Somatopauza to choroba wywołana niedostateczną ilością hormonu wzrostu (somatotropiny GH). Somatotropina odgrywa ważną rolę, szczególnie w wieku dziecięcym, a zaburzenia jej wydzielania mogą bezpośrednio wpłynąć na wzrost dojrzewającego dziecka, a także wywołać komplikacje zdrowotne w wieku dojrzałym.
Somatopauza
Somatopauza to proces związany z zaburzeniem procesu wydzielania hormonu wzrostu – somatotropiny przez przysadkę mózgową. Schorzenie to może dotyczyć zarówno dzieci jak i osób dorosłych, szczególnie mężczyzn między 30 a 40 rokiem życia.
Przebieg somatopauzy
Sukcesywne zmniejszanie się produkcji hormonu wzrostu następuje przed 40 rokiem życia. Około 70 roku życia spadek hormonu dotyczy 15-70% osób. Do obniżenia produkcji somatotropiny dochodzi w wyniku zmniejszenia się liczby pulsów wydzielniczych oraz ich amplitudy.
Obniżenie poziomu GH pociąga za sobą spadek wraz z wiekiem poziomu IGF-1. W wieku 70 lat jest ono aż o 30-50% niższe niż w wieku 20-30 lat.
Wskazówka
IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostowy) to hormon białkowy, który produkowany jest pod wpływem somatotropiny niemalże w każdej tkance (skórze, mięśniach, kościach).
Objawy
Obniżony poziom somatotropiny objawia się:
- niskim wzrostem u dorastających dzieci;
- zmęczeniem;
- obniżoną sprawnością fizyczną;
- obniżonym libido;
- stanami depresyjnymi;
- nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej;
- zmniejszeniem wielkości oraz kurczliwości serca;
- podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Skutki niedoboru hormonu wzrostu
Niedobór (zbyt niski poziom somatotropiny) wywołuje negatywne skutki w organizmie. Należy do nich:
- podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL;
- obniżone stężenie poziomu cholesterolu HDL;
- miażdżyca;
- obniżony nastrój;
- brak energii;
- zaburzenia pamięci;
- choroba Alzheimera;
- choroba Parkinsona;
- pląsawica Huntingtona;
- stwardnienie rozsiane.
Niedobór hormonu wzrostu odbija się również na wyglądzie zewnętrznym. Skóra staje się sucha, ścieńczała i wiotka. Jest to efekt zmniejszenia się w jej warstwach wody, a także zmniejszenia ilości kolagenu. Ze względu na to, że w komórkach budujących gruczoły potowe występują receptory dla hormonu wzrostu zmniejsza się produkcja potu. Efektem tego jest zaburzony proces termoregulacji, który przekłada się na pogorszenie kondycji fizycznej. W związku z tym odczuwalna jest zimna skóra w częściach dystalnych kończyn, co świadczy o zaburzonym przepływie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych. Dodatkowo efektem niedoboru GH jest spadek beztłuszczowej masy ciała, a więc masy narządów wewnętrznych, mięśni oraz kości. Sarkopenia (mimowolna utrata masy mięśniowej) przyczynia się jednocześnie do obniżenia wydolności fizycznej organizmu, a co za tym idzie wyraźnego zwiotczenia skóry. Ponadto znacząco zauważalne są zmiany w wyglądzie ramion, ud oraz twarzy u kobiet.
Leczenie somatopauzy
Leczenie somatopauzy obejmuje podawanie hormonu GH, który pozyskiwany jest metodą rekombinacji genetycznej. Mimo że terapia okazuje się długa i żmudna, zapewnia odbudowę kości, masy mięśniowej, obniżenie poziomu cholesterolu, wyrównanie poziomu glukozy we krwi, poprawę sprawności fizycznej, pamięci oraz zmniejszenie objawów depresji i niepokoju.
Przeciwwskazania
- nowotwory;
- retinopatia cukrzycowa;
- łagodne nadciśnienie śródczaszkowe.
Korzystne efekty leczenia
W wyniku leczenia obejmującego zastosowanie hormonu GH opracowanego technologią pozyskiwania rekombinowanego zauważono przyrost beztłuszczowej masy ciała, korzystne zmiany w składzie lipidów krwi, z kolei w tkance kostnej pobudzenie aktywacji procesów syntezy i resorpcji, powodując wzrost gęstości mineralnej kości. Leczenie wspomaga również zdrowie psychiczne oraz jakość życia pacjenta.
Działania niepożądane leczenia
Efekty uboczne leczenia somatopauzy znacznie częściej występują u osób starszych niż u ludzi młodych. Powodem tego może być konieczność podawania większej dawki hormonu. Do głównych skutków ubocznych należy:
- ból w stawach;
- ginekomastia;
- hiperglikemia;
- zespół cieśni nadgarstka;
- osłabienie organizmu.
Bibliografia
- Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |