Borowina w kosmetyce stanowi pewnego rodzaju skarbiec natury, który pełen jest cennych składników odżywczych. W jej składzie znaleźć można m.in. kwasy humusowe, aminokwasy, pektyny, cukry, związki fenolowe o działaniu silnie regenerującym, ochronnym oraz antyoksydacyjnym.
Czym jest borowina?
Borowina od lat wykorzystywana jest zarówno w medycynie naturalnej, kosmetologii jak i zabiegach spa and wellness. W dziedzinach tych nosi dumną nazwę „czarnego złota”. Należy ona do grupy peloidów (osadów humusowych), które powstają w głębinach wodnych z martwych roślin i minerałów. To najgłębiej położona warstwa torfu o najwyższym stopniu humifikacji (proces przekształcania się substancji organicznych w wyniku działania drobnoustrojów i czynników atmosferycznych).
W formie naturalnej borowina przyjmuje postać gruboziarnistego torfu, która właśnie z tego względu nie jest stosowana w kosmetologii. Najpierw poddaje się ją procesom rozdrabniania tak, aby ziarna posiadały średnicę około 2 mm. Rozdrabnia się ją również na proszek, w celu możliwości uzyskania pasty borowinowej. Dopiero w takiej formie najczęściej znajduje zastosowanie w zabiegach kosmetologicznych.
Organiczna masa jaką jest borowina wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Ponadto zwiększa metabolizm komórkowy organizmu, dotlenia tkanki i zwiększa ich ukrwienie.
Występowanie
W Polsce borowina występuje głównie na południowym i północnym paśmie. Ze względu na to, że wydobywana jest ze środowiska nieskażonego, zawiera w swoim składzie ponad 90% związków organicznych. Jednocześnie uznawana jest za najbardziej wartościowy surowiec.
Co kryje w sobie borowina?
Świeżo wydobyta borowina posiada 89% wilgotności i około 10% substancji organicznej, resztę stanowią związki nieorganiczne. Borowina to przede wszystkim źródło składników naturalnych. Zalicza się do nich m.in. kwasy humusowe, aminokwasy, bituminy, pektyny, enzymy, cukry, związki fenolowe, niewielkie ilości hormonów (progesteron, estradiol, kortyzol, testosteron), krzemionkę oraz garbniki. Składniki te wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające oraz stymulujące procesy immunologiczne, jednocześnie dając szybkie efekty kosmetyczne.
Borowina w kosmetyce
Ze względu na swoje silnie działanie pielęgnacyjne, borowina stanowi obecnie jeden z najcenniejszych elementów zabiegów kosmetycznych. W ośrodkach spa and wellness, gabinetach kosmetycznych czy uzdrowiskach wykorzystywana jest do walki z cellulitem oraz rozstępami. Poprzez działanie zwiększające penetrację składników aktywnych w głąb skóry, wzmacnia strukturę włókien kolagenowych, przyspiesza krążenie krwi oraz limfy co zauważyć można m.in. w zabiegach body wrapping.
Jej działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze wpływa na procesy regeneracji skóry. Zmniejsza podrażnienia oraz pobudza syntezę kolagenu i elastyny zwiększając tym jej napięcie. Dodatkową zaletą borowiny jest działanie relaksujące i odprężające. Obecne w niej składniki wykazują również działanie antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki.
Zastosowanie borowiny w kosmetyce
Borowina w gabinetach kosmetycznych oraz ośrodkach spa stosowana jest pod postacią zabiegów:
- kąpieli borowinowych;
- okładów borowinowych.
Oprócz tego rodzaju zastosowania, borowinę wykorzystuje się do produkcji kosmetyków o działaniu odmładzającym, modelującym, antycellulitowym i odchudzającym. Na bazie borowiny produkuje się także mydła oraz kosmetyki w postaci maseczek, szamponów, płynów oraz soli do kąpieli.
1. Kąpiel borowinowa.
Stosowana w kąpielach borowina powoduje rozgrzanie tkanek, przyczyniając się do ich lepszego ukrwienia, odżywienia i dotlenienia. Ponadto przyspiesza redukcję zbędnych produktów przemiany materii. Taki zabieg zapewnia rozluźnienie zmęczonym i bolesnym mięśniom, stąd też wskazany jest po wysiłku fizycznym czy treningach. Kąpiele z borowiny wpływają na regulację równowagi kwasowo-zasadowej układu kostnego.
Zobacz również: Leczenie borowiną.
2. Zawijania, okłady borowinowe.
Mechanizm działania tego rodzaju zabiegów polega na cieplnym oddziaływaniu, które powstaje w wyniku ucisku masy borowinowej na skórę, a także wpływie na organizm obecnych w niej związków aktywnych. W ten sposób toksyny wydostają się na zewnątrz organizmu wraz z potem, a oczyszczona skóra przyjmuje dobroczynne składniki obecne w borowinie. Zabiegi tego rodzaju gwarantują efekt oczyszczenia organizmu z toksyn oraz efekt odchudzający.
Zobacz również: Peloidoterapia – lecznicze działanie torfów.
Przeciwwskazania
- nowotwory;
- nadczynność tarczycy;
- ciąża;
- zaburzenia czucia;
- cukrzyca;
- endometrioza;
- podwyższona temperatura ciała;
- niskie ciśnienie;
- świeże złamania i urazy;
- nadciśnienie tętnicze;
- wady serca;
- gruźlica płuc;
- zespół Sudecka;
- wiek dziecięcy i nastoletni;
- zakrzepowe zapalenie żył;
- stany osłabienia i wyczerpania organizmu.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |