
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przeziębienie włosów to częste zjawisko, jednak nie wiele osób o nim słyszało. Warto podkreślić, że dolegliwość ta może nieść za sobą bardzo poważne skutki dla ich kondycji, a także przyczynić się do wzmożonego wypadania.
Przeziębienie włosów dotyczy przede wszystkim ich cebulek oraz mieszków włosowych, które nie są odpowiednio zaopatrzone w składniki odżywcze. Dochodzi wówczas do zaburzenia ich funkcjonowania oraz niedotlenienia, które przyczynia się z kolei do przejścia w fazę telogenu, a więc fazę wypadania.
Zobacz również: Wypadanie włosów.
Zimne powietrze z jakim mamy do czynienia głównie zimą wpływa na unaczynienie skóry głowy. W wyniku działania niskiej temperatury kapilary obkurczają się w wyniku czego zmniejsza się ilość krwi, a co za tym idzie składników odżywczych, które dostarczane są do mieszka włosowego.
Jednym z głównych objawów przeziębienia włosów jest ich osłabiona kondycja. Wówczas stają się kruche, suche i łamliwe, szorstkie w dotyku oraz matowe. Przeziębione włosy spowalniają swój wzrost, stają się cienkie, delikatne oraz łatwo się elektryzują. Efektem końcowym jest zwiększone ich wypadanie.
Głównym aspektem w temacie zarówno leczenia jak i zapobiegania jest noszenie czapki. Ważne jednak, aby nie była ona zbyt ciepła, ponieważ w takiej sytuacji gruczoły łojowe pracują w większym tempie, czego efektem jest nadmierny łojotok. Czapka nie może być również zbyt cienka, ponieważ wówczas nie stanowi odpowiedniej ochrony dla włosów. Jeśli mycie głowy stanowi poranną rutynę, warto dokładnie wysuszyć włosy przed wyjściem. Należy podkreślić, że mokry oraz wilgotny włos jest znacznie bardziej podatny na złamania i uszkodzenia.
W profilaktyce przeziębienia włosów warto również wzbogacić codzienną dietę w witaminy oraz minerały takiej jak żelazo, cynk oraz miedź. Cenna będzie również domowa pielęgnacja obejmująca produkty takie jak emolienty, oleje oraz polimery antystatyczne.
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły