Starzenie się skóry – przyczyny i objawy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Starzenie się skóry jak i całego organizmu to naturalny proces fizjologiczny. Faktem jest jednak to, że u każdego może przebiegać w inny sposób. U jednych pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawią się później, zaś u innych szybciej, co uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi oraz dotychczasową pielęgnacją cery.

Starzenie się skóry - przyczyny i objawy

Proces starzenia się skóry spowodowany jest dwoma podstawowymi czynnikami, do których zaliczamy:

  • proces fizjologiczny, a więc naturalny sposób starzenia się;
  • przyspieszone starzenia się skóry wywołane przez czynniki zewnętrzne czyli tzw. starzenie egzogenne.

Przyczyny starzenia się skóry

Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać w żaden sposób. Spowodowany jest m.in. zmniejszającą się wraz z wiekiem produktywnością fibroblastów (komórek skóry odpowiedzialnych za syntezę kolagenu, elastyny, a także kwasu hialuronowego). Z biegiem czasu komórki te stają się coraz mniej produktywne, w wyniku czego zanikają ich funkcje metaboliczne i replikacyjne, a proces odnowy ulega osłabieniu.

Dodatkowo włóka kolagenowe oraz elastynowe tracą swą jędrność i elastyczność, a ilość produkowanego kwasu hialuronowego nieustannie zmniejsza się. Efektem tego jest sucha, pozbawiona elastyczności cera z pojawiającymi się zmarszczkami.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

Ponadto nieodzowny wpływ na proces starzenia się skóry wykazują również zaburzenia hormonalne, związane szczególnie z poziomem estrogenu i testosteronu w organizmie człowieka. W związku z tym w czasie menstruacji, ciąży czy menopauzy skóra staje się wyjątkowo wrażliwa, sucha, a także skłonna do zaczerwienień. W czasie klimakterium z kolei cera w większym stopniu skłonna jest do podrażnień oraz uczuleń, ulega scieńczeniu i staje się wiotka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na proces starzenia się skóry wpływa również środowisko zewnętrzne. Mowa tu o szkodliwym wpływie promieniowania UV, paleniu papierosów, towarzyszącym stresie, niewłaściwym odżywianiu, braku wysiłku fizycznego, przebywaniu w zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które z kolei prowadzą do uszkodzeń materiału genetycznego skóry, niszcząc jej podstawowe elementy budulcowe jakimi są kolagen i elastyna.

Starzenie się skóry – objawy

Do głównych objawów starzenia skóry zalicza się:

1. Suchość oraz nieprawidłowe złuszczanie naskórka.

W naskórku dochodzi do zaniku warstwy podstawnej i kolczystej, nazywanych również warstwą Malpighiego. Proces ten prowadzi do wydłużenia się czasu powstawania nowych komórek z 28 nawet do 60 dni. Ze względu na zmniejszoną ilość komórek w naskórku, zostaje również ograniczona synteza czynnika NMF (naturalny czynnik nawilżający). Efektem tego jest odwodnienie naskórka oraz uszkodzenie jego bariery hydrolipidowej.

2. Przebarwienia skóry (plamy starcze).

W warstwie podstawnej naskórka dochodzi do zmniejszenia ilości melanocytów (komórek barwnikowych skóry). Mimo że jest ich niewiele, wykazują jednak skłonność do gromadzenia się, czego efektem są skupiska plam barwnikowych, zwane plamami starczymi.

3. Utrata jędrności i elastyczności.

Obecne w skórze właściwiej włókna kolagenowe i elastynowe osłabiają się oraz zmniejsza się gęstość ich ułożenia. Skóra staje się atroficzna (traci jędrność, elastyczność, rozciągliwość). Ponadto dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej oraz przydatków skóry tj. gruczoły skórne, receptory czucia. Na skórze widoczne są głębokie fałdy oraz zmarszczki.

Kiedy rozpoczyna się proces starzenia skóry?

Wbrew powszechnemu przekonaniu zjawisko starzenia się skóry nie następuje pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Ze zmniejszoną produktywnością komórek skóry mamy do czynienia już około 25 roku życia, co równoznaczne jest z tym, że od tego właśnie momentu powinniśmy przykuwać większą uwagę do jej pielęgnacji. W związku z tym o swoją cerę należy dbać na długo przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Co więcej, już w wieku 20 lat należy zapewniać skórze właściwie nawilżanie.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. Myślałam, że mam jeszcze chwilę, a okazuje się, że to już czas zainteresować się pielęgnacją skierowaną na opóźnienie starzenia skóry. Niestety obawiam się, że dodatkowa suchość wynikająca z mojego atopowego zapalenia skóry może to starzenie przyspieszyć.

  2. No i proszę to dla mnie już chyba za późno ;). Nie no żartuję sobie zawsze jest czas żeby zadać o skórę :). Ostatnio słyszałam że żeby zachować młodość na dużej wystarczy przez całe życie używać tylko jednego kremu :), kremu z filtrem :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *