
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Tampon stanowi jedną z najbardziej popularnych metod higieny osobistej podczas miesiączkowania. Mimo to czasami budzi wiele kontrowersji wśród kobiet. Jak więc naprawdę wygląda sytuacja z tamponami? Przyjrzyjmy się co warto o nich wiedzieć.
Tampon to niewielki kawałek materiału, którego głównym celem jest pochłanianie płynu menstruacyjnego. Wyprodukowany jest z delikatnego, bawełnianego materiału, który został uformowany na kształt cylindryczny, aby w łatwy sposób można było go zaaplikować do ciała kobiety.
Obecnie występuje wiele rodzajów i rozmiarów tamponów. W drogeriach dostępne są nawet z aplikatorem, który ułatwia jego włożenie bez użycia palca. Obecność takiego aplikatora chroni i zapobiega przedostaniu się do wewnątrz zarazków występujących m.in. na naszych dłoniach. Bardzo ważne jest to podczas np. podróży lub korzystania z toalet publicznych kiedy dbanie o higienę osobistą jest nieco utrudnione.
Tampony występują także w różnych rozmiarach, które dopasowane są do intensywności krwawienia danej kobiety. Chłonność, a zarazem wielkość określana jest przy pomocy kropelek umieszczonych na opakowaniu. Im ilość ich jest większa, tym tampon jest większy i bardziej chłonny.
Na samym początku miesiączki, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite, tampon należy zmieniać co 3-4 godziny. Natomiast w jej ostatnich dniach częstotliwość jest mniejsza i wynosi 4-6 godzin. Bardzo często dzieje się tak, że kobiety stosują również tampony na noc. Oczywiście nie jest to zabronione, jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że tampon nie powinien być używany dłużej niż 8 godzin. Jest to bardzo istotne, bowiem po tak długim czasie tampon może przesiąknąć. Ponadto zaczynają namnażać się bakterie, które mogą wywołać zespół wstrząsu toksycznego (TSS).
Młode dziewczyny, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, często zastanawiają się czy w takiej sytuacji mogą korzystać z tamponów. Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Oczywiście, że mogą jeśli tylko aplikacja tamponu nie sprawia kobiecie bólu. Z tego względu zaleca się jednak, aby młode dziewczyny oraz dziewice stosowały tampony o najmniejszym rozmiarze i według podstawowych zasad.
Tampon aplikowany jest do pochwy do momentu, w którym jedynie znajdujący się na jego końcu sznurek będzie widoczny. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do jego użycia dokładnie umyć ręce. Tampon należy wyjąć z otaczającej go osłonki foliowej. Następnie przyjąć wygodną pozycję, która umożliwi jego aplikację. Tampon należy złapać palcem wskazującym oraz kciukiem, a wolną ręką rozchylić wargi sromowe i rozpocząć aplikację. Prawidłowo umiejscowiony tampon nie powinien dawać żadnego uczucia dyskomfortu.
Tampon należy do bardzo wygodnych i przede wszystkim praktycznych metod higieny osobistej podczas miesiączki. Pozwala bowiem na aktywne prowadzenia życia np. uprawianie sportu w każdych warunkach (nawet wodnych). Ponadto nie daje uczucia dyskomfortu i bardzo dobrze sprawdza się w ruchu.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
Ja swojego czasu używałam tylko tamponów – dziś już rzadziej ale nie dlatego że coś się dzieje – po prostu.
Przydatna pigułka informacji dla kobiet, które dopiero rozpoczynają przygodę z tamponami.
Używam od zawsze i bardzo sobie chwalę
Hmmm stety lub nie ale nie moge ich uzywac, choc przyznaje ze sa mega komfortowe. Moja miesiączka podczas ich stosowania skraca sie a plyn menstruacyjny nie jest taki obfity jak przy stosowaniu podpasek. Mam wrażenie jakbym wysychala z każdym kolejnym tamponem
Owszem używam tamponów, ale nie każde są dla mnie odpowiednie, dlatego trochę czasu minęło zanim się do nich przekonałam, nieco pomogła mi w tym zakresie aplikacja tamponów na dzień i na noc. Tych do stosowania w nocy nie używałam jeszcze, trochę się obawiam czy to nie jest wbrew zasadom higieny, dlatego że w ciągu dnia zmieniam co 3 godziny średnio tampon, a śpię przecież ok 6- 7 godzin, a nie chciałabym sobie wypoczynku przerywać.