
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga odpowiednich kroków. Jak wiadomo, okolica ta jest bardzo wrażliwa, a naskórek cienki oraz pozbawiony tkanki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że procesy starzenia się skóry wokół oczu widoczne są w szybkim tempie.
Skóra pod oczami jest najcieńsza spośród wszystkich fragmentów na twarzy. Pozbawiona jest również tkanki tłuszczowej pełniącej rolę ochronną. Ponadto narażona jest na permanentny ruch, który przyczynia się do powstawania zmarszczek. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają zapobiec tego rodzaju problemom oraz zapewniają właściwą pielęgnację.
Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu rozpoczyna się od prawidłowo wykonanego demakijażu. Należy więc usuwać makijaż codziennie, w przeciwnym razie skóra zostanie obciążona przez całą noc. Rano będzie wyglądać na zmęczoną i dużo starszą niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo brak demakijażu może spowodować podrażnienia oraz nieestetyczne zasinienia. Do zmywania makijażu oczu warto korzystać wyłącznie z kosmetyków przeznaczonych do tego celu, a więc z mleczka lub płynu micelarnego. Należy unikać preparatów, które posiadają w składzie silne związki oczyszczające oraz zapachy. Warto pamiętać, że ruchy demakijażu powinny być delikatne i płynne, nie powodujących rozciągania skóry.
Tak naprawdę krem pod oczy powinien być dopasowany do potrzeb cery. Jeśli skóra wokół oczu nie należy do problematycznych, wystarczy korzystać jedynie z kremu o działaniu nawilżającym. Jeśli jednak jest ona wrażliwa lub skłonna do alergii, warto wyposażyć się w specjalny krem pod oczy.
Należy wybierać takie, które zawierają składniki o właściwościach wygładzających, a więc: ceramidy, elastynę, kolagen oraz liposomy. Dla skóry dojrzałej idealne będą kremy z zawartością witaminy A, witaminy E oraz koenzymem Q10.
Właściwości odpowiednio dobranego kremu po oczy:
Raz w tygodniu warto stosować kosmetyki z większą dawką składników odżywczych. Może być to forma maseczki, płatków kolagenowych czy serum. Taka kuracja pomoże rozjaśnić cienie pod oczami, nawilży skórę wokół oczu, odżywi, zwiększy jędrność oraz elastyczność.
Występuje w wyniku zbyt małej ilości snu lub korzystania z niewłaściwych kosmetyków. Największa opuchlizna pojawia się rano, zaraz po przebudzeniu. Mija jednak dość szybko, po kilkunastu minutach. Jedną z przyczyn powstawania tego rodzaju problemu jest zaburzona cyrkulacja limfy lub jej zastój. Zwykle dotyczy osób spędzających wiele godzin przed komputerem lub wykazujących siedzący tryb życia. Obrzęk skóry wokół oczu najczęściej widoczny jest rano, ponieważ w nocy chłonka wolniej krąży w organizmie. Z kolei zbędne produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń krwionośnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej tworząc charakterystyczne „worki pod oczami”.
Cienie pod oczami wynikają głównie z braku snu, braku świeżego powietrza oraz permanentnego zmęczenia. Do ich powstawania przyczynia się również dym papierosowy i zanieczyszczone środowisko. Sińce lub też cienie pod oczami mogą być „elementem urody”. Jak wiadomo skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, a prześwitujące przez nią naczynia krwionośne to zmora wielu kobiet. W zmniejszeniu widoczności cieni pod oczami pomogą np. okłady z ziół (lipy, kopru włoskiego czy świetlika). Są bardzo skuteczne, ponieważ zwężają naczynia krwionośne oraz zmniejszają zaczerwienienia skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Powiem szczerze, że nie używam dodatkowych kremów pod oczy. Zawsze wystarczał mi mój krem do twarzy.Na poranne opuchnięte oczy najlepsze są okłady z lodu. U mnie zawsze działa.
Bardzo fajny wpis. Cieszę się, że mogłam na niego trafić. Niewiele się mówi o pielęgnacji skóry oczu, a szkoda, bo to jest ważna kwestia. Pozdrawiam 🙂
Sen jest najlepszym kosmetykiem 😉 I niestety towarem deficytowym.
O skórę wokół oczu to trzeba dbać,tak jak zresztą i o naszą całą twarz czy też ciało.