Pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga odpowiednich kroków. Jak wiadomo, okolica ta jest bardzo wrażliwa, a naskórek cienki oraz pozbawiony tkanki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że procesy starzenia się skóry wokół oczu widoczne są w szybkim tempie.
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Skóra pod oczami jest najcieńsza spośród wszystkich fragmentów na twarzy. Pozbawiona jest również tkanki tłuszczowej pełniącej rolę ochronną. Ponadto narażona jest na permanentny ruch, który przyczynia się do powstawania zmarszczek. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają zapobiec tego rodzaju problemom oraz zapewniają właściwą pielęgnację.
1. Delikatny demakijaż.
Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu rozpoczyna się od prawidłowo wykonanego demakijażu. Należy więc usuwać makijaż codziennie, w przeciwnym razie skóra zostanie obciążona przez całą noc. Rano będzie wyglądać na zmęczoną i dużo starszą niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo brak demakijażu może spowodować podrażnienia oraz nieestetyczne zasinienia. Do zmywania makijażu oczu warto korzystać wyłącznie z kosmetyków przeznaczonych do tego celu, a więc z mleczka lub płynu micelarnego. Należy unikać preparatów, które posiadają w składzie silne związki oczyszczające oraz zapachy. Warto pamiętać, że ruchy demakijażu powinny być delikatne i płynne, nie powodujących rozciągania skóry.
2. Krem pod oczy.
Tak naprawdę krem pod oczy powinien być dopasowany do potrzeb cery. Jeśli skóra wokół oczu nie należy do problematycznych, wystarczy korzystać jedynie z kremu o działaniu nawilżającym. Jeśli jednak jest ona wrażliwa lub skłonna do alergii, warto wyposażyć się w specjalny krem pod oczy.
Należy wybierać takie, które zawierają składniki o właściwościach wygładzających, a więc: ceramidy, elastynę, kolagen oraz liposomy. Dla skóry dojrzałej idealne będą kremy z zawartością witaminy A, witaminy E oraz koenzymem Q10.
Właściwości odpowiednio dobranego kremu po oczy:
- nie zawiera substancji drażniących skórę wokół oczu;
- zachowuje właściwe pH skóry;
- może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe;
- zawiera filtry przeciwsłoneczne;
- zapewnia skórze nawilżenie;
- jest przebadany okulistycznie i dermatologicznie;
- zmniejsza cienie i obrzęki pod oczami.
3. Maseczka pod oczy
Raz w tygodniu warto stosować kosmetyki z większą dawką składników odżywczych. Może być to forma maseczki, płatków kolagenowych czy serum. Taka kuracja pomoże rozjaśnić cienie pod oczami, nawilży skórę wokół oczu, odżywi, zwiększy jędrność oraz elastyczność.
Co najczęściej stanowi problem skóry wokół oczu?
1. Opuchlizna.
Występuje w wyniku zbyt małej ilości snu lub korzystania z niewłaściwych kosmetyków. Największa opuchlizna pojawia się rano, zaraz po przebudzeniu. Mija jednak dość szybko, po kilkunastu minutach. Jedną z przyczyn powstawania tego rodzaju problemu jest zaburzona cyrkulacja limfy lub jej zastój. Zwykle dotyczy osób spędzających wiele godzin przed komputerem lub wykazujących siedzący tryb życia. Obrzęk skóry wokół oczu najczęściej widoczny jest rano, ponieważ w nocy chłonka wolniej krąży w organizmie. Z kolei zbędne produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń krwionośnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej tworząc charakterystyczne „worki pod oczami”.
2. Cienie pod oczami.
Cienie pod oczami wynikają głównie z braku snu, braku świeżego powietrza oraz permanentnego zmęczenia. Do ich powstawania przyczynia się również dym papierosowy i zanieczyszczone środowisko. Sińce lub też cienie pod oczami mogą być „elementem urody”. Jak wiadomo skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, a prześwitujące przez nią naczynia krwionośne to zmora wielu kobiet. W zmniejszeniu widoczności cieni pod oczami pomogą np. okłady z ziół (lipy, kopru włoskiego czy świetlika). Są bardzo skuteczne, ponieważ zwężają naczynia krwionośne oraz zmniejszają zaczerwienienia skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
4 Responses
Powiem szczerze, że nie używam dodatkowych kremów pod oczy. Zawsze wystarczał mi mój krem do twarzy.Na poranne opuchnięte oczy najlepsze są okłady z lodu. U mnie zawsze działa.
Bardzo fajny wpis. Cieszę się, że mogłam na niego trafić. Niewiele się mówi o pielęgnacji skóry oczu, a szkoda, bo to jest ważna kwestia. Pozdrawiam 🙂
Sen jest najlepszym kosmetykiem 😉 I niestety towarem deficytowym.
O skórę wokół oczu to trzeba dbać,tak jak zresztą i o naszą całą twarz czy też ciało.