściwości hydrofilowe, a ich wielkość sięgać może 3000 Da. Oznacza to, że nie są w stanie pokonać bariery jaką stanowią zewnętrzne warstwy naskórka. Badania przeprowadzane pod tym kątem wykazały, że przez skórę mogą przenikać jedynie di i tri-peptydy. Większe cząsteczki wymagają zamknięcia ich w liposomach lub wprowadzenia za pomocą metod fizycznych.

Zobacz również: Peptydy biomimetyczne.

Jednym z rozwiązań tego problemu stało się stworzenie tzw. peptydów inteligentnych, a więc takich, do których dołączony jest łańcuch kwasu tłuszczowego (np. kwasu palmitynowego). Celem grupy palmitynowej jest ułatwienie przechodzenia kompleksu związków aktywnych przez naskórek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wprowadzanie peptydów do organizmu

Do popularnych sposobów wprowadzania peptydów do organizmu zalicza się tzw. metody fizykalne (jonoforeza, sonoforeza). Zastosowanie znalazły w różnego rodzaju urządzeniach do wykonywania mezoterapii bezigłowej. Mechanizm działania tego rodzaju urządzeń polega na doprowadzeniu czynnika aktywującego (pądu, fali ultradźwiękowej) do elektrody transportującej. Naładowane cząsteczki związków aktywnych są odpychane od elektrody, a następnie zmuszane do przejścia przez warstwę rogową. Podczas tego rodzaju zabiegu istotne jest zastosowanie właściwego rodzaju nośnika (żel), którego zadaniem jest ułatwienie polaryzacji cząsteczek aktywnych, a także zwiększenie ich penetracji w głąb skóry.

Najbardziej efektywnym sposobem podawania peptydów w głąb skóry jest jednak zabieg mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej wykorzystującej tzw. mezorollery. Warto podkreślić, że mezoterapia mikroigłowa może być wykorzystana przez klienta samodzielnie w domu jako kontynuacja pielęgnacji gabinetowej.

Zobacz również: Derma roller – jak skutecznie odmłodzić skórę?

Technika zabiegu polega na aplikacji na powierzchnię skóry związków aktywnych, a następnie wprowadzeniu ich w głąb tkanek, dzięki masażowi wykonywanemu igłowym wałeczkiem. Nakłucia naskórka jakie powstają na skutek masażu tworzą kanały, dzięki którym substancje aktywne przedostają się do warstw skóry właściwej.

Osobnym tematem w kwestii wprowadzania peptydów do organizmu są trwające obecnie badania nad połączeniem substancji aktywnych z nośnikiem białkowym, który wykorzystuje sekwencje sygnałowe, w celu transportu kompleksu związków aktywnych w określone miejsce w organizmie.

Bibliografia

  1. Kępa A., Kosmetologia Estetyczna, Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej, 2/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *