Somatopauza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Somatopauza to choroba wywołana niedostateczną ilością hormonu wzrostu (somatotropiny GH). Somatotropina odgrywa ważną rolę, szczególnie w wieku dziecięcym, a zaburzenia jej wydzielania mogą bezpośrednio wpłynąć na wzrost dojrzewającego dziecka, a także wywołać komplikacje zdrowotne w wieku dojrzałym.

Somatopauza

Somatopauza

Somatopauza to proces związany z zaburzeniem procesu wydzielania hormonu wzrostu – somatotropiny przez przysadkę mózgową. Schorzenie to może dotyczyć zarówno dzieci jak i osób dorosłych, szczególnie mężczyzn między 30 a 40 rokiem życia.

Przebieg somatopauzy

Sukcesywne zmniejszanie się produkcji hormonu wzrostu następuje przed 40 rokiem życia. Około 70 roku życia spadek hormonu dotyczy 15-70% osób. Do obniżenia produkcji somatotropiny dochodzi w wyniku zmniejszenia się liczby pulsów wydzielniczych oraz ich amplitudy.

Obniżenie poziomu GH pociąga za sobą spadek wraz z wiekiem poziomu IGF-1. W wieku 70 lat jest ono aż o 30-50% niższe niż w wieku 20-30 lat.

Wskazówka

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostowy) to hormon białkowy, który produkowany jest pod wpływem somatotropiny niemalże w każdej tkance (skórze, mięśniach, kościach).

Objawy

Obniżony poziom somatotropiny objawia się:

  • niskim wzrostem u dorastających dzieci;
  • zmęczeniem;
  • obniżoną sprawnością fizyczną;
  • obniżonym libido;
  • stanami depresyjnymi;
  • nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej;
  • zmniejszeniem wielkości oraz kurczliwości serca;
  • podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Skutki niedoboru hormonu wzrostu

Niedobór (zbyt niski poziom somatotropiny) wywołuje negatywne skutki w organizmie. Należy do nich:

Niedobór hormonu wzrostu odbija się również na wyglądzie zewnętrznym. Skóra staje się sucha, ścieńczała i wiotka. Jest to efekt zmniejszenia się w jej warstwach wody, a także zmniejszenia ilości kolagenu. Ze względu na to, że w komórkach budujących gruczoły potowe występują receptory dla hormonu wzrostu zmniejsza się produkcja potu. Efektem tego jest zaburzony proces termoregulacji, który przekłada się na pogorszenie kondycji fizycznej. W związku z tym odczuwalna jest zimna skóra w częściach dystalnych kończyn, co świadczy o zaburzonym przepływie krwi w drobnych naczyniach krwionośnych. Dodatkowo efektem niedoboru GH jest spadek beztłuszczowej masy ciała, a więc masy narządów wewnętrznych, mięśni oraz kości. Sarkopenia (mimowolna utrata masy mięśniowej) przyczynia się jednocześnie do obniżenia wydolności fizycznej organizmu, a co za tym idzie wyraźnego zwiotczenia skóry. Ponadto znacząco zauważalne są zmiany w wyglądzie ramion, ud oraz twarzy u kobiet.

Leczenie somatopauzy

Leczenie somatopauzy obejmuje podawanie hormonu GH, który pozyskiwany jest metodą rekombinacji genetycznej. Mimo że terapia okazuje się długa i żmudna, zapewnia odbudowę kości, masy mięśniowej, obniżenie poziomu cholesterolu, wyrównanie poziomu glukozy we krwi, poprawę sprawności fizycznej, pamięci oraz zmniejszenie objawów depresji i niepokoju.

Przeciwwskazania

Korzystne efekty leczenia

W wyniku leczenia obejmującego zastosowanie hormonu GH opracowanego technologią pozyskiwania rekombinowanego zauważono przyrost beztłuszczowej masy ciała, korzystne zmiany w składzie lipidów krwi, z kolei w tkance kostnej pobudzenie aktywacji procesów syntezy i resorpcji, powodując wzrost gęstości mineralnej kości. Leczenie wspomaga również zdrowie psychiczne oraz jakość życia pacjenta.

Działania niepożądane leczenia

Efekty uboczne leczenia somatopauzy znacznie częściej występują u osób starszych niż u ludzi młodych. Powodem tego może być konieczność podawania większej dawki hormonu. Do głównych skutków ubocznych należy:

Bibliografia

  1. Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *