Zakażenia układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza moczowego, stanowią poważny problem kliniczny. Mają tendencję do częstych nawrotów i powikłań. Choć mogą dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć, najczęściej pojawiają się u kobiet. Zapalenie pęcherza moczowego ma nieprzyjemny, uciążliwy obraz kliniczny.
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość wywołana przez bakterie i drobnoustroje. W większości przypadków odpowiada za to pałeczka okrężnicy, która fizjologicznie występuje w organizmie człowieka, lokalizując się w odbycie. Jej obecność zazwyczaj nie stanowi zagrożenia, jednak gdy przedostanie się do pęcherza moczowego może przylgnąć do jego ścian i spowodować infekcję. Wystarczy nieprawidłowo wykonać czynności higieniczne, dłużej przebywać w mokrym stroju kąpielowym lub użyć zakażonego wcześniej ręcznika. Ciekawostką jest, że do zapalenia pęcherza moczowego może doprowadzić stosowanie zapachowych produktów do kąpieli. Do czynników ryzyka zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy:
- ciążę;
- zaleganie moczu w pęcherzu moczowym;
- połóg;
- cukrzycę;
- dnę moczanową;
- osłabienie odporności;
- przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów.
Nawracające zapalenie pęcherza moczowego bardzo często występuje u kobiet. Nawet do 20% płci żeńskiej, po pierwszym w życiu epizodzie zakażenia układu moczowego. U części istnieje wyraźny związek pomiędzy stosunkami płciowymi a kolejnymi epizodami zakażenia. Na ogół nie zaleca się wykonywania badań obrazowych i innych, jeśli się nie podejrzewa obecności czynników ryzyka powikłanego zakażenia układu moczowego, a posiew moczu ujawnia drobnoustrój typowy dla postaci niepowikłanej.
Zapalenie pęcherza moczowego – objawy
Osoba z zapaleniem pęcherza moczowego ma wzmożoną potrzebę oddawania moczu, a sama czynność jest na ogół bolesna i nieprzyjemna. Może pojawić się pieczenie, świąd czy ból. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj objawia się:
- dyzurią;
- częstomoczem;
- bólem w okolicy nadłonowej.
Niekiedy występuje nietrzymanie moczu i krwiomocz (nawet w 40% przypadków) oraz tkliwość uciskowa okolicy nadłonowej. Stwierdza się leukocyturię i bakteriomocz. Przy ostrych stanach zapalnych chory oddaje jedynie niewielką ilość moczu, mimo ciągłego uczucia parcia i pełności pęcherza moczowego. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego trwa od kilku do kilkunastu dni. Na ogół dobrze reaguje na antybiotykoterapię.
Zobacz również: Badanie moczu – analiza.
Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
Bagatelizowanie problemu, szczególnie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i seniorów, może mieć poważne konsekwencje. Może bowiem doprowadzić nawet do groźnego zapalenia nerek. Po zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do lekarza. W związku z tym, że jest to infekcja bakteryjna, korzystne jest przyjmowanie antybiotyków. Rokowania są dobre. Bardzo ważnym elementem leczenia jest wysoka higiena osobista, przemywanie okolic intymnych po każdej wizycie w toalecie oraz picie dużej ilości płynów.
Leki na zapalenie pęcherza moczowego są dostępne w każdej aptece także bez recepty. Farmaceuta z pewnością doradzi, który preparat może okazać się skuteczny. Bezpieczniejszą metodą jest jednak wizyta u lekarza. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomocne bywa popijanie naparów z rumianku czy liści brzozy.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Chmielewska S., Fiedoruk K., Daniluk T., Ściepuk M., Kaczmarzyk D., Leszczyńska K., Znaczenie uropatogennych szczepów Escherichia Coli w etiopatogenezie zakażeń układu moczowego, Postępy Mikrobiologii, 1/2016.