Zastrzał paznokcia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zastrzał paznokcia to inaczej proces zapalny spowodowany infekcją bakteryjną gronkowców. Gronkowce przedostają się do tkanek w miejscu ich lokalnego uszkodzenia, wywołując szereg bolesnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Ropne zapalenia toczą się najczęściej na powierzchni dłoniowej palców, choć mogą obejmować także płytki paznokciowe. Zastrzał paznokcia

Jak powstaje zastrzał paznokcia?

Zastrzał paznokcia jest infekcją bakteryjną, przyczyną są więc gronkowce, które przedostały się do wnętrza ciała poprzez uszkodzoną skórę. Może być konsekwencją drobnych urazów, takich jak:

  • przypadkowe wbicie drzazgi;
  • ukłucie się igłą podczas szycia;
  • skaleczenie;
  • patologiczne obgryzanie paznokci;
  • nawykowe zrywanie skórek wokół paznokcia;
  • niestosowanie się do najwyższych zasad higieny podczas manicure i pedicure.

Dolegliwość pojawia się najczęściej u osób pracujących rękami, np. u ogrodników czy rolników. Aby doszło do infekcji muszą zaistnieć także komponenty osłabiające odporność. To właśnie chwilowe pogorszenie czynności układu immunologicznego stanowi przyczynę rozwoju infekcji. Zastrzał jest dolegliwością często występującą u chorych na cukrzycę.

Zastrzał paznokcia – objawy

Omawiany problem objawia się przede wszystkim silnymi dolegliwościami bólowymi. Nasila się on szczególnie przy opuszczaniu ręki w dół, ponieważ do palców napływa wówczas większa ilość krwi. Towarzyszy temu zaczerwienienie, opuchlizna i powiększenie się palca. Skrajnie pojawia się gorączka. Największym źródłem problemów jest pęcherz o grubej pokrywie, wypełniony wydzieliną ropną o mętnym charakterze.

Do najpoważniejszych konsekwencji źle leczonego lub bagatelizowanego zastrzału zaliczamy posocznicę, zapalenie powięzi oraz zapalenie szpiku kostnego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Leczenie zastrzału paznokcia

W żadnym razie zastrzału nie można leczyć na własną rękę. Konieczne jest nacięcie ropnia i drenaż ogniska zakażenia, mając na względzie tendencję dolegliwości do rozprzestrzeniania się po całym organizmie. Bagatelizowanie problemu i zaniedbywanie go przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do utraty zdolności poruszania palcami, martwicy czy wspomnianych wcześniej konsekwencji.

Dalsze postępowanie zależy już od wielu czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przykładowo, pacjenci z cukrzycą muszą miejscowo aplikować maść antybiotykową. Podobnie osoby przewlekle leczone sterydami oraz lekami immunosupresyjnymi. Może zdarzyć się, że zastrzał paznokcia zniknie samoistnie po kilku dniach. Ma to miejsce w lekkich i płytkich stanach zapalnych.

Domowe sposoby na zastrzał paznokcia

Wprawdzie nie należy leczyć dolegliwości samodzielnie w domu, jednak można wpłynąć na zmniejszenie obrzęku i bólu oraz na przyspieszenie zbierania się ropy. Skuteczne mogą się okazać:

Zastrzał paznokcia

Czynności wykonujemy oczekując na wizytę u lekarza.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2012.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *