Pinocytoza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pinocytoza jest specyficzną reakcją endocytozy, czyli rodzaju transportu odpowiadającego za przedostawanie się do wnętrza komórek większych cząsteczek. To proces w pełni aktywny, wymagający obecności energii ATP. Pinocytoza odpowiada m.in. za odżywianie komórek, wymianę istotnych składników i przeprowadzanie wielu ważnych dla życia reakcji na poziomie komórkowym.

 

Pinocytoza

Pinocytoza – co to jest?

Powszechny w komórkach eukariotycznych proces endocytozy polega na pobieraniu ze środowiska zewnętrznego do wnętrza komórki płynu, małych cząsteczek i makrocząsteczek. Wszystko to odbywa się na drodze wpuklenia błony komórkowej i późniejszym odcięciu pęcherzyka endocytarnego. Biorąc pod uwagę rodzaj wchłanianego materiału i wielkość powstających pęcherzyków endocytarnych, wyróżnia się 2 główne typy endocytozy:

  • pinocytozę – wchłanianie płynu i cząsteczek przez małe pęcherzyki, zazwyczaj o średnicy mniejszej niż 150 nm;
  • fagocytozę – wchłanianie dużych cząstek (mikroorganizmy, szczątki komórkowe) przez pęcherzyki zazwyczaj o wielkości od 0,1 mm do 10 mm, nazywane fagosomami.

Także pinocytozę można podzielić na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • makropinocytozę (pochłanianie pęcherzyków o średnicy od 100 nm do 1 mm);
  • mikropinocytozę (pochłaniane pęcherzyki nie przekraczają swoim rozmiarem 150 nm);
  • płynną (endocytoza niespecyficzna) – wnętrza pęcherzyka endocytarnego trafiają losowo cząsteczki rozpuszczone w płynie otaczającym komórkę;
  • adsorpcyjną – przebiega z udziałem receptorów makrocząsteczki (nazywane ligandami), a pochłaniane pęcherzyki wychwytywane są w sposób wybiórczy z otoczenia, dzięki uprzedniemu związaniu na powierzchni komórki przez specyficzne receptory błonowe.

Zdolność do przeprowadzania endocytozy wykazują wszystkie komórki eukariotyczne (w przeciwieństwie do fagocytozy, przeprowadzanej jedynie przez wyspecjalizowane komórki nazywane fagocytami).

Pinocytoza – jak przebiega?

Błona komórkowa wszystkich komórek organizmu zbudowana jest z dwóch warstw fosfolipidów (substancji tłuszczowych). Pinocytoza ma miejsce wówczas, gdy błona komórkowa zaczyna otaczać płyny, które znajdują się poza komórką, lecz się z nią stykają, aż do momentu oderwania się od pierwotnej błony do samej komórki. Pinocytoza wiąże się więc z ubytkiem błony komórkowej. Kula tworząca się wokół płynu jest znana jako pęcherzyk. Pęcherzyki są pochodzącymi z błony komórkowej przedziałami znajdującymi się wewnątrz komórek.

Znaczenie pinocytozy

Na drodze pinocytozy mogą być pobierane do komórki różnorodne związki, tak ważne np. dla jej odżywienia, rozwoju i dalszego pełnienia podstawowych funkcji. Takimi związkami są m.in. cholesterol, witaminy, hormony, enzymy, cytokiny, czynniki wzrostu i wiele innych. Dzięki nim komórki organizmu mogą dalej funkcjonować.

Pinocytoza a fagocytoza

Zarówno pinocytoza, jak i fagocytoza to rodzaje endocytozy. Różnią się jednak swoim przebiegiem i znaczeniem biologicznym. O ile pinocytoza polega na pobieraniu pokarmów w postaci roztworów, a przyciąganie obiektów wykazuje cechy zjawiska elektrostatycznego, o tyle fagocytoza obejmuje pobieranie całych komórek lub ich fragmentów, przy czym powierzchnia styku z obiektem tworzy typowe zagłębienie w błonie komórkowej komórki fagocytarnej. Co istotne, w przebiegu fagocytozy wodniczka pokarmowa z niestrawionymi resztkami zbliża się do błony komórkowej, łączy się z nią i wyrzuca na zewnątrz niestrawione resztki. Zjawiska tego nie zaobserwujemy w przebiegu pinocytozy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *