Po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Odpowiada na utrzymanie dobrej kondycji skóry, narządów wewnętrznych, włosów czy stawów. Może się jednak zdarzyć, że jego produkcja będzie zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania, co ma miejsce zwykle u osób dojrzałych i starszych. Wówczas warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji. Jednak dużo osób zastanawia się po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy.

Po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w organizmie człowieka

Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach żywych zazwyczaj w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. Organizm dorosłego człowieka o wadze 70 kg zawiera około 15 g kwasu w postaci hialuronianu sodu. Każdego dnia niemal 1/3 puli kwasu w ustroju ulega wymianie, a zdegradowane i usunięte formy zostają zastąpione nowo zsyntezowanymi cząsteczkami. Związek w największych ilościach występuje w organizmie ludzkim w tkance łącznej, m.in. w macierzy
zewnątrzkomórkowej, w skórze i naskórku, chrząstce, maziówce stawów, ścianie naczyń, ciele szklistym oka, krążkach międzykręgowych kręgosłupa oraz w galarecie Whartona otaczającej naczynia pępowinowe. Pewne ilości znajdziemy również w narządach wewnętrznych oraz tkance mięśniowej.

Warto jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego zaczyna gwałtownie spadać. Konsekwencją jest odwodnienie włókien kolagenowych i sprężystych, spadek elastyczności i jędrności skóry, ból stawów, zmarszczki czy suchość skóry. Dodatkowo pojawia się kruchość naczyń krwionośnych, zespół suchego oka i wiele innych schorzeń związanych z wiekiem. Warto rozważyć suplementację kwasu hialuronowego.

Suplementy z kwasem hialuronowym

Wysoce biodostępny kwas hialuronowy zwykle ma postać kapsułek. Suplementacja doustna jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie kremów z kwasem hialuronowym, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże, aby móc dyfundować przez barierę skóry i uzupełniać niedobory wewnątrz niej. Gromadzą się więc na powierzchni ciała, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV, a także zapobiegając odparowywaniu wody. Suplementacja doustna sprawia, że cząsteczki związku wchłaniają się bardzo dobrze i od razu kierują się w miejsce największego zapotrzebowania. Takie suplementy przyczyniają się do:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • utrzymania wysokiego nawilżenia skóry, jej elastyczności i jędrności;
  • zachowania młodego wyglądu skóry;
  • zachowania wysokiej kondycji stawów, produkcji mazi stawowej i mobilności wszystkich stawów;
  • poprawy widzenia.

Każdą kapsułkę należy obficie popić wodą, aby otoczka mogła szybko się rozpuścić, uwalniając dobroczynną zawartość. Udowodniono, że w wielu przypadkach kapsułki z kwasem hialuronowym umożliwiają osiągnięcie takich samych efektów jak zabiegi medycyny estetycznej, jednak w znacznie bezpieczniejszym stopniu.

Po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy?

Po jakim czasie zaczyna działać kwas hialuronowy?

Aby zauważyć efekty, kwas hialuronowy należy przyjmować regularnie. Jest to związek naturalny, zatem musi minąć trochę czasu, aby mógł uzupełnić niedobory w organizmie. Najlepiej przyjmować 2 kapsułki dziennie. Pierwsze efekty zauważymy już po około 2 tygodniach, będzie to prawdopodobnie poprawa nawilżenia i elastyczności skóry. W dalszej kolejności zostaną zredukowane cienie pod oczami, a stawy staną się bardziej mobilne. Kwas hialuronowy wpływa także na kondycję włosów, które z pewnością staną się bardziej puszyste, wygładzone i nawilżone. Po miesiącu regularnego stosowania efekty będą już mocno widoczne. Aby je utrzymać zaleca się dalsze stosowanie.

Jak długo brać kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla organizmu człowieka, tym bardziej, że jest jednocześnie naturalnie przez niego syntezowany. Oznacza to, że nawet długotrwałe przyjmowanie nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Doustne przyjmowanie kwasu hialuronowego warto rozpocząć w momencie zauważenia jego naturalnego wydzielania, zwykle ma to miejsce w okolicach 30. roku życia (podobnie jak w przypadku kolagenu).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *