Biotyna, nazywana również witaminą H lub witaminą B7, warunkuje prawidłową kondycję włosów, skóry oraz paznokci. To związek, który niezbędny jest również w procesach przemiany glukozy oraz stabilizacji jej poziomu we krwi.
Czym jest biotyna?
Biotyna to związek organiczny, który występuje w tkankach zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Jest rozpuszczalna w wodzie i produkowana przez florę bakteryjną jelit, dzięki czemu wykazuje szerokie spektrum dobroczynnych właściwości. Niebywałą zaletą biotyny jest fakt, że bardzo rzadko dochodzi do jej niedoborów.
Jakie właściwości wykazuje biotyna?
Biotyna należy do witamin z grupy B, w związku z tym posiada ścisły związek z budową oraz funkcjami skóry, włosów i paznokci. Nie jest tajemnicą, że u osób, które przyjmują biotynę w postaci suplementu diety, włosy i paznokcie rosną szybciej i stają się mocniejsze.
Należy zaznaczyć, że biotyna nie wpływa tylko na wygląd zewnętrzny. Składnik ten uczestniczy również w tworzeniu protrombiny, która odgrywa znaczącą rolę w procesie krzepnięcia krwi. Ponadto, bierze udział w tworzeniu kwasów tłuszczowych, a także produkcji glukozy. Wspomaga również funkcjonowanie tarczycy.
Źródła biotyny
Biotynę można znaleźć zarówno w produktach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Produkty najbogatsze w biotynę to:
- wątróbka;
- ser;
- ryby;
- żółtka jaj;
- mąka sojowa;
- pomidor;
- marchewka;
- szpinak;
- orzechy arachidowe;
- orzechy włoskie;
- migdały.
Wskazówka
Jeśli źródła biotyny nie należą do Twoich ulubionych, nie ma potrzeby stosować ją dodatkowo. Należy zaznaczyć, że organizm jest w stanie samodzielnie syntezować biotynę, za którą odpowiedzialna jest flora bakteryjna jelit. Oczywiście proces ten może być zaburzony m.in. przy intensywnej terapii antybiotykami. Wówczas zaleca się stosowanie probiotyków, w celu jej odbudowy.
Objawy niedoboru biotyny
Zjawisko niedoboru biotyny ściśle związane jest z wyglądem skóry, co można zauważyć gołym okiem. Wówczas pojawia się podrażnienie, przesuszenie skóry oraz stany zapalne. Cera posiada nierównomierny koloryt. Z kolei płytka paznokciowa staje się cienka i wykazuje skłonność do łamania się. Włosy tracą blask oraz wykazują tendencję do nadmiernego wypadania.
Przy obniżonym poziomie biotyny występują również objawy ogólne tj. zmęczenie, osłabienie, senność, rozdrażnienie, brak koncentracji, bóle mięśniowe oraz mrowienie.
Czy biotynę można stosować w trakcie ciąży?
Należy podkreślić, że biotyna przenika do mleka matki. W związku z tym nie powinno się stosować preparatów z jej zawartością w okresie ciąży oraz laktacji, chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |