Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Soczewki kontaktowe to obecnie doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Zapewniają przede wszystkim komfort życia osobom aktywnym zawodowo, a także tym uprawiającym sport.

Soczewki kontaktowe - co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to niewielkich rozmiarów, okrągłe soczewki, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię gałki ocznej. Warto wiedzieć, że pierwsze soczewki jakie powstały, były produkowane z dmuchanego szkła, przez co były twarde i niekomfortowe w noszeniu.

Dziś na rynku dostępne są soczewki z hydrożelu. Materiał ten sprawia, że szkła kontaktowe są bardzo miękkie, a także zapewniają rogówce oka odpowiednie oddychanie. Soczewki kontaktowe zawsze znajdują się w środowisku wodnym, dzięki czemu korzystanie z nich nawilża gałkę oczną, z kolei film łzowy nie ulega wysuszeniu.

Soczewki kontaktowe są przede wszystkim bardzo wygodne, dzięki czemu bez problemu można uprawiać w nich sport, nie myśląc o ciągle spadających okularach. Korzystając z nich nie ma konieczności zwracania uwagi na pogodę, ponieważ szkła kontaktowe nie parują. Nosząc soczewki bardzo ważny jest aspekt estetyczny, na który zwracamy uwagę (bez okularów większość z nas czuje się zdecydowanie lepiej). Ponadto stosując soczewki możemy również tymczasowo zmienić kolor swoich oczu, co czyni je dodatkowo nowatorskim rozwiązaniem.

Uwaga!

Soczewki kontaktowe, które są odpowiednio dobrane oraz przechowywane we właściwych warunkach nie tylko zapewniają dobre widzenie, ale są w 100% przyjazne dla oka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Na rynku obecnie występuje szeroki wybór soczewek kontaktowych. Dlatego decydując się na nie po raz pierwszy warto wybrać się do specjalisty (okulista, optometrysta), który wykona badanie wzroku i pod tym kątem dobierze ich odpowiedni typ.

Soczewki kontaktowe dzieli ze względu na:

  • cel noszenia;
  • czas noszenia.

1. Podział soczewek kontaktowych ze względu na cel noszenia.

  • korekcyjne – służą do korekcji wady wzroku. Do grupy tej należą soczewki kontaktowe zwykłe (sferyczne), soczewki dla osób z astygmatyzmem (toryczne), a także soczewki progresywne, które zapewniają dobre widzenie z daleka oraz bliska;
  • lecznicze – wykorzystywane jako opatrunek w sytuacji uszkodzeń lub schorzeń rogówki oka. Ponadto stosowane są w redukcji bólu po zabiegach okulistycznych;
  • kosmetyczne – stosowane są przez osoby nie posiadające wady wzroku, a także m.in w celu zmiany koloru tęczówki oka.

2. Podział soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia.

  • jednorazowe soczewki jednodniowe – w przypadku tego rodzaju soczewek nosi się je przez jeden dzień, a następnie wyrzuca. Jest to bardzo higieniczne, szczególnie dla osób, które wcześniej z nich nie korzystały;
  • soczewki wielokrotnego użytku – stosowane są przez okres podany przez producenta na opakowaniu. Może być to np. miesiąc lub dwa tygodnie. W przypadku stosowania tego rodzaju soczewek należy zwrócić szczególną uwagę na ich codzienną pielęgnację i przechowywanie.

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych

Czynność zakładania oraz zdejmowania soczewek należy wykonywać czystymi rękoma. Dodatkowo w momencie wyjęcia ich z pudełeczka należy sprawdzić czy soczewka jest czysta, warto również upewnić się czy jest na odpowiedniej stronie, a także czy jest w pełni sprawna do użytkowania.

Zakładając soczewkę należy umieścić ją na opuszku palca wskazującego, z kolei palcami drugiej dłoni przytrzymujemy powieki oka. Następnie soczewkę nakładamy na powierzchnię gałki ocznej, po czym wykonujemy nią ruchy w każdym kierunku. Na koniec zaleca się zamknąć oko, aby soczewka mogła się dokładnie ułożyć.

Zdejmowanie soczewek należy rozpocząć od delikatnego rozciągnięcia palcem środkowym oraz kciukiem powieki oka patrząc jednocześnie w górę. Następnie opuszkami palca wskazującego oraz kciuka dotykamy krawędzi soczewki do momentu aż „odskoczy” od powierzchni gałki ocznej.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Najmniejszych kosztem są soczewki miesięczne, których cena rozpoczyna się już od 35 zł. Najdroższym wyborem są z kolei soczewki jednodniowe. Należy pamiętać, że do każdego rodzaju soczewek należy doliczyć koszt płynu pielęgnacyjnego 20-40 zł

Gdzie można kupić soczewki kontaktowe?

Należy wiedzieć, że soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który posiada bezpośredni kontakt z gałką oczną. W związku z tym bardzo istotne jest, aby kupować je w sprawdzonych miejscach, które posiadają oryginalne produkty. Dobrym wyborem będą więc stacjonarne salony optyczne, a także sklepy internetowe specjalizujące się w dziedzinie jaką jest okulistyka.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *