Unaczynienie i unerwienie narządów płciowych

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Unaczynienie i unerwienie narządów płciowych jest kluczowym elementem prawidłowego ich funkcjonowania. Stanowią bowiem ważny czynnik warunkujący pracę całego układu rozrodczego kobiety.

Unerwienie i unaczynienie narządów płciowych

Unaczynienie narządów płciowych

Narządy płciowe kobiety unaczynione są przez dwie parzyste tętnice – jajnikowe i maciczne. Tętnica jajnikowa wydostaje się z odcinka brzusznego aorty poniżej tętnicy nerkowej, biegnąc w więzadle wieszadłowym jajnika. Ponadto w okolicy jajowodowego końca jajnika oddaje gałązkę jajowodową, która zespala się w okolicy krezki jajowodu z podobną gałązką odchodzącą od tętnicy macicznej. W pobliżu wnęki jajnika, tętnica jajnikowa oddaje liczne tętniczki do miąższu jajnika.

Zobacz również: Jajniki i jajowody.

Z kolei tętnica maciczna odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej i biegnie w więzadle szerokim wzdłuż brzegu macicy. Następnie rozgałęzia się na ramię wstępujące i zstępujące. Z kolei gałąź wstępująca w rejonie rogu macicy rozchodzi się na dwie ostatnie gałęzie – jajnikową oraz jajowodową.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Gałąź zstępująca unaczynia szyjkę macicy i rozdziela się na mniejsze gałązki – pochwową i sromową, które zaopatrują pochwę oraz narządy płciowe zewnętrzne w krew.

Należy podkreślić, że żyły otaczają macicę bogatym splotem macicznym. W górnych częściach łączy się on ze splotami jajnikowymi, z kolei na dolnych ze splotami pochwowymi. Splot maciczny dochodzi do żyły biodrowej wewnętrznej, zaś sploty jajnikowe do żył jajnikowych. Żyła jajnikowa lewa łączy się z żyłą nerkową lewą, z kolei żyła prawa uchodzi do żyły próżnej dolnej.

Naczynia chłonne jajnika oraz jajowodu prowadzą chłonkę do węzłów lędźwiowych oraz biodrowych. Warto podkreślić, że odpływ chłonki z trzonu macicy jest dwukierunkowy. Naczynia z dolnej oraz środkowej części trzonu, a także częściowo z szyjki macicy transportują chłonkę przez więzadło szerokie do węzłów biodrowych. Z kolei chłonka z górnej części trzonu odpływa wzdłuż jajowodu, które łączą się z naczyniami wychodzącymi z jajowodów oraz jajników doprowadzając limfę do węzłów chłonnych lędźwiowych. Dodatkowo niewielka część naczyń chłonnych górnego odcinka trzonu dochodzi do węzłów pachwinowych. Znaczna część naczyń, która odprowadza chłonkę z szyjki macicy uchodzi do węzłów biodrowych, węzłów biodrowych wewnętrznych oraz częściowo do węzłów krzyżowych.

Z górnej części pochwy chłonka odpływa do węzłów biodrowych znajdujących się w rejonie naczyń biodrowych wewnętrznych oraz wspólnych. Z kolei z dolnej części chłonkę odprowadzają naczynia chłonne do węzłów chłonnych biodrowych wewnętrznych. Występują w obrębie naczyń o tej samej nazwie. Ze sromu natomiast limfa odpływa do węzłów chłonnych pachwinowych oraz biodrowych wewnętrznych.

Unerwienie narządów płciowych

Unerwienie narządów płciowych wywodzi się z układu autonomicznego. Oznacza to, że nerwy współczulne docierają poprzez splot podbrzuszny górny, nerwy podbrzuszne oraz splot podbrzuszny dolny (miedniczny). Warto podkreślić, że ostatni splot tworzy tzw. sploty wtórne zaopatrujące w unerwienie odpowiednie narządy.

Nerwy przywspółczulne, które rozpoczynają się w ośrodku przywspółczulnym odcinka krzyżowego rdzenia kręgowego przechodzą jako forma nerwów trzewnych miednicznych do splotu podbrzusznego dolnego, a następnie do narządów miednicy przez splot maciczno-pochwowy. Srom natomiast unerwiony jest przez nerwy wywodzące się ze splotu lędźwiowego oraz nerw sromowy, który stanowi część splotu krzyżowego.

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *