Infekcje paznokci najczęściej mają podłoże bakteryjne lub grzybicze i mogą być przenoszone z człowieka na człowieka. Dlatego ważna jest szczególna dbałość o higienę osobistą oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza dermatologa. Wszelkie zmiany należy leczyć jak najszybciej, ponieważ w zaawansowanych przypadkach mogą doprowadzić nawet do zniszczenia lub odpadnięcia płytki paznokciowej. Jakie są najczęstsze infekcje paznokci? Oto one.
Grzybica dermatofitowa paznokci
Dermatofity są najczęstszymi patogenami grzybiczymi paznokci. Zakażenia wywołują obecnie przede wszystkim 3 podstawowe grzyby z rodzaju Trichophyton:
- Trichophyton rubrum;
- Trichophyton mentagrophytes var. granulosum;
- Trichophyton tonsurans.
Obraz kliniczny może być różny w zależności od rodzaju grzyba, który wywołał zakażenie, a także od miejsca wtargnięcia grzyba do narządu paznokciowego i jego aktywności enzymatycznej. Grzybica dermatofitowa paznokci może występować w 4 różnych podtypach:
- dystalna i boczna podpłytkowa grzybica paznokci (najczęściej) – grzyb wnika w niej do łożyska i płytki paznokciowej pod wolnym brzegiem paznokcia. Pojawia się charakterystyczna, poprzeczna siatka na paznokciu, przy czym staje się on matowy, o odcieniu białawożółtym, a jego wolny brzeg ulega wykruszaniu;
- proksymalna podpłytkowa grzybica paznokci – grzyb wnika do płytki od strony bliższego wału paznokciowego. Typowy jest objaw siatki gałązkowatej, rogowacenie łożyska i oddzielanie się płytki paznokciowej;
- wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – pojawiają się białe, plamiste zabarwienia płytek paznokciowych będące konsekwencją zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli;
- biała powierzchowna grzybica paznokci – dotyczy najczęściej paznokci stóp. Obserwuje się zlewające się ze sobą białe, proszkowate plamy na powierzchni paznokcia, które podczas oglądania pod lupą nie dają obrazu siatki.
Wszelkie grzybice paznokci leczy się lekami przeciwgrzybiczymi. Najlepsze rezultaty daje połączenie leków systemowych (doustnych, działających ogólnoustrojowo) oraz maści do stosowania miejscowego.
Zobacz również: Choroby paznokci.
Drożdżyca paznokci
Wywołana jest przez grzyby z rodzaju Candida, w 50% przypadków przez Candida albicans. Początkowo pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, a spod wałów paznokciowych wydobywa się skąpa, ropna wydzielina. Po około 3 tygodniach pojawiają się dodatkowo tzw. bruzdy Beau, czyli poprzeczne bruzdowanie płytek paznokciowych. Zauważa się ich znaczne pogrubienie z utratą przejrzystości i postępującą onycholizą, która może prowadzić do częściowego lub całkowitego zniszczenia paznokci. Drożdżycę paznokci również leczy się lekami przeciwgrzybiczymi.
Bakteryjne infekcje paznokci
Infekcje bakteryjne płytek paznokciowych częściej występują w obrębie rąk, niż stóp. Zazwyczaj obejmują tkanki przylegające do płytki paznokciowej, za co przeważnie odpowiadają Staphylococcus aureus (zanokcica bakteryjna). W obrazie klinicznym obserwuje się zaczerwienienie i obrzęk wałów paznokciowych, spod których dodatkowo może wydobywać się ropna wydzielina. Zmiany mogą przekształcać się w postać przewlekłą, w której wały paznokciowe stają się obrzęknięte, poszarzałe i często zaczynają się łuszczyć. Także w tego typu infekcjach pojawiają się bruzdy Beau.
Zobacz również: Linie Beau.
Jeśli jednak infekcja bakteryjna paznokci zostanie wywołana przez pałeczki ropy błękitnej, stwierdza się charakterystyczne zielonożółte zabarwienie paznokci oraz dystalnoboczną onycholizę płytki, która jest konsekwencją stanu zapalnego. Infekcje bakteryjne leczy się za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków.
Wirusowe infekcje paznokci
Infekcje paznokci wywołane wirusami są znacznie rzadsze, jednak również mogą się zdarzyć. Wówczas czynnikiem sprawczym jest najczęściej wirus HPV. Zmiany patologiczne umiejscawiają się przeważnie wzdłuż wału bocznego lub na proksymalnym wale paznokciowym, zaś początkowo pojawia się przebarwienie płytki, a następnie bolesny guz pod paznokciem. Takie infekcje leczy się zazwyczaj objawowo, dążąc do wzmocnienia odporności i płytki paznokciowej. Leki przeciwgrzybicze i antybiotyki nie znajdują zastosowania, chyba że wystąpiło wtórne nadkażenie.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, Tom 3, nr 2, 129-135.
- Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Różewicka-Czabańska M., Zmiany infekcyjne paznokci, Przegl Dermatol 2011, 98, 120-127.
- Gradowicz B., Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019.