
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Mechanizm pigmentacji skóry należy do złożonych procesów fizjologicznych. W jego tematyce często pojawia się termin zaburzeń pigmentacyjnych, które związane są ze zmniejszeniem lub zwiększeniem poziomu barwnika w skórze.
Kolor skóry uwarunkowany jest obecnością melaniny, która syntezowana jest przez komórki nazywane melanocytami. Należy podkreślić, że jednocześnie z zamknięciem się cewy nerwowej w życiu płodowym przedostają się one jako melanoblasty czyli embrionalne prekursory melanocytów do warstw naskórka oraz mieszków włosowych. Z kolei produkcja melaniny odbywa się w środku wyspecjalizowanych komórek organelli melanocytów nazywanych melanosomami.
Melanocyty syntezują dwa rodzaje melaniny:
Ponadto wyróżnia się dwa typy melanosomów:
Sam proces powstawania melaniny nosi nazwę melanogenezy, gdzie szczególną rolę odgrywa w nim enzym tyrozynaza. Jej produkcja rozpoczyna się reakcją hydroksylacji aminowego końca aminokwasu tyrozyny. W procesie tym uczestniczy tyrozynaza, czego efektem jest produkcja DOPA-chinonu (związek pośredni w procesie syntezy melaniny).
W sytuacji kiedy w melanosomach nie występują inne składniki enzymatyczne, wówczas związek ten ulega transformacji tworząc DOPA-chrom, a następnie DHI – melaninę brązowo-czarną czyli nierozpuszczalną formę pigmentu.
Do produkcji feomelaniny dochodzi zaś w momencie gdy wewnątrz melanosomów obecna jest duża ilość aminokwasów, które bogate są w siarkę np. cysteina, glutation.
Należy zaznaczyć, że zdecydowaną część naturalnych melanin stanowią mieszaniny eumelaniny i feomelaniny w różnych proporcjach. Na konkretny rodzaj melaniny ma jednak duży wpływ funkcjonowanie enzymów melanogennych, a także dostępność substratów. Proces melanogenezy w kierunku ukształtowania się eumelaniny lub feomelaniny uwarunkowany jest procesami modyfikującymi DOPA-chinon. Jeśli więc w melanocytach znajduje się więcej aminokwasów zawierających siarkę wówczas powstaje prekursor feomelaniny, jeżeli natomiast brakuje zarówno cysteiny i glutationu powstaje eumelanina.
Proces powstawania barwnika skóry uwarunkowany jest czynnikami zewnętrznymi tj. promieniowanie UV, stosowanie leków oraz związków pochodzenia roślinnego, a także wewnętrznymi, do których należą endokrynne, parakrynne oraz autokrynne.
Ponadto czynnikiem pobudzającym proces pigmentacji skóry są związki wytwarzane przez keratynocyty, do których należą:
Czynniki, które wpływają na zahamowanie procesów pigmentacji skóry, produkowane przez keratynocyty to:
Pigmentacja skóry uwarunkowana jest również przez związki syntezowane przez melanocyty. Zalicza się do nich:
Związki hamujące melanogenezę produkowane przez melanocyty to:
Dodatkowo, fibroblasty również mogą pobudzać lub hamować melanogenezę.
Do związków aktywujących należą:
Związki hamujące to:
Pobudzająco na proces melanogenezy wpływają niektóre związki lecznicze, do których należą tetracykliny, neuroleptyki, doksycyklina, nikotyna. Zaś hamująco wpływają antybiotyki aminoglikozydowe, fluorochinolony, neuroleptyki, nikotyna, ketoprofen, paracetamol oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
Na różny fototyp skóry wpływa przede wszystkim wielkość, a także ilość melanosomów, ilość oraz rodzaj melaniny, a także transfer oraz dystrybucja melaniny w keratynocytach. Należy podkreślić, że zjawisko to nie spowodowane jest zmienną liczbą melanocytów, ponieważ to właśnie ona jest względnie stałą ilością w różnych grupach etnicznych.
U osób posiadających ciemną skórę melanosomy są większe, bardziej wydłużone oraz występują w większej ilości, co powoduje opóźnienie procesów degradacji keratynocytów. Efektem tego jest zwiększona pigmentacja skóry.
Wskazówka
Melanina, która odpowiedzialna jest za kolor włosów, skóry oraz tęczówki oka wykazuje ważną funkcję w fotoprotekcji, ze względu na możliwość absorbowania promieni UV. W związku z tym dzięki takiemu działaniu osłania skórę przed wczesnym starzeniem się oraz chorobami nowotworowymi. Dodatkowo pełni rolę naturalnego antyoksydanta, ze względu na udział w procesach neutralizacji wolnych rodników oraz reaktywnych form tlenu.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły