Zapalenie pęcherza moczowego

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zakażenia układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego, stanowią poważny problem kliniczny. Mają tendencję do częstych nawrotów i powikłań. Choć mogą dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć, najczęściej pojawiają się u kobiet. Zapalenie pęcherza moczowego ma nieprzyjemny, uciążliwy obraz kliniczny.

Zapalenie pęcherza moczowego

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość wywołana przez bakterie i drobnoustroje. W większości przypadków odpowiada za to pałeczka okrężnicy, która fizjologicznie występuje w organizmie człowieka, lokalizując się w odbycie. Jej obecność zazwyczaj nie stanowi zagrożenia, jednak gdy przedostanie się do pęcherza moczowego może przylgnąć do jego ścian i spowodować infekcję. Wystarczy nieprawidłowo wykonać czynności higieniczne, dłużej przebywać w mokrym stroju kąpielowym lub użyć zakażonego wcześniej ręcznika. Ciekawostką jest, że do zapalenia pęcherza moczowego może doprowadzić stosowanie zapachowych produktów do kąpieli. Do czynników ryzyka zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy:

  • ciążę;
  • zaleganie moczu w pęcherzu moczowym;
  • połóg;
  • cukrzycę;
  • dnę moczanową;
  • osłabienie odporności;
  • przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego bardzo często występuje u kobiet. Nawet do 20% płci żeńskiej, po pierwszym w życiu epizodzie zakażenia układu moczowego. U części istnieje wyraźny związek pomiędzy stosunkami płciowymi a kolejnymi epizodami zakażenia. Na ogół nie zaleca się wykonywania badań obrazowych i innych, jeśli się nie podejrzewa obecności czynników ryzyka powikłanego zakażenia układu moczowego, a posiew moczu ujawnia drobnoustrój typowy dla postaci niepowikłanej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Osoba z zapaleniem pęcherza moczowego ma wzmożoną potrzebę oddawania moczu, a sama czynność jest na ogół bolesna i nieprzyjemna. Może pojawić się pieczenie, świąd czy ból. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj objawia się:

  • dyzurią;
  • częstomoczem;
  • bólem w okolicy nadłonowej.

Niekiedy występuje nietrzymanie moczu i krwiomocz (nawet w 40% przypadków) oraz tkliwość uciskowa okolicy nadłonowej. Stwierdza się leukocyturię i bakteriomocz. Przy ostrych stanach zapalnych chory oddaje jedynie niewielką ilość moczu, mimo ciągłego uczucia parcia i pełności pęcherza moczowego. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego trwa od kilku do kilkunastu dni. Na ogół dobrze reaguje na antybiotykoterapię.

Zobacz również: Badanie moczu – analiza.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Bagatelizowanie problemu, szczególnie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i seniorów, może mieć poważne konsekwencje. Może bowiem doprowadzić nawet do groźnego zapalenia nerek. Po zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do lekarza. W związku z tym, że jest to infekcja bakteryjna, korzystne jest przyjmowanie antybiotyków. Rokowania są dobre. Bardzo ważnym elementem leczenia jest wysoka higiena osobista, przemywanie okolic intymnych po każdej wizycie w toalecie oraz picie dużej ilości płynów.

Leki na zapalenie pęcherza moczowego są dostępne w każdej aptece także bez recepty. Farmaceuta z pewnością doradzi, który preparat może okazać się skuteczny. Bezpieczniejszą metodą jest jednak wizyta u lekarza. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomocne bywa popijanie naparów z rumianku czy liści brzozy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Chmielewska S., Fiedoruk K., Daniluk T., Ściepuk M., Kaczmarzyk D., Leszczyńska K., Znaczenie uropatogennych szczepów Escherichia Coli w etiopatogenezie zakażeń układu moczowego, Postępy Mikrobiologii, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *