
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Samouszkodzenia skóry czyli dermatozy skórne wywołane sztucznie, zaliczają się do grupy schorzeń dermatologicznych, których istotę stanowią zaburzenia psychiczne. Osoby chore wykazują tendencję do dokonywania uszkodzeń skóry, ze względu na łatwą dostępność do tego narządu.
Główny podział samouszkodzeń dzieli je na jawne oraz ukryte, a także wywołane czynnikami kompulsywnymi lub impulsywnymi. Do tych pierwszych zalicza się trądzik samouszkadzający, trichotillomanię (wewnętrzny przymus wyrywania sobie włosów) oraz onychofagię (nawykowe obgryzanie paznokci). Impulsywne uszkodzenie polega na samodzielnym uszkadzaniu, ranieniu, okaleczaniu oraz oparzeniach skóry związkami chemicznymi. Z kolei ukryte samouszkodzenia to nic innego jak dążenie chorego do pozostawania pod opieką osób bliskich lub personelu medycznego w wyniku pozorowania objawów chorób o podłożu psychicznym.
Należy podkreślić, że początkowo samouszkadzanie skóry było określane jako celowe, świadome, nie zagrażające życiu uszkadzanie lub zniekształcanie własnego ciała, które zwykle przybiera formę nacinania lub przypalania skóry.
Do głównych czynników ryzyka samouszkodzeń skóry należy m.in. zaburzenia lękowe, stany depresyjne, zaburzenia odżywiania, a także traumatyczne doświadczenia z życia (problemy z alkoholem w rodzinie, rozwód rodziców, przemoc fizyczna bądź seksualna).
Należy podkreślić, że szczególnym ryzykiem objęta jest grupa osób młodych, bowiem problem samouszkodzeń dotyczy 10% młodzieży. Ma to jednak swoje wytłumaczenie. W tak młodym wieku dochodzi do nieoczekiwanych zmian w ciele człowieka, które spowodowane są stresem i mogą prowadzić do agresywnych zachowań. Ponadto powodem, dla których młodzi ludzie dokonują samouszkodzeń skóry jest chęć wzbudzenia zainteresowania wśród rówieśników przebywających w ich najbliższym otoczeniu.
Inną grupą ryzyka, w której dochodzi do tego rodzaju, przykrych zachowań są osoby z zaburzeniami odżywiania. Mowa tu szczególnie o anoreksji. Osoby chore zwykle posiadają nastawienie do odrzucania własnego ciała. Połączone jest to z niskim poczuciem własnej wartości, a także lękiem przed przybraniem na masie.
Samouszkodzenia skóry to zmiany, których objawy są zauważalne niemal na pierwszy rzut oka. W związku z tym widząc na jej powierzchni trudno gojące się rany w łatwo dostępnych miejscach tj. twarz, dekolt, nadgarstki, przednia część ud oraz ramiona mogą wzbudzić duże podejrzenie.
Ze względu na to, że objawy samouszkodzeń dotyczą w szczególności skóry, jedną z pierwszych osób, które mogą zwrócić uwagę na występujący problem u danej osoby jest kosmetolog.
Specjalista przed przystąpieniem do zabiegu musi przeprowadzić wywiad oraz zbadać skórę w sposób palpacyjny oraz wizualny. Wywiad kosmetyczny obejmuje zarówno rozmowę z pacjentem jak i wypełnienie szczegółowej ankiety dotyczącej jego stanu zdrowia, która w dużym stopniu umożliwia jego analizę w dłuższej perspektywie czasu.
Bardzo ważny, a zarazem wyjątkowy charakter wizyty u kosmetologa wywodzi się z bezpośredniego kontaktu specjalisty ze skórą pacjenta, który wchodzi w jego przestrzeń intymną. To właśnie ten czynnik pozwala budować otwartość oraz zaufanie. Oznacza to, że podczas takich spotkań pacjent jest w stanie podzielić się swoimi problemami bądź trudnymi przeżyciami. Takimi, którymi nie podzieliłby się w innych okolicznościach.
W bezpośredniej rozmowie z osobą dokonującą samouszkodzeń skóry bardzo ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na stosunek tej osoby do własnego ciała. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń kluczowe jest zaproponowanie wizyty u specjalisty psychoterapeuty.
Należy podkreślić, że samouszkodzenia skóry bardzo często wywołane są czynnikami psychicznymi, rzadko kiedy czynnikami kulturowymi. W związku z tym leczenie tego rodzaju zaburzeń powinno obejmować nie tylko aspekt medyczny skupiający się na poprawie wyglądu skóry. Powinno się uwzględnić również diagnozę oraz terapię po kątem psychologicznym.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły