Profesjonalna dezynfekcja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Profesjonalna dezynfekcja to temat obowiązkowy w każdym gabinecie kosmetycznym. Zarówno bezpieczeństwo jak i ochrona własnego zdrowia oraz zdrowia klienta, dbanie o narzędzia oraz wyposażenie salonu świadczy o jakości usług co stanowi jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia biznesu w branży beauty.

Profesjonalna dezynfekcja

W gabinecie kosmetycznym należy ustalić zasady postępowania w sytuacji, gdzie może dojść do zakażenia na skutek bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby chorej, pośredniego kontaktu m.in. przez dotyk, a także przez pośredni kontakt z osobą zainfekowaną.

Bezpośredni kontakt ze skórą osoby zainfekowanej

Należy podkreślić, że znaczna część mikroorganizmów przenoszona jest drogą kropelkową, powietrzną oraz przez płyny ustrojowe. Wiele osób stanowi źródło różnego rodzaju patogenów, nie będąc tego świadomym. W związku z tym jednym z głównych zadań miejsc tj. salony kosmetyczne, ośrodki spa czy masażu jest zapewnienie nie tylko uczucia relaksu i odprężenia, ale również bezpieczeństwa. Oznacza to, że w pracy profesjonalisty tego rodzaju kierunku po umyciu rąk niezbędna jest ich dezynfekcja.

Dobór właściwych środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, jednak o działaniu nawilżającym zapewni wysoką skuteczność oraz duży komfort stosowania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pośredni kontakt ze skórą osoby zainfekowanej przez dotykanie tych samych narzędzi

Narzędzia, a także akcesoria wielokrotnego użytku wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych można podzielić na dwie grupy:

  • z niskim stopniem naruszenia tkanek skóry (pędzle do makijażu, akcesoria kosmetyczne);
  • z wysokim stopniem naruszenia tkanek skóry (nożyczki, cążki, pęsety, frezy).

 

Narzędzia z niskim stopniem ryzyka należy czyścić po każdym kliencie np. chusteczką Barbicide. Następnie zanurzyć je w roztworze Barbicide, który przygotowywany jest według zaleceń producenta. Związek ten nie zawiera aldehydów oraz etanolu. Posiada dodatkową formułę przeciw korozji, chroniąc w ten sposób narzędzia przez zniszczeniem.

Narzędzia z dużym ryzykiem naruszenia tkanek skóry zanurza się w płynie biobójczym np. marki Barbicide, a następnie poddaje się procesowi sterylizacji w autoklawie.

Pośredni kontakt ze skórą osoby zainfekowanej przez dotykanie tych samych powierzchni

Wyróżniamy dwa rodzaje powierzchni:

  • stanowiące małe zagrożenie dla przeniesienia infekcji (ściany, podłogi, meble);
  • stanowiące wysokie zagrożenie przeniesienia infekcji (fotele, leżanki, blaty) – powinny być myte i dezynfekowane po każdym kliencie.

Bibliografia

  1. Kawka M, Kosmetologia Estetyczna, ABC Profesjonalnej dezynfekcji, 3/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *