Peeling enzymatyczny to delikatna forma złuszczania martwych komórek naskórka. Produkty tego rodzaju nie zawierają grubych ziarenek ścierających, dzięki czemu korzystać z nich nawet osoby ze skórą wrażliwą.
Zadaniem peelingu enzymatycznego jest powierzchowne złuszczanie naskórka. Jednak jego działanie różni się nieco od popularnych peelingów ziarnistych. Zaliczany jest do grupy peelingów chemicznych, bowiem złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki obecnym w nim enzymom owocowym lub ziołowym. Enzymy aktywują swoje działanie w wyniku zetknięcia się ze skórą i rozpuszczają keratynę (główne białko budujące skórę).
Peeling enzymatyczny – jak działa?
Peeling enzymatyczny delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki obecności enzymów proteolitycznych tzw. roślinnych. Są to np. bromelaina pozyskiwana z ananasa czy papaina pochodząca z papai. Enzymy znajdujące się w tego rodzaju peelingach dodatkowo stymulują komórki do regeneracji oraz przyspieszają proces tworzenia się nowych komórek skóry. Wnikają one na głębokość około 0,45 mm w skórę oczyszczając jej pory oraz usuwając wszelkie zanieczyszczenia.
Peeling enzymatyczny często występuje w postaci maseczek, które nie posiadają ścierających drobinek, mogących często podrażniać skórę twarzy. W związku z jego właściwości może korzystać każdy. Tego rodzaju peeling pozostawia się na skórze na kilkanaście minut, a następnie zmywa po wyznaczonym czasie.
Szukasz peelingu enzymatycznego do kupienia? Poznaj top 5 produktów: https://horex.pl/blog/jak-dziala-peeling-enzymatyczny-i-jak-go-stosowac-ranking-5-produktow/
Peeling enzymatyczny – dla kogo?
Peeling enzymatyczny to kosmetyk, który może być stosowany w przypadku każdego rodzaju skóry. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla osób z cerą suchą jak i cerą tłustą. Ze względu na to, że nie zawiera drobinek ścierających nie podrażnia i nie rozgrzewa skóry tak jak peeling mechaniczny. Oznacza to, że może być stosowany również u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Peeling enzymatyczny można wykonać zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym jak i samodzielnie w domu.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Na początku należy oczyścić twarz tonikiem. Następnie nałożyć cienką warstwę peelingu, specjalnie przeznaczonym do tego pędzelkiem. Peelingiem można objąć całą skórę twarzy, bądź wybrane miejsca, omijając okolice oczu. Peeling zostawiamy na około 10-15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.
Jeśli w takcie korzystania z peelingu odczuwalny będzie dyskomfort na skórze np. szczypanie, swędzenie lub pieczenie, natychmiast należy zmyć go ze skóry. Uczulenia, na którykolwiek ze składników są kwestią indywidualną. Dlatego też ważne jest, aby przed aplikacją kosmetyku na skórę przeprowadzić próbę uczuleniową.
Domowy peeling enzymatyczny – jak go wykonać?
Peeling enzymatyczny z papają
Papaja często stanowi składnik gotowych peelingów enzymatycznych. Nic dziwnego, zawiera ona między innymi takie substancje jak witamina C, witamina E, likopen i arginina.
Składniki
- 1 łyżka mąki owsianej;
- 1/4 szklanki miąższu z papai lub zmielonych pestek.
Sposób przygotowania
W mikserze umieść miąższ owocu. Następnie dokładnie zmiksuj, aż do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Jeśli konsystencja jest zbyt rzadka warto dodać niewielką ilość płatków owsianych. Następnie nałóż przygotowaną masę na twarz i trzymaj przez około 20 minut. Po upływie czasu zmyj całość letnią wodą.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
5 Responses
Ja często po peelingach enzymatycznych mam wrażenie, że w ogóle nie zadziałały… Jednak preferuję te z drobinkami ;).
To jest bardzo fajny zabieg!
Uwielbiam peeling enzymatyczny z bromelainą <3
Jak peeling nie ma drobinek to mam wrażenie, że nie usuwa naskórka i jest zbyt delikatny. Jednak wolę czuć drobinki i być pewna, że działa ?
Stosowałam peeling Resibo, który łączyć w sobie technikę mechaniczną z enzymatyczną. Szczerze? Był świetny! 🙂