Cząsteczki aktywne w kosmetykach

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cząsteczki aktywne w kosmetykach pełnią bardzo ważną funkcję. Są bowiem strukturami, które nadają im charakterystyczne właściwości oraz odpowiadają za głębokość działania danego kosmetyku.

Cząsteczki aktywne w kosmetykach

Cząsteczki aktywne – rodzaje

1. Liposomy.

To małe pęcherzyki, które zbudowane są z fosfolipidów. Całą powłokę liposomów tworzy podwójna membrana lipidowa. Reszty lipofilowe (cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach) fosfolipidów skierowane są do wnętrza membrany, natomiast reszty hydrofilowe (cząsteczki rozpuszczalne w wodzie) fosfolipidów występują po zewnętrznych stronach.

Właściwości liposomów

  • chronią substancje biologicznie czynne przed działaniem enzymów naskórka, co pozwala na ich przejście do głębszych warstw skóry;
  • przenikają przez warstwę rogową naskórka;
  • intensywnie odżywiają skórę;
  • uzupełniają lipidy skóry bez efektu natłuszczania.

2. Nanosomy.

To podobne cząsteczki do liposomów, jednak różni je budowa. Posiadają bowiem pojedynczą membranę oraz są nieco mniejsze. Jądro ich jest lipofilowe, a więc zawieszone mogą w nim być substancje rozpuszczalne w tłuszczach m.in. witamina A, E, oleje.

3. Kolasfery.

Wykorzystywane są w preparatach najnowszej generacji. Są nośnikami zbudowanymi z substancji biogennych, a więc z kolagenu i glikozaminoglikanów. Do ważniejszych funkcji tych nośników należy równomierne uwalnianie substancji aktywnych.

Wyróżniamy

  • kolasfery H – przenoszą w swoim wnętrzu aktywne substancje hydrofobowe;
  • kolasfery A – przenoszą substancje o charakterze hydrofilowym.

4. Mikrokapsułki i granulosomy.

Są większe od liposomów i osiągają wielkość 100 um. Zbudowane są z polimerów naturalnych i syntetycznych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Granulosomy posiadają strukturę sieciową o dużych przestrzeniach, które mogą być wypełnione substancjami aktywnymi. Głównym ich zadaniem jest stopniowe wnikanie substancji w głąb naskórka, co przedłuża działanie substancji aktywnych w jego warstwie rogowej. Ich obecność zalecana jest w preparatach o działaniu nawilżającym i dezodorującym.

5. Ciekłe kryształy.

To tzw. układy ciekłokrystaliczne. Wytwarzane są z typowych składników tłuszczowych, podczas emulgowania ich w wodzie w obecności specjalnych emulgatorów. Cząsteczki te pozwalają na efektywniejsze dostarczenie do skóry substancji aktywnych jednocześnie nie zakłócając właściwego funkcjonowania skóry. Kosmetyki zawierające ciekłe kryształy wykazują działanie regenerujące, nawilżające, zmiękczające, zmniejszają utratę wody w naskórku oraz wzmacniające barierę lipidową skóry.

6. Cytokiny.

To substancje białkowe, które znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych. Główną i podstawową ich rolą jest przekazywanie informacji pomiędzy komórkami. Ich obecność w skórze generuje odnowę naskórka. Są odpowiedzialne za aktywację fibroblastów i produkcję związków odpowiedzialnych za właściwe funkcjonowanie skóry mi.in kolagen, elastynę, kwas hialuronowy.

Funkcje cytokin

  • regenerująca – poprzez aktywizację procesu tworzenia się keratynocytów następuje szybka odnowa naskórka;
  • ujędrniająco- nawilżająca – przez silną stymulację fibroblastów, która powoduje produkcję nowych substancji potrzebnych skórze, aby właściwie mogła funkcjonować;
  • obronna – poprzez oddziaływanie na komórki systemu immunologicznego skóry, staje się ona odporna na stany zapalne, podrażnienia czy infekcje.

7. Cytokininy.

Są syntetycznymi regulatorami wzrostu roślin. Pierwszą substancję typu cytokiny wyodrębniono z łodygi tytoniu, drożdży, mleka kokosowego.

Funkcje cytokinin

  • stanowią grupę regulatorów;
  • stymulują podziały komórkowe;
  • są przekaźnikami informacji;
  • stymulują syntezę kwasów nukleinowych, białek i lipidów;
  • wywierają duży wpływ na procesy biochemiczne.

8. Ceramidy.

Są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Stanowią 45 % spoiwa międzykomórkowego naskórka. Ceramidy wraz z kwasami tłuszczowymi spajają korneocyty (zrogowaciałe komórki naskórka).

Funkcje ceramidów

  • chronią naskórek przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych;
  • przyspieszają regenerację skóry;
  • zwiększają zdolność zatrzymywania wody w skórze.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *