Paznokcie, podobnie jak włosy czy gruczoły zaliczane są do przydatków skóry. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa się z wielu warstw i różnych elementów. Mogą wydawać się mało istotnym elementem naskórka, jednak w codziennym życiu pełnią bardzo ważne funkcje. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, funkcjonalne, ale również diagnostyczne. Stanowią między innymi barierę ochronną dla zakończeń nerwowych palców rąk i stóp, a także są bardzo dobrym obrazem na podstawie, którego możemy stwierdzić stan zdrowia organizmu.
Od strony anatomicznej paznokcie utworzone są z nabłonka w wyniku przekształcenia się żywych komórek skóry w martwe tzw. keratynocyty. W momencie pogrubienia ścian komórkowych oraz ich dokładnego scalenia wytwarza się powierzchnia rogowa, czyli keratyna paznokcia. Budowa paznokcia jest dość złożona, ponieważ składa z wielu warstw oraz różnych elementów.
Budowa paznokcia
Najważniejszą częścią całego narządu paznokciowego jest macierz paznokcia lub tzw. korzeń. W miejscu tym tworzone są przeźroczyste komórki, które łącząc się ściśle ze sobą tworząc płytkę paznokciową. Warto uważać szczególnie na to miejsce, gdyż zbyt mocne uderzenie może uszkodzić macierz, co wiąże się z zaburzeniem wzrostu całego paznokcia. Płytka paznokciowa jest głównym i największym elementem paznokcia. Zbudowana jest z keratyny. Poprzez różną gęstość siateczki naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką, może nieznacznie różnić się swoim kolorytem. Spoczywa ona na części naskórkowej, która stanowi łożysko paznokcia. Jest to element łączący płytkę paznokciową ze skórą. To właśnie stąd paznokieć pobiera wszystkie substancje odżywcze.
Na płytce paznokcia zauważyć można białe zabarwienie w kształcie półksiężyca. Jest to tak zwany obłączek. Jego barwa wynika z niedokładnego przylegania do macierzy. Najbardziej widoczny jest na kciuku. Zakończenie całego paznokcia tworzy wolny brzeg. Pod nim z kolei znajduje się obrąbek naskórkowy podpaznokciowy. Całą powierzchnię paznokcia okalają fałdy skóry – tzw. wały paznokciowe. Wyróżniamy dwa wały paznokciowe boczne oraz jeden wał paznokciowy tylny. Pełnią one funkcje ochronne całego narządu. Skóra tworząca tylny wał paznokcia nie kończy się przy jego granicy, a wchodzi na powierzchnię tworząc obrąbek naskórkowy, który chroni macierz paznokcia przed różnego rodzajem infekcjami.
Płytka paznokcia zbudowana jest z trzech warstw:
- grzbietowej – zbudowana jest ze zrogowaciałych komórek ściśle do siebie przylegających;
- pośredniej – jest bardziej miękka, komórki znacznie luźniej do siebie przylegają;
- wewnętrznej – wytworzona przez cienką warstwę nabłonka.
Czy wiesz, że …
- u zdrowego człowieka paznokcie u rąk rosną 0,5-1,2 mm tygodniowo, znacznie szybciej niż paznokcie u stóp;
- całkowity odrost płytki paznokciowej u rąk przebiega w czasie 90-150 dni, u stóp nawet 2-3-krotnie wolniej;
- paznokieć jest przeźroczystą płytką o grubości około 0,5-0,7 mm. Swą twardość i elastyczność zawdzięcza obecności keratyny, która jest podstawowym składnikiem komórek paznokciowych.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |