Unaczynienie i unerwienie narządów płciowych jest kluczowym elementem prawidłowego ich funkcjonowania. Stanowią bowiem ważny czynnik warunkujący pracę całego układu rozrodczego kobiety.
Unaczynienie narządów płciowych
Narządy płciowe kobiety unaczynione są przez dwie parzyste tętnice – jajnikowe i maciczne. Tętnica jajnikowa wydostaje się z odcinka brzusznego aorty poniżej tętnicy nerkowej, biegnąc w więzadle wieszadłowym jajnika. Ponadto w okolicy jajowodowego końca jajnika oddaje gałązkę jajowodową, która zespala się w okolicy krezki jajowodu z podobną gałązką odchodzącą od tętnicy macicznej. W pobliżu wnęki jajnika, tętnica jajnikowa oddaje liczne tętniczki do miąższu jajnika.
Zobacz również: Jajniki i jajowody.
Z kolei tętnica maciczna odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej i biegnie w więzadle szerokim wzdłuż brzegu macicy. Następnie rozgałęzia się na ramię wstępujące i zstępujące. Z kolei gałąź wstępująca w rejonie rogu macicy rozchodzi się na dwie ostatnie gałęzie – jajnikową oraz jajowodową.
Gałąź zstępująca unaczynia szyjkę macicy i rozdziela się na mniejsze gałązki – pochwową i sromową, które zaopatrują pochwę oraz narządy płciowe zewnętrzne w krew.
Należy podkreślić, że żyły otaczają macicę bogatym splotem macicznym. W górnych częściach łączy się on ze splotami jajnikowymi, z kolei na dolnych ze splotami pochwowymi. Splot maciczny dochodzi do żyły biodrowej wewnętrznej, zaś sploty jajnikowe do żył jajnikowych. Żyła jajnikowa lewa łączy się z żyłą nerkową lewą, z kolei żyła prawa uchodzi do żyły próżnej dolnej.
Naczynia chłonne jajnika oraz jajowodu prowadzą chłonkę do węzłów lędźwiowych oraz biodrowych. Warto podkreślić, że odpływ chłonki z trzonu macicy jest dwukierunkowy. Naczynia z dolnej oraz środkowej części trzonu, a także częściowo z szyjki macicy transportują chłonkę przez więzadło szerokie do węzłów biodrowych. Z kolei chłonka z górnej części trzonu odpływa wzdłuż jajowodu, które łączą się z naczyniami wychodzącymi z jajowodów oraz jajników doprowadzając limfę do węzłów chłonnych lędźwiowych. Dodatkowo niewielka część naczyń chłonnych górnego odcinka trzonu dochodzi do węzłów pachwinowych. Znaczna część naczyń, która odprowadza chłonkę z szyjki macicy uchodzi do węzłów biodrowych, węzłów biodrowych wewnętrznych oraz częściowo do węzłów krzyżowych.
Z górnej części pochwy chłonka odpływa do węzłów biodrowych znajdujących się w rejonie naczyń biodrowych wewnętrznych oraz wspólnych. Z kolei z dolnej części chłonkę odprowadzają naczynia chłonne do węzłów chłonnych biodrowych wewnętrznych. Występują w obrębie naczyń o tej samej nazwie. Ze sromu natomiast limfa odpływa do węzłów chłonnych pachwinowych oraz biodrowych wewnętrznych.
Unerwienie narządów płciowych
Unerwienie narządów płciowych wywodzi się z układu autonomicznego. Oznacza to, że nerwy współczulne docierają poprzez splot podbrzuszny górny, nerwy podbrzuszne oraz splot podbrzuszny dolny (miedniczny). Warto podkreślić, że ostatni splot tworzy tzw. sploty wtórne zaopatrujące w unerwienie odpowiednie narządy.
Nerwy przywspółczulne, które rozpoczynają się w ośrodku przywspółczulnym odcinka krzyżowego rdzenia kręgowego przechodzą jako forma nerwów trzewnych miednicznych do splotu podbrzusznego dolnego, a następnie do narządów miednicy przez splot maciczno-pochwowy. Srom natomiast unerwiony jest przez nerwy wywodzące się ze splotu lędźwiowego oraz nerw sromowy, który stanowi część splotu krzyżowego.
Bibliografia
- Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |