Trądzik niemowlęcy – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik niemowlęcy to częste schorzenie dermatologiczne, które występuje u dzieci już w pierwszych miesiącach życia. Należy podkreślić, że objawy trądziku częściej dotyczą chłopców niż dziewczynek. Zmiany lokalizują się najczęściej na policzkach, rzadko natomiast na brodzie oraz czole.

Trądzik niemowlęcy - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to choroba, która charakteryzuje się zmianami skórnymi występującymi w postaci czerwonych plam, krost oraz grudek. Wykwity lokalizują się najczęściej na policzkach, nosie, rzadziej na czole, brodzie i szyi. Zmiany trądzikowe wywołują dolegliwości bólowe, natomiast nie wydostaje się z nich żadna treść ropna lub surowicza. Trądzik niemowlęcy oraz czas jego trwania jest kwestią indywidualną. U niektórych dzieci utrzymuje się przez okres kilku tygodni, u innych natomiast może trwać nawet kilka miesięcy. Jego objawy mogą narastać wraz ze wzrostem temperatury otoczenia, a także w wyniku podrażnienia skóry ubrankiem, mlekiem oraz śliną.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Przyczyna powstawania trądziku niemowlęcego nie jest do końca znana, jednak dużą rolę odgrywa gospodarka hormonalna, szczególnie androgeny – hormony matki, ale również samego dziecka. Należy podkreślić, że u noworodków występuje zjawisko zwiększonej produkcji łoju skóry, co również może wpływać na rozwój zmian o podłożu trądzikowym.

Zmiany skórne u dziecka mogą być wywołane również przyjmowaniem leków zarówno przez dziecko jak i matkę będącą w ciąży, a także podczas karmienia piersią. Ponadto coraz częściej występują problemy skórne wywołane nadmierną pielęgnacją skóry dziecka produktami tj. oliwki czy kremy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inną przyczyną może być również przegrzewanie dziecka wynikające ze zbyt grubego ubierania. Istnieje jednak teoria, że spacerowanie oraz przebywanie w nieco chłodniejszym klimacie powoduje złagodzenie wykwitów skórnych.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy?

W celu rozpoznania trądziku niemowlęcego lekarz dermatolog musi wyeliminować inne schorzenia skórne u dziecka, które mogą wystąpić zaraz po urodzeniu. Należą do nich:

Trądzik niemowlęcy – leczenie

Leczenie trądziku niemowlęcego polega przede wszystkim na łagodzeniu jego objawów. W związku z tym w przypadku zmian skórnych w postaci krost, grudek lub plam zaleca się stosowanie maści cynkowej lub z zawartością witaminy A. Ze względu na dużą delikatność oraz wrażliwość skóry dziecka nie należy smarować jej produktami na bazie antybiotyku. Tego rodzaju leczenie mogłoby dodatkowo podrażnić naskórek. Warto, aby każdy preparat, który zostanie zastosowany w łagodzeniu objawów trądziku był wcześniej skonsultowany z lekarzem.

Pielęgnacja skóry dziecka z trądzikiem niemowlęcym

Pielęgnację skóry dziecka z objawami trądziku niemowlęcego należy przeprowadzać z udziałem kosmetyków łagodnych, hypoalergicznych, bazujących na naturalnych składnikach. Należy unikać produktów olejowych, które przyczyniają się do zatykania porów skóry i mogą nasilać objawy choroby. Dodatkowo warto pamiętać, aby skóra niemowlaka zawsze była wycierana do sucha w sposób równie delikatny, bez mocnego pocierania.

Ponadto, kiedy zauważalne są pierwsze symptomy trądziku niemowlęcego należy również pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury powietrza w otoczeniu oraz o tym w jaki sposób ubierać dziecko (adekwatnie do warunków pogodowych).Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *