Nagniotki popularnie nazywane są odciskami. To mało estetyczne, żółtawe zgrubienia naskórka, które najczęściej dotyczą podeszwy stóp. Z czasem nagniotkom towarzyszy ból, który wyraźnie utrudnia codzienne poruszanie się.
Nagniotki
Nagniotki to tzw. odciski, które najczęściej lokalizują się na podeszwie stóp. Zwykle występują w postaci okrągłych, twardych żółtawych narośli. To nic innego jak spłaszczone, rogowe komórki naskórka, które ulegają miejscowemu nagromadzeniu w skutek reakcji obronnej skóry, na której stale występuje miejscowy ucisk.
Najczęstsze przyczyny powstawania nagniotków to:
- noszenie niewygodnego obuwia, zbyt ciasnego lub wąskiego oraz wysokich obcasów;
- nieprawidłowy chód;
- niewłaściwe wysklepienie śródstopia;
- zachodzenie palców na siebie;
- ciężka praca fizyczna;
- długie stanie.
Nagniotki charakteryzują się obecnością centralnie umiejscowionego czopa rogowego, który zbudowany jest z zagęszczonych komórek rogowych. Przybiera on postać stożka i zaczyna wrastać swym wierzchołkiem w głąb skóry, powodując przy tym ból. Dyskomfort niekiedy jest tak duży, że utrudnia codzienne poruszanie się. Dodatkowo okolice nagniotka mogą być objęte stanem zapalnym, co może spowodować silne zaczerwienienie skóry, świąd oraz jeszcze większy ból. Tego rodzaju odciski najczęściej występują na podeszwie stóp, w okolicy śródstopia, a także na palcach (ich stawach oraz na powierzchniach stycznych).
Domowe sposoby na nagniotki
Zauważając pierwsze objawy tworzenia się nagniotków należy szybko reagować. W tym celu warto moczyć stopy przez kilka minut dziennie w ciepłej wodzie z mydłem, naparze z rumianku lub roztworze z sody oczyszczonej. Kąpiele doskonale zmiękczają naskórek, likwidują obrzęki oraz zmniejszą stany zapalne. Kolejnym krokiem pielęgnacji jest wykonanie gruboziarnistego peelingu oraz starcie nadmiernie zrogowaciałego naskórka, znajdującego się na podeszwie stopy. Bezpośrednio na nagniotki można zaaplikować krem z alantoiną lub z mocznikiem. Preparaty te doskonale zmiękczają skórę oraz dodatkowo obniżą jej wrażliwość uciskową. Tego rodzaju pielęgnację powinno przeprowadzać się co najmniej raz dziennie.
W leczeniu nagniotków wykorzystuje się również cebulę. Połową jej główki naciera się miejsca zmienione chorobowo. Wyciśnięty podczas smarowania sok pozostawia się na skórze przez całą noc, a na stopy zakłada ciepłe skarpetki. Rano należy dokładnie umyć skórę. Zabieg powtarzany jest do momentu zniknięcia nagniotków.
W sytuacji kiedy nagniotek jest już wyraźnie widoczny na stopie, warto sięgnąć po dostępne w sklepach czy drogeriach płyny, żele lub plastry na odciski, które zawierają w sobie kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Związki te wykazują silne działanie złuszczające i zmiękczające skórę. Należy jednak pamiętać, aby preparaty te nie dostały się na zdrową skórę. Dlatego też zmiany zrogowaciałe powinno się zabezpieczać np. maścią cynkową.
Profesjonalne zabiegi usuwające nagniotki
W sytuacji kiedy domowe sposoby usuwania nagniotków nie dają oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości bólowe stają się bardzo uciążliwe, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy chirurga lub podologa. Leczenie nagniotków zarówno w gabinecie lekarskim jak i kosmetologicznym polega na dokładnym ich usunięciu wraz z rdzeniem, a następnie odpowiednim zabezpieczeniu powstałej ranki. Zabiegi wykonywane są głównie bez znieczulenia i przy użyciu:
1. Frezarki.
Frez diamentowy gruboziarnisty używa się zwykle do usunięcia wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka. Frez drobnoziarnisty wykorzystuje się do wygładzenia, a frez różyczkowy do usunięcia czopa rogowego.
2. Skalpela lub dłuta.
Metodę wyłuskiwania nagniotka stosuje się w przypadku gdy jest on duży i bolesny, przez co nie można usunąć go przy pomocy frezarki.
3. Laser CO2.
Jest metodą niezwykle skuteczną i precyzyjną. Polega na odparowaniu lub wycięciu zmiany pod wpływem emitowanej wiązki światła. Zabieg jest niemalże bezbolesny i sterylny. Cechuje się również szybką rekonwalescencją.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |