
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik niemowlęcy to częste schorzenie dermatologiczne, które występuje u dzieci już w pierwszych miesiącach życia. Należy podkreślić, że objawy trądziku częściej dotyczą chłopców niż dziewczynek. Zmiany lokalizują się najczęściej na policzkach, rzadko natomiast na brodzie oraz czole.
Trądzik niemowlęcy to choroba, która charakteryzuje się zmianami skórnymi występującymi w postaci czerwonych plam, krost oraz grudek. Wykwity lokalizują się najczęściej na policzkach, nosie, rzadziej na czole, brodzie i szyi. Zmiany trądzikowe wywołują dolegliwości bólowe, natomiast nie wydostaje się z nich żadna treść ropna lub surowicza. Trądzik niemowlęcy oraz czas jego trwania jest kwestią indywidualną. U niektórych dzieci utrzymuje się przez okres kilku tygodni, u innych natomiast może trwać nawet kilka miesięcy. Jego objawy mogą narastać wraz ze wzrostem temperatury otoczenia, a także w wyniku podrażnienia skóry ubrankiem, mlekiem oraz śliną.
Przyczyna powstawania trądziku niemowlęcego nie jest do końca znana, jednak dużą rolę odgrywa gospodarka hormonalna, szczególnie androgeny – hormony matki, ale również samego dziecka. Należy podkreślić, że u noworodków występuje zjawisko zwiększonej produkcji łoju skóry, co również może wpływać na rozwój zmian o podłożu trądzikowym.
Zmiany skórne u dziecka mogą być wywołane również przyjmowaniem leków zarówno przez dziecko jak i matkę będącą w ciąży, a także podczas karmienia piersią. Ponadto coraz częściej występują problemy skórne wywołane nadmierną pielęgnacją skóry dziecka produktami tj. oliwki czy kremy.
Inną przyczyną może być również przegrzewanie dziecka wynikające ze zbyt grubego ubierania. Istnieje jednak teoria, że spacerowanie oraz przebywanie w nieco chłodniejszym klimacie powoduje złagodzenie wykwitów skórnych.
W celu rozpoznania trądziku niemowlęcego lekarz dermatolog musi wyeliminować inne schorzenia skórne u dziecka, które mogą wystąpić zaraz po urodzeniu. Należą do nich:
Leczenie trądziku niemowlęcego polega przede wszystkim na łagodzeniu jego objawów. W związku z tym w przypadku zmian skórnych w postaci krost, grudek lub plam zaleca się stosowanie maści cynkowej lub z zawartością witaminy A. Ze względu na dużą delikatność oraz wrażliwość skóry dziecka nie należy smarować jej produktami na bazie antybiotyku. Tego rodzaju leczenie mogłoby dodatkowo podrażnić naskórek. Warto, aby każdy preparat, który zostanie zastosowany w łagodzeniu objawów trądziku był wcześniej skonsultowany z lekarzem.
Pielęgnację skóry dziecka z objawami trądziku niemowlęcego należy przeprowadzać z udziałem kosmetyków łagodnych, hypoalergicznych, bazujących na naturalnych składnikach. Należy unikać produktów olejowych, które przyczyniają się do zatykania porów skóry i mogą nasilać objawy choroby. Dodatkowo warto pamiętać, aby skóra niemowlaka zawsze była wycierana do sucha w sposób równie delikatny, bez mocnego pocierania.
Ponadto, kiedy zauważalne są pierwsze symptomy trądziku niemowlęcego należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury powietrza w otoczeniu oraz o tym w jaki sposób ubierać dziecko (adekwatnie do warunków pogodowych).
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły