Rodzaje starzenia się skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rodzajów starzenia się skóry jest wiele i wbrew pozorom nie jest to proces tak oczywisty jak wielu się wydaje. Zjawisko starzenia się skóry składa się z kilku mechanizmów, które nakładając się na siebie dają efekt skóry starczej.

Rodzaje starzenia się skóry

Rodzaje starzenia się skóry

Starzenie się skóry zależne jest od warunków genetycznych. Z drugiej zaś strony oddziałuje na nią wiele niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego. W związku z tym mamy do czynienia z 3 rodzajami starzenia się skóry.

Starzenie skóry dzieli się na:

  • endogenne (wewnątrzpochodne) – chronologiczne, menopauzalne (hormonalne);
  • egzogenne (zewnątrzpochodne);
  • miostarzenie (mimiczne).

1. Endogenne starzenie się skóry.

Endogenne (wewnątrzpochodne) procesy starzenia się skóry wynikają z działania czynników wewnętrznych. Są to czynniki, które pochodzą bezpośrednio z organizmu. Do grupy tej należy starzenie chronologiczne oraz menopauzalne (hormonalne).

Starzenie chronologiczne

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi. Dowiedziono bowiem, że fibroblasty, które produkują białka strukturalne skóry m.in. kolagen i elastynę wykazują ograniczoną zdolność do podziałów czyli tzw. odnawiania się. W związku z tym długość ich prawidłowego funkcjonowania jest ograniczona. Oznacza to, że starzenie chronologiczne ściśle powiązane jest z wiekiem.

Starzenie menopauzalne (hormonalne)

Uwarunkowane jest zmianami jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej organizmu. Starzenie menopauzalne w szczególności zauważalne jest u kobiet w momencie przekwitania, kiedy w organizmie zmniejsza się poziom estrogenów. Efektem tego jest gorsza kondycja skóry, a więc utrata jej jędrności, elastyczności oraz zwiększająca się ilość zmarszczek.

2. Egzogenne starzenie się skóry.

Spowodowane jest działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Stanowią one jedną z głównych przyczyn powstawania w organizmie wolnych rodników, które uszkadzają jego komórki. Do czynników tych należy m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska (spaliny samochodowe), dym papierosowy, alkohol.

3. Miostarzenie.

Miostarzenie to nic innego jak powstawanie zmarszczek mimicznych w wyniku kurczenia się mięśni twarzy. Niektóre fibroblasty wykazują możliwość kurczenia się pod wpływem skurczu mięśni. Jednak wraz z upływem czasu zanika ich zdolność do rozkurczania się, czego efektem są widoczne na skórze zmarszczki.

Obszary twarzy ulegające procesowi starzenia się

Procesowi starzenia podlegają konkretne miejsca na twarzy. Należą do nich:

  • brwi – wraz z upływem czasu wysokość brwi obniża się, co nadaje twarzy smutny charakter;
  • oczy – w okolicy oczu proces starzenia się skóry widoczny jest najszybciej. Marszczenie się skóry, jej fałdy oraz nadmierna jej ilość to tylko niektóre objawy tego procesu;
  • policzki – okolica policzków ulega starzeniu w podobnym czasie, co okolica oczu. Skóra traci jędrność i elastyczność i opada pod wpływem grawitacji. U niektórych osób widoczny jest tego efekt w postaci bruzdy nosowo-wargowej, występującej symetrycznie po obu stronach twarzy;
  • nos – z upływem czasu nos wydłuża się, a jego czubek obniża się;
  • wargi – po przekroczeniu 40 roku życia zmniejszeniu ulega podściółka czerwieni wargowej jaką jest tkanka tłuszczowa. Dodatkowo kolor warg blednie, a ich struktura staje się mniej wydatna;
  • broda – tak jak przypadku nosa, broda wydłuża się oraz opada;
  • podbródek – skóra na podbródku traci jędrność, staje się luźna i zwiotczała. Osoby puszyste posiadają w tym przypadku lepszy efekt wizualny, ponieważ nadmiar skóry wypełnia tkanka tłuszczowa;
  • szyja – to miejsce, po którym od razu zauważalny jest wiek oraz kondycja skóry. Włókna mięśnia szerokiego szyi z wiekiem tracą swą elastyczność, czego efektem są zmarszczki oraz wiotka skóra;
  • uszy – wraz z upływem czasu struktura uszu wydłuża się, szczególnie ich dolna część nazywana płatkami.

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska E., Kakareko K., Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *